Nadwaga i otyłość to problemy estetyczne, ale jednocześnie poważne problemy zdrowotne. Poruszanie tematu przybrania na wadze przez rodzica, dziecko, albo partnera lub inną bliską osobę jest ryzykowne - osoba, która przytyła mogłaby się poczuć urażona. W jaki sposób porozmawiać o problemie, żeby zmotywować do jego rozwiązania? To nie lada wyzwanie, ale poniższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne.
Przybieranie na wadze może być związane z problemami, o których osoba tyjąca nie chce rozmawiać, z powodu uczucia wstydu, albo zażenowania. Nowa praca, zmiana otoczenia, pojawienie się życiowe trudności to główne źródła stresu, który bardzo często jest "zajadany" słodyczami, albo tuczącą żywnością. Niestety przymykanie oka na problem i udawanie, że jego nie ma nie doprowadzi do niczego dobrego. Osoba tyjąca często nie postrzega tego problemu, bo jej myśli są zajęte czymś innym. Uświadomienie, rozmowa i wsparcie pomogą jej wyjść z błędnego koła. Wsparcie nie może polegać jednak tylko na "ciepłych słowach" - trzeba działać.
|
|
Porozmawiaj o problemie
Problemem nie jest to, że bliska osoba przytyła i wygląda nieatrakcyjnie. Istotą problemu jest rozwój nadwagi prowadzący do otyłości. Nadmiar kilogramów nie służy zdrowiu - może być przyczyną rozwoju rozmaitych dolegliwości i chorób, począwszy od bólu kręgosłupa, a skończywszy na cukrzycy typu 2. Warto porozmawiać o problemie od strony zdrowotnej. Przekonywanie kogoś do schudnięcia tylko dlatego, że nieatrakcyjnie wygląda nie jest ani taktowne, ani efektywne. Co gorsza, w większości przypadków doprowadzi to do pogorszenia relacji z bliską osobą, a w przypadku nieformalnego związku może zakończyć się nawet rozstaniem.
Osoba, która ma problem z nadwagą lub otyłością, zapewne poczuje się gorzej po rozmowie na temat swojej tuszy i konieczności przejścia na dietę. Może poczuć się nietolerowana, a tym samym niekochana. Dlatego rozmawiając o problemie warto podkreślić, że rozmowa jest wyrazem troski o zdrowie bliskiej osoby - przecież nikt nie chce patrzeć jak bliscy cierpią z powodu utraty zdrowia, to wręcz oczywiste.
Rozmowa na temat konieczności przejścia na dietę nie musi być zatem "atakiem" na bliską osobę, która "za dużo je". Może to być przyjacielska rozmowa o tym, że pogorszenie zdrowia to powód do zmartwień i stanowi problem wymagający skutecznego rozwiązania.
Zaplanuj zakupy
To co znajduje się w lodówce i na talerzu pochodzi ze sklepu (najczęściej). Dlatego też warto planować zakupy w taki sposób, żeby w kuchni nie znalazły się żadne produkty zawierające wyłącznie puste kalorie. Podczas wspólnych zakupów warto poszukać zdrowszych zamienników produktów i uświadomić osobie odchudzającej się, że jej organizm zasługuje na najlepsze żywienie, pełne witamin, minerałów, białka, tłuszczu i błonnika. Nie trzeba szukać daleko, żeby znaleźć zdrowe produkty. Na polskim rynku jest ich wystarczająco dużo. Dlatego zmiana nawyków żywieniowych nie powinna drogo kosztować. Najwyższe ceny dotyczą alkoholu, słodyczy i produktów pochodzenia mięsnego. Ograniczenie spożycia tych produktów na rzecz polskich warzyw i owoców zdecydowanie korzystnie wpłynie na budżet. Żeby uniknąć kupowania zbędnych artykułów spożywczych warto robić zakupy po posiłku, a nie podczas ssania w żołądku, a do supermarketu wyruszać tylko ze skrupulatnie przygotowaną listą zakupów.
Spędzaj czas aktywnie
Jeżeli kolejny weekend chcesz spędzić z bliską osobą przed telewizorem, podjadając przekąski i popijając je kolorowymi napojami lub alkoholem, zmień w końcu plany na bardziej aktywne. Wyjdź na spacer, albo skorzystaj z parku trampolin, basenu i innych miejsc, gdzie bez względu na pogodę można aktywnie spędzić czas. Sport nie może obciążać organizmu, co w przypadku dużej nadwagi i otyłości jest bardzo prawdopodobne. Unikaj przekonywania osoby odchudzającej się do określonych dyscyplin sportowych. Możesz jednak zaproponować "spróbowanie czegoś nowego" - jazda na nartach, na rolkach, na rowerze, tenis ziemny, tenis stołowy czy squash - trzeba próbować, żeby znać swoje preferencje sportowe. Zróżnicowana aktywność fizyczna z pewnością pomoże zdrowo powrócić do prawidłowej masy ciała.
Skąd czerpać inspiracje?
Motywacją dla odchudzania może być historia znajomej, albo znajomego bądź nawet gwiazdy telewizyjnej. Wiele osób postanawia na pewnym etapie życia odżywiać się zdrowo i powrócić do prawidłowego BMI. Popełniane przez nich błędy, sposoby osiągnięcia sukcesu i ich aktualny wygląd mogą zmotywować i stać się inspiracją. To między innymi dlatego interesujemy się tym, jaką dietę stosują gwiazdy - Jennifer Aniston, czy Salma Hayek. W przypadku zbyt dużego BMI dzieci motywacją mogą być dziecięce gwiazdy i sportowcy.
Zdrowie jest najważniejsze
Dla osoby, która przechodzi na dietę odchudzającą, zazwyczaj najważniejsze jest to, żeby lepiej wyglądać. Nie ma w tym nic złego - to normalne zjawisko. Niemniej na każdym etapie odchudzania - w początkowej fazie, na etapie zastoju wagi i jej zmniejszania warto uświadamiać bliskiej osobie, że polepszenie lipidogramu i utrzymanie prawidłowego poziomu cukru w organizmie to sukces większy niż poprawa wyglądu ciała.