Rozstępy są obok cellulitu jednym z głównych problemów estetycznych kobiecego ciała. Mają one postać prążków widocznych na skórze.
Wśród metod zwalczania rozstępów można wyróżnić dietę, stosowanie preparatów, a także ćwiczenia i zabiegi kosmetyczne. Najlepsze rezultaty daje poddawanie skóry odpowiednim zabiegom oraz wykonywanie ćwiczeń poprawiających jej jędrność.
|
|
1. Ćwiczenia gimnastyczne
Osoby zmagające się z problemem rozstępów powinny codziennie wykonywać takie ćwiczenia gimnastyczne, jak brzuszki, wykroki, nożyce i unoszenia nóg. Brzuszki pomagają zwalczyć rozstępy znajdujące się na brzuchu. Wykroki są ćwiczeniami polegającym na wykonaniu dużego kroku i zbliżeniem się drugim kolanem do podłoża. Pomagają one w zwalczeniu rozstępów na udach i pośladkach. Podobne działanie mają unoszenia nóg. Ćwiczenie wykonuje się w pozycji leżącej. Polega ono na podnoszeniu wyprostowanych, złączonych nóg na wysokość 10 cm ponad podłoże, następnie unieść je jeszcze wyżej, aby tworzyły z podłożem kąt 45 stopni. Na koniec trzeba powoli opuścić nogi na podłoże. Innym sprawdzonym sposobem na rozstępy na udach są tzw. nożyce poziome i pionowe polegające na wykonywaniu naprzemiennych ruchów wyprostowanymi nogami w pozycji leżącej.
2. Gimnastyka w wodzie
Gimnastyka w wodzie znana też jako aqua aerobik pomaga odprężyć się i zwalczyć rozstępy na udach, pośladkach, brzuchu i piersiach. Niemal niewyczuwalne działanie ciśnienia wody sprzyja procesom regeneracyjnym. Jeżeli rozstępy są już utrwalone, to trudno zredukować je całkowicie za pomocą ćwiczeń, ale aqua aerobik pomoże je zmniejszyć.
3. Podskoki i skrętoskłony
W redukcji rozstępów widocznych na udach pomoże naprzemienne wykonywanie naprzemiennych podskoków. Poprawiają one napięcie i naprężenie skóry oraz wzmocnienie mięśni nóg. Rozstępy na brzuchu i w okolicach pasa można zredukować poprzez wykonywanie skrętoskłonów lub skrętów tułowia w bok. Należy stanąć w lekkim rozkroku, wyciągnąć przed siebie ramiona i obracać tułów w jedną, a następnie w drugą stronę.
4. Slow jogging
Jogging jest bieganiem w umiarkowanym tempie. Pomaga on zmniejszyć rozstępy na pośladkach i udach. Slow jogging jest odmianą treningu biegowego polegającą na truchtaniu w bardzo wolnym tempie. Trening został opracowany przez prof. Uniwersytetu Fukuoka Hiroaki Tanakę. Tempo powinno być na tyle niewielkie, żeby nie dochodziło do zadyszki. Należy lądować na śródstopiu i miękko. Trenując slow jogging powinniśmy zachować wyprostowaną sylwetkę. Linia wzroku musi znajdować się na wysokości horyzontu. Według prof. Tanaki zaproponowana przez niego pozycja sprzyja naturalnym ruchom ciała. Stopy powinny poruszać się pod dwóch równoległych torach. Nie wymaga się stosowania żadnej specjalnej techniki oddychania. Organizm dostosuje oddech w automatyczny sposób do tempa joggingu. Należy ćwiczyć około 30-60 minut dziennie, aby zauważyć pozytywne rezultaty.
5. Stepper
Stepper podobnie jak jogging pomaga zmniejszyć rozstępy na udach i pośladkach. Stepper jest przyrządem polecanym kobietom dążącym do uzyskania jędrnych pośladków oraz szczupłych ud i łydek. Proponowana forma aktywności fizycznej jest połączeniem elementów treningu kardio i treningu siłowego. Stepper skutecznie poprawia krążenie i kondycję. Pomaga on nie tylko w walce z rozstępami, ale również z cellulitem.
6. Dermabrazja mechaniczna
Dermabrazja mechaniczna pomaga usunąć świeże, płytkie rozstępy. Przed wykonaniem zabiegu skóra jest znieczulana zastrzykiem zawierającym znieczulający preparat. Dermabrazja mechaniczna jest wykonywana za pomocą ostrej szczoteczki bądź wirującej tarczy pokrytej specjalnym, medycznym papierem ściernym. W ciągu kilku minut warstwy skóry są złuszczane aż do poziomu skóry właściwej. Skóra jest intensywnie stymulowana do produkcji włókien kolagenu i elastyny. Po wykonaniu zabiegu lekarz przykrywa skórę specjalnym opatrunkiem. Po zabiegu pojawia się ból i obrzęk. Ustępują one po upływie około 2 tygodni. Po kilkunastu tygodniach skóra jest odnowiona i pozbawiona rozstępów. Należy pielęgnować ją zgodnie z zaleceniami lekarza, aby nie doszło do pojawienia się blizn.
7. Dermabrazja laserowa
Dermabrazja laserowa jest przeznaczona do stosowania perłowych i białych rozstępów. Zabieg medycyny estetycznej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W czasie zabiegu dermatolog kieruje wiązkę światła lasera na rozstępy ogrzewając skórę. Laser pomaga usunąć naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej. Po zabiegu pojawia się ból, obrzęk i uczucie drętwienia skóry. Po upływie około 4 miesięcy skóra jest gładka i pozbawiona rozstępów. Należy w tym czasie stosować maści antybakteryjne i inne preparaty wspomagające regenerację skóry. Po upływie 3 tygodni od zabiegu ustępuje zaczerwienienie.
8. Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu naskórka za pomocą głowicy pokrytej drobnymi kryształkami diamentów. Zabieg umożliwia spłycenie rozstępów, a tym samym na zmniejszeniu ich widoczności.
9. Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny intensywnie regeneruje i odbudowuje skórę poprzez pobudzenie jej do produkcji włókien kolagenu i elastyny. Poprawia się sprężystość i elastyczność skóry, a rozstępy zostają wygładzone i stają się mniej widoczne.
10. Mezoterapia mikroigłowa
Zabieg derma-roller znany też jako mezoterapia mikroigłowa polega na wykonywaniu masażu za pomocą urządzenia z rolką pokrytą mikro igłami. Podczas zabiegu dochodzi do wykonania mikro nakłuć skóry właściwej, co stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Po upływie 4 miesięcy od serii 4-6 zabiegów skóra jest wyraźnie bardziej jędrna, a rozstępy znacznie zmniejszone.