W ciągu ostatnich lat dietetyk stał się bardziej znanym zawodem, a z usług dietetycznych korzysta coraz więcej Polaków.
Dietetyk układa dietę na miarę indywidualnych potrzeb, dostosowaną do stanu zdrowia pacjenta. Prawidłowo skomponowany jadłospis jest szczególnie istotny w przypadku chorób dietozależnych oraz w przypadku alergii pokarmowej. Prawidłowa dieta jest ważna także w przypadku chorób autoimmunologicznych, niedożywienia i niedoborów pokarmowych, chorób nerek i przewodu trawiennego.
|
|
Jakie usługi dietetyczne są dostępne w Polsce?
Podstawowe usługi oferowane przez dietetyków to konsultacja, opracowanie jadłospisu, a także odchudzanie grupowe i możliwość zakupów z dietetykiem. Podczas pierwszych konsultacji pacjent dowiaduje się, jakie błędy żywieniowe popełnia. Poza tym, dietetyk przeprowadza analizę składu ciała. Koszt pierwszej porady wynosi zwykle w granicach 100-150 zł. Konsultacje kontrolne zwykle są związane z kosztem około 80-100 zł. Podobnie prezentują się ceny innych usług dietetycznych. Niektóre poradnie dietetyczne oferują także wykonanie testu nietolerancji pokarmowej połączone z konsultacją (ok. 400-500 zł).
Dietetyk on-line
Bardzo ciekawą opcją dla leniwych lub zapracowanych jest możliwość skorzystania z usług dietetyka on-line. Większość poradni dietetycznych zapewnia taką opcję. Dzięki temu pacjent może skonsultować się ze swoim dietetykiem bez wychodzenia z domu i z niemal każdego miejsca na świecie.
Dietetyk online jest usługą skierowaną do osób, które dużo pracują i nie mają czasu na dojazd. Konsultacja elektroniczna posiada taki sam walor jak spotkanie z dietetykiem. Zamiast rozmowy pacjent wypełnia formularz wywiadu. Z dietetykiem można kontaktować się telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Polacy tyją, więc dietetycy będą potrzebni
Społeczeństwo amerykańskie, które jako pierwsze oszalało na punkcie fast foodów i zaczęło objadać się produktami bogatymi w węglowodany proste, jako pierwsze zaczęło tyć. Tendencja ta pojawiła się później w państwach europejskich - także w Polsce. Obecnie dietetyk jest zaliczany do zawodów przyszłości.
Świadomość konsumentów poprawia się z każdym rokiem. Niemniej nadal wybieramy głównie produkty wysoko przetworzone. Jemy za mało owoców i warzyw, za mało błonnika i produktów nieprzetworzonych i nisko przetworzonych. Musimy się jeszcze wiele nauczyć o zdrowym odżywianiu.
W ostatnich latach wzrasta zachorowalność na choroby dietozależne i schorzenia, których leczenie wymaga zmiany diety. W trosce o swoje zdrowie coraz więcej Polek korzysta z usług dietetyka. Widać to m.in. na przykładzie choroby Hashimoto, której zwiększona zachorowalność w ostatnich latach została już określona w mediach mianem plagi. Korzystamy z porad indywidualnych dietetyków, jak i z sieci poradni dietetycznych.
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał
Polskie dzieci i nastolatki są w czołówce pod względem statystyk dotyczących nadwagi i otyłości. Wprowadzony program rządowy mający na celu ukształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych w szkołach nie wystarczy, jeżeli w domu rodzice nie będą świecić przykładem.
Dzieci przejmują wzorce zachowania od rodziców, także w przypadku nawyków żywieniowych. Jeżeli od najmłodszych lat nie zostaną ukształtowane zdrowe nawyki żywieniowe, to jest bardzo prawdopodobne, że w dorosłym życiu pojawi się problem z nadwagą lub otyłością.
Odchudzanie dziecka jest dość trudne, ponieważ po pierwsze, trzeba mu zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, aby nie zaburzyć rozwoju, a po drugie, menu powinno być smaczne, żeby maluch nie odczuł, że jest na restrykcyjnej diecie, ale polubił nowy sposób odżywiania. Pomoże w tym dietetyk.
Jeżeli problem nadwagi i otyłości nie zostanie rozwiązany w dzieciństwie, prędzej czy później, w dorosłym życiu konieczne będzie rozpoczęcie diety w trosce o własne zdrowie. Coraz więcej rodziców dostrzega problem niezdrowego odżywiania, co jest zasługą głównie mediów i programów społecznych realizowanych przy udziale środków finansowych z budżetu państwa.
Kto korzysta z porad dietetyka?
