Tempo spożywania posiłków oraz warunki, w jakich pokarm jest spożywany mają duży wpływ na proces odchudzania. Niestety dość powszechna jest tendencja do jedzenia w biegu, spożywania fast foodów oraz omijania najważniejszego posiłku dnia - śniadania.
Kultura celebrowania posiłków
Zanim nastała epoka życia w biegu posiłki były celebrowane. Poszczególne posiłki zjadano o stałej porze. Były one okazją do rodzinnych spotkań i wspólnych rozmów. Co więcej, wpływały one na kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Starano się spożywać wartościowe pokarmy w bardzo powolnym tempie. Pośpiech był bardzo niemile widziany przy stole i traktowany jako nieznajomość zasad dobrego zachowania się. Kultura celebrowania posiłków miała psychologiczny i zdrowotny aspekt. Szkoda, że dziś coraz częściej się o niej zapomina.
|
|
Żołądek nie lubi się śpieszyć
Tempo spożywania posiłków ma znaczący wpływ na procesy trawienne. Pośpiech uniemożliwia dokładne rozdrobnienie pokarmu, co przekłada się na wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądkowo - jelitowych. Rozdrobniony pokarm przemieszcza się w układzie pokarmowym, gdzie zostaje strawiony przez specjalne enzymy. Jeżeli pożywienie nie zostało odpowiednio rozdrobnione enzymy nie radzą sobie z trawieniem.
Tempo spożycia posiłku a serce
Szybkie spożywanie posiłków zwiększa ryzyko wystąpienia nadwagi, ale nie tylko. Zbyt szybkie tempo jedzenia może przyczynić się do zachorowania chorób układu sercowo - naczyniowego. Szybkie tempo jedzenia ma wpływ na wzrost wskaźnika BMI oraz wskaźnika obwodu talii do bioder (WHR). Badania wskazały także na negatywne konsekwencje spożywania posiłków w pośpiechu związane ze zwiększeniem się poziomu cholesterolu LDL oraz ze wzrostem ciśnienia skurczowego. Wspomniane skutki jedzenia w zbyt szybkim tempie są natomiast czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób serca i układu krążenia.
Jesz wolniej, chudniesz szybciej
Spożywanie posiłków w powolnym tempie sprzyja procesowi odchudzania. Odczuwanie głodu jest związane z ośrodkami głodu i sytości, które są zlokalizowane w podwzgórzu. Organizm odczuwa sytość po upływie 15 minut od rozpoczęcia jedzenia. Jeżeli posiłek jest spożywany w powolnym tempie można zjeść mniejszą porcję i się najeść. Drugą kwestią jest pozytywny wpływ powolnego spożywania posiłków na tempo metabolizmu. Zapach jedzenia powoduje zwiększenie wydzielania śliny. Delektowanie się pożywieniem powoduje zwiększone wydzielanie enzymów trawiennych. W efekcie układ pokarmowy sprawniej radzi sobie ze strawieniem spożytego pokarmu.
Śniadanie - najważniejszy posiłek dnia
Bez wątpienia śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia - pobudza metabolizm, który, po całej nocy głodówki, jest zwolniony, dlatego ważne jest, aby rozpocząć nowy dzień posiłkiem, który przyspieszy metabolizm oraz dostarczy energii i niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. By czuć się dobrze, optymalnym czasem na zjedzenie śniadania jest pierwsze 30 minut do dwóch godzin po wstaniu. Badania ewidentnie pokazują, że osoby jedzące śniadania są statystycznie chudsze od osób niejedzących ich, ponadto jeśli pominiesz śniadanie, będziesz miał niski poziom glukozy we krwi, co zaowocuje mniejszą energią, uczuciem ospałości i przemęczenia.