W latach 50. w Hollywood furorę zrobiła dieta warzywno-owocowa, która zyskała przydomek hollywoodzkiej właśnie dlatego, że stosowały ją znane osoby (m.in. Marilyn Monroe). My, mamy swój rodzimy sposób odchudzania i detoksykacji - kurację doktor Ewy Dąbrowskiej.
Dieta dr Dąbrowskiej, określana także mianem postu warzywno-owocowego, została przez niektóre środowiska skrytykowana i przez wiele lat raczej nie była popularna. O wysokiej skuteczności tej kuracji przypomniały gwiazdy telewizyjne i filmowe stosujące tę metodę odżywiania (m.in. dziennikarka Karolina Szostak).
|
|
Kuracja dr Dąbrowskiej - alternatywa dla "Dukana" i diety z saszetek
Białkowa dieta dr Dukana jest obciążeniem dla organizmu, zwłaszcza dla nerek. Z kolei catering dietetyczny i kuracje oparte na spożywaniu produktów o odpowiednio opracowanym składzie odżywczym, są obciążeniem dla domowego budżetu. Tymczasem kuracja dr Dąbrowskiej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnej kobiety - zapewnia dobre rezultaty, efekt oczyszczenia organizmu i nie wiąże się ze zbyt wieloma wydatkami.
Odchudzanie przez oczyszczanie - nie chodzi tylko o zmniejszenie BMI
Stosowanie diety dr Dąbrowskiej jest ukierunkowane przede wszystkim na detoks organizmu. Konieczne jest uwolnienie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Zmniejszenie masy ciała w przebiegu tej kuracji jest przez jej autorkę traktowane jako skutek uboczny - bo chodzi przede wszystkim o odzyskanie dobrej formy i zdrowia poprzez oczyszczenie organizmu. Z tym detoksem nie trzeba czekać do wiosny. Dietę można stosować bez ograniczeń czasowych, chyba że lekarz wskaże przeciwwskazana do jej kontynuacji.
Najpierw sprawdź szczelność jelit
Zanim na dobre rozpocznie się post dr Dąbrowskiej, trzeba zjeść buraka - upieczonego i bez żadnych dodatków. Jeżeli po upływie kilku godzin podczas skorzystania z łazienki dostrzeżemy zaróżowiony kolor moczu to znak nieszczelności jelit. Kolejnym etapem jest zapoznanie się z listą warzyw i owoców opracowaną przez dr Dąbrowską. Według niektórych źródeł właściwą kurację powinna poprzedzać kilkudniowa głodówka, która spowoduje zainicjowanie w organizmie naturalnych odruchów prowadzących do pozbycia się złogów z organizmu.
Bazą jadłospisu są warzywa niskoskrobiowe
Menu w przypadku kuracji dr Dąbrowskiej powinno składać się z takich grup warzyw, jak warzywa:
- korzeniowe
- kapustne
- cebulowe
- dyniaste
- dyniowate
Ponadto, w jadłospisie nie powinno zabraknąć niskocukrowych owoców (np. jabłek, grejpfrutów, cytryn i niedużych ilości truskawek oraz jagód). Można spożywać również nasiona chia.
Pierwotnym założeniem diety dr Dąbrowskiej było leczenie
Kuracja dr Dąbrowskiej jest wyrazem poglądu o leczniczym wpływie głodówki na organizm. Dieta warzywno-owocowa może być traktowana również jako metoda profilaktyki przeciw nadwadze i otyłości oraz chorób rozwijających się na jej podłożu. Współcześnie ponownie zaczynamy doceniać naturalną, nieprzetworzoną żywność, bo dostrzegamy, jaki wpływ na zdrowie ma żywność wysoko przetworzona. Wysoko przetworzona żywność kosztuje wiele energii, ale na rynek trafia w bardzo niskich cenach. Nie chodzi tylko o energooszczędność, ale również o to, że proces przetwarzania żywności pozbawia jej błonnika, minerałów, witamin i fitozwiązków. Tymczasem, pożywienie to podstawowe źródło składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Spożywając naturalną żywność dbamy o zdrowie - zjadając wysoko przetworzone produkty nieświadomie zwiększamy ryzyko zapadnięcia na choroby cywilizacyjne.
