Osoby dbające o linię oraz odchudzające się doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa aktywność fizyczna w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i kształtowania masy mięśniowej.
Aktywność fizyczna umożliwia także uzyskanie ujemnego lub zerowego bilansu energetycznego. Przy wyborze rodzaju aktywności fizycznej odchudzający się i dbający o sylwetkę zwracają uwagę głównie na dwie kwestie - ilość kalorii spalanych w ciągu godziny oraz możliwości swojego organizmu. Słaba kondycja fizyczna w przypadku poniżej przedstawionych typów aktywności może być sporą przeszkodą. Jeżeli chcesz spalać więcej kalorii trenuj i pracuj nad sobą. Jeżeli wybierzesz zbyt wymagającą dyscyplinę możesz zbytnio obciążyć organizm, co negatywnie rzutuje na ogólny stan zdrowia i zniechęca do kontynuowania aktywnego trybu życia.
|
|
1. Szybki bieg - ok. 1200 kcal
Szybki bieg pozwoli Ci spalić nawet do 1200 kcal w ciągu godziny treningu. Pamiętaj jednak, że ten wynik trudno osiągnąć osobie o słabej kondycji fizycznej. Korzyści płynące z biegania w szybkim tempie (poza spalonymi kaloriami) są w przypadku mniej wymagającego joggingu jednakowe. Bieganie pomaga wymodelować sylwetkę oraz obniżyć ryzyko chorób serca i układu krążenia.
2. Wchodzenie po schodach - ok. 900 kcal
Wchodzenie po schodach nie jest dyscypliną sportową, ale biorąc pod uwagę wysiłek fizyczny i ilość kalorii, jakie można spalić podczas godziny takiej aktywności, można zakwalifikować je do grona nietypowych ćwiczeń fizycznych. Wchodzenie po schodach jest przedstawiane jako uzupełnienie treningu biegowego, trening wydolnościowy oraz forma rehabilitacji. Wchodzenie po schodach angażuje i wzmacnia mięśnie, które są istotne w czasie biegania, w tym stabilizatory kolan, stawów skokowych i miednicy.
3. Squash - ok. 800 kcal
Squash jest formą aktywności fizycznej, która angażuje całe ciało. Nic zatem dziwnego, że umożliwia spalenie w ciągu godziny nawet do 800 kcal. Trening aerobowy o bardzo dużym poziomie intensywności poprawia pracę układu krwionośnego i oddechowego, a przede wszystkim redukuje tkankę tłuszczową. Squash jest sprzymierzeńcem osób dążących do uzyskania idealnie smukłej sylwetki. Trening poprawia samopoczucie i dodaje energii, a przy tym zwiększa ogólną sprawność organizmu.
4. Tenis - ok. 800 kcal
Tenis wymaga dobrej kondycji, ale cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Poza tym, że umożliwia uzyskanie i utrzymanie prawidłowej wagi, wspomaga pracę układu krążenia oraz układu oddechowego. Tenis jest też dobrym sposobem na zapobieganie chorobom serca i układu krwionośnego, osteoporozie, otyłości i cukrzycy.
5. Szybka jazda na rowerze stacjonarnym (tzw. spinning) - ok. 800 kcal
Do uprawiania spinningu służą specjalne rowerki stacjonarne. Umożliwiają one ujędrnienie ciała oraz zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Poza szybkimi rezultatami w postaci utraty kilku centymetrów spinning przynosi wszelkie korzyści, jakie daje jazda na rowerze. Mowa o usprawnieniu krążenia i funkcjonowania stawów, obniżeniu poziomu cholesterolu oraz ukształtowaniu mięśni.
6. Karate, judo i inne sztuki walki - ok. 800 kcal
Trenowanie sztuk walki może być receptą na odchudzanie. Trening karate, judo i tym podobnych ma częściowo charakter tlenowy, częściowo beztlenowy. Trenowanie sztuk walki z jednej strony umożliwia ukształtowanie masy mięśniowej, a z drugiej redukcję tkanki tłuszczowej. Połączenie dwóch rodzajów treningu w jednym może być kluczem do sukcesu.
7. Jazda na rowerze - ok. 600 kcal
Jazda na rowerze oprócz stopniowej utraty wagi i redukcji tkanki tłuszczowej zapewnia szereg korzyści dla zdrowia. Regularny trening pomaga się odstresować i sprzyja poprawie nastroju. Jazda na rowerze jako trening aerobowy zapobiega rozwojowi chorób układu sercowo - naczyniowego. Regularne przejażdżki poprawiają wydolność oddechową poprzez zwiększenie pojemności płuc. Osoby intensywnie pracujące i narażone na stres docenią jazdę na rowerze za wzrost wytrzymałości organizmu i odporności na zmęczenie.
8. Jazda na rolkach - ok. 600 kcal
O wpływie jazdy na rolkach na zdrowie można napisać książkę, ale skoncentrujmy się na najważniejszych aspektach. Jazda na rolkach efektywnie wzmacnia mięśnie nóg i pośladków oraz poprawia kondycję ruchową. Po kilku tygodniach regularnej jazdy na rolkach zauważysz, że poziom tkanki tłuszczowej w organizmie zmniejszył się i posiadasz lepszą koordynację ruchową. Zaletą tej formy aktywności jest to, że nie obciąża ona stawów w takim stopniu, jak bieganie.
9. Piłka nożna - ok. 600 kcal
Piłka nożna jest jedyną grą zespołową, która widnieje w tym zestawieniu. Według dostępnych danych piłkarz spala przeciętnie nawet do 600 kcal w ciągu godziny. Niemałe znaczenie ma charakter gry przeciwnika oraz umiejętność gry zespołowej. Gra w piłkę nożną angażuje nie tylko mięśnie nóg, ale całe ciało, a ponadto wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej. Wśród mężczyzn jest bardziej popularna niż wśród kobiet, ale nastolatki częściej wybierają tę formę spędzania wolnego czasu niż dekadę temu.
10. Aqua aerobik - ok. 550 kcal
Aqua aerobik jest formą spędzania wolnego czasu umożliwiającą spalenie około 550 kcal. Aerobik w wodzie dostarcza frajdy i potężnej dawki endorfin, a do tego wysmukla sylwetkę. Ćwiczenia w basenie są wykonywane zwykle w grupach. Moda na aqua aerobik powraca co roku na okres wakacji. Wiele pływalni oferuje karnety na udział w tego typu zajęciach.