Problem nadwagi i otyłości wynikający z niezdrowych nawyków żywieniowych Polaków jest często poruszany, co przyczynia się do wzrostu świadomości wśród konsumentów. Wzrasta również zaufanie do dietetyków. Jeszcze kilka lat temu klientami poradni dietetycznych były głównie osoby cierpiące na znaczną otyłość. Obecnie z porad dietetyka korzystają różne grupy klientów, w tym:
- mężczyźni dążący do poprawy stanu masy mięśniowej i wydolności organizmu
- kobiety w ciąży
- kobiety odchudzające się (np. po ciąży)
- osoby cierpiące na choroby dietozależne
- pacjenci zmagający się z chorobami wpływającymi na przemianę materii lub trawienie
- dzieci z nadwagą lub otyłością
Porady dietetyka nie są zawężone wyłącznie do ułożenia jadłospisu, ale nabrały kompleksowego charakteru. Dieta stała się sposobem na poprawę zdrowia i wyglądu oraz jakości życia, dlatego z usług dietetyków korzysta coraz więcej osób.
Przed wizytą u dietetyka
Zanim pójdziesz do dietetyka prowadź przez kilka dni dziennik produktów, które spożywasz. W ten sposób ułatwisz mu pracę i pomożesz określić, jakie błędy żywieniowe popełniasz. Wybierając się do poradni dietetycznej weź ze sobą aktualne wyniki badań związanych z twoim problemem zdrowotnym. Dietetyk ułoży dietę odpowiednio do stanu zdrowia. Warto spisać też nazwy stosowanych leków. W razie potrzeby dietetyk radzi wykonać dodatkowe badania. Rzadko kiedy dietetyk układa jadłospis już podczas pierwszego spotkania. Zazwyczaj pacjent otrzymuje gotowe menu na e-mail po upływie ok. 3-7 dni od wizyty.
Kilka słów o zawodzie dietetyka
Dietetyk posiada specjalistyczną i szeroką wiedzę na temat prawidłowego i racjonalnego odżywiania się. Wie jaką dietę ułożyć, aby zmniejszyć masę ciała, a także jakiego odżywiania potrzebuje organizm w różnych stanach (np. w czasie ciąży, podczas menopauzy, w okresie rekonwalescencji). Dietetyk posiada wiedzę na temat procesu przygotowywania posiłków, pochodzenia żywności i potrzeb żywieniowych organizmu zmieniających się wraz z wiekiem i stanem zdrowia.
Zawód dietetyka należy do stosunkowo młodej profesji, która jest jeszcze mało doceniana i mimo wzrostu zainteresowania poradami dietetycznymi jest wciąż niszowa. Wiele osób woli korzystać z porad dietetycznych dostępnych w sieci, ponieważ są darmowe w odróżnieniu od usług dietetycznych.
Wśród wymagań zawodowych stawianych przyszłemu dietetykowi wymienia się znajomość anatomii i fizjologii człowieka oraz wpływ pożywienia na zdrowie psychiczne i fizyczne. Cechy osobowości ułatwiające wykonywanie tego zawodu to:
- empatia
- chęć studiowania i poszerzania wiedzy
- umiejętność współpracy z psychologiem, lekarzem itd.
- otwartość na potrzeby klientów
- cierpliwość
- zdolność motywacji
- wyrozumiałość
Dietetykiem może zostać osoba, które posiada ukończone studia i dyplom magistra dietetyki. Drugą możliwością jest zdanie egzaminu zawodowego po technikum, albo studium policealnym z zakresu dietetyki. Przygotowanie teoretyczne jest powiązane z odbywaniem obowiązkowych praktyk w szpitalach lub innych placówkach.
Zarobki dietetyka na początku kariery zawodowej są równe zwykle minimalnemu wynagrodzeniu, o ile dietetyk jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. W miarę zdobywania doświadczenia i bazy klientów zarobki rosną nawet do powyżej 5.000 złotych. Pewną opcją jest założenie własnej działalności i świadczenie usług dietetycznych, ale na rozkręcenie biznesu jest potrzebny kapitał.
Podsumowując powyższe rozważania można stwierdzić, że prestiż zawodu dietetyka rośnie z roku na rok. Niemniej równolegle zwiększa się konkurencyjność na rynku. Otyłość i nadwaga należą do najpoważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. Stały się jednym z zagrożeń, a dietetycy wiedzą, jak rozwiązać ten problem. Największe zapotrzebowanie na usługi dietetyczne występuje rzecz jasna w miastach. Dietetykom pracującym w mniejszych miejscowościach może być trudno podbić lokalny rynek. Pewnym rozwiązaniem jest udzielane porad dietetycznych on-line, co pozwala na wykonywanie pracy w domu i zdalnie, bez konieczności wynajmowania osobnego lokalu potrzebnego do prowadzenia poradni.