Restrykcyjna dieta alkalizuje i odtruwa
Nadmiar masy ciała bardzo często idzie w parze z zakwaszeniem organizmu oraz nagromadzeniem się toksyn, które dodatkowo spowalniają przemianę materii. Dieta dr Dąbrowskiej prowadzi do stopniowego alkalizowania (a przez to przywraca równowagę kwasowo-zasadową) i odtruwania organizmu, przez co wpływa też na tempo metabolizmu. Ważnym elementem każdej kuracji odchudzającej jest oczyszczanie z toksyn. Dopiero później można rozpocząć efektywny proces spalania tkanki tłuszczowej, po którym następuje proces stabilizowania wagi ciała. Główną wadą diety dr Dąbrowskiej jest jej restrykcyjny charakter. Przez okres około kilku dni, do maksymalnie kilku tygodni trzeba spożywać warzywa o niskiej zawartości skrobi oraz owoce o niskiej zawartości cukru. Szczególnie polecane są zielone soki pochodzące z zielonych pędów roślin, które są bardziej bogatym źródłem bioaktywnych składników w porównaniu z korzeniowymi warzywami. W skład zielonych pędów - na przykład młodego jęczmienia - wchodzi chlorofil. Jego budowa chemiczna przypomina hemoglobinę. Wysokie spożycie chlorofilu poprawia poziom energii. Drugim powodem, dla którego warto spożywać zielone pędy roślin, to wysoka zawartość enzymów oraz witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci. Oprócz zielonego jęczmienia warto wprowadzić do diety mniszek, szpinak, natkę pietruszki, seler naciowy, brokuły, szczaw, jarmuż oraz trawę z pszenicy.
Sposoby przyrządzania posiłków wg kuracji dr Dąbrowskiej
Warzywa i owoce można spożywać nie tylko w surowej postaci, ale także w formie warzywnych zup. Warzywa można dusić i piec, a także blendować. Do potraw można dodawać przyprawy poprawiające trawienie. Wśród napojów polecanych w przebiegu kuracji dr Dąbrowskiej można z kolei wymienić wyciskane warzywne (zwłaszcza z zielonych warzyw) i owocowe soki, wodę, owocowe i ziołowe herbatki. Nie wolno natomiast spożywać produktów zbożowych, nabiału, mięs, ani też wszelkich tłuszczów i produktów przetworzonych. Przejawem restrykcyjności postu dr Dąbrowskiej są także zakazy palenia tytoniu, spożywania alkoholu, a także spożywania mocnej kawy i herbaty.
Warzywa to nie tylko woda i sole mineralne
Warzywa są najprawdopodobniej najbardziej niedocenianą grupą produktów spożywczych. Przeciętnie zawierają one do kilkunastu kilokalorii na 100 g produktu, a w ich skład wchodzi głównie woda. Spożywamy je głównie ze względu na zawartość soli mineralnych i błonnika. Tymczasem, w skład warzyw wchodzą liczne związki mające pozytywny wpływ na zdrowie. Mowa o takich związkach, jak:
- polifenole
- likopen
- witaminy C i E
- enzymy
- beta karoten
- chlorofil
Kuracja dr Dąbrowskiej jako dieta eliminacyjna
Przeglądając różne dostępne źródła można spotkać się z informacjami prezentującymi post dr Dąbrowskiej jako dietę eliminacyjną. Jadłospis dostosowuje się w tym przypadku do stanu zdrowia pacjenta w taki sposób, aby wspomagał leczenie. Na przykład u pacjentów cierpiących na cukrzycę trzeba wyeliminować warzywa gotowane o wysokiej zawartości skrobi, a u pacjentów zmagających się z obrzękami i nadciśnieniem tętniczym trzeba wykluczyć produkty warzywne bogate w sól (np. kiszone ogórki) oraz samą sól kuchenną.
Kilka słów o przeciwwskazaniach - na zakończenie
W przebiegu kuracji dr Dąbrowskiej mogą pojawić się działania uboczne leków. W miarę redukcji masy ciała ciśnienie tętnicze zostaje unormowane, a stężenie glukozy we krwi jest utrzymywane w ryzach. Trzeba stopniowo redukować dawki leków hipotensyjnych, przeciwcukrzycowych i moczopędnych - oczywiście pod kontrolą lekarza. Jedynie osoba zdrowa może stosować dietę oczyszczającą bez konsultacji z lekarzem. W czasie kuracji można podejmować aktywność fizyczną - jest to nawet wskazane, zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą i otyłością. Pomocne w powrocie do dobrej formy mogą być także sauna, masaże oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.
Kuracji nie powinny stosować osoby cierpiące na chorobę Addisona, zażywające hormony sterydowe, leki cytostatyczne lub inne preparaty hamujące układ odpornościowy. Dieta warzywno-owocowa może nie być wskazana osobom z niewydolnością narządów i nadczynnością tarczycy. Oczywiście, tej kuracji nie powinny stosować także dzieci, kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią oraz nastolatki.