Dzisiaj jest: Poniedziałek, 20.05.2024 Imieniny: Bernarda i BazylegoIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Sporty zimowe


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Sporty zimowe


   Wraz z pierwszym śniegiem, miłośnicy zimowego szaleństwa niecierpliwie wyglądają możliwości oddania się ulubionej pasji. Narty, sanki, łyżwy, snowboard lub mniej popularny ekstremalny snowscooting lub skijoring z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Zwyczajowe myślenie, iż to wiosną i latem przodujemy w uprawianiu sportów, pomału zaczyna odchodzić do lamusa. Tłumnie napływający na stoki i górki miłośnicy zimowych sportów coraz wyraźniej świadczą o tym, iż zimą też można, a nawet trzeba dbać o tężyznę fizyczną.

   Aktywność fizyczna gdy na dworze jest siarczysty mróz jest szczególnie ważna. Krótsze dni nie zachęcają do dbania o zdrowie, i to właśnie zimą zazwyczaj obrastamy w dodatkową warstwę izolacyjnego tłuszczyku. A przecież sport chłodną porą roku jest doskonałym lekarstwem na chandrę i zimowe spadki nastojów, do tego utrzymującym nas w zdrowiu i dobrej kondycji. Do sportów z wielką chęcią uprawianych przez amatorów śnieżnej aktywności bez wątpienia należy narciarstwo. Uprawiane rekreacyjnie stanowi świetną alternatywę na zimowe dni dla całej rodziny. To fantastyczna zabawa, ruch na świeżym powietrzu mocno powiązany z podziwianiem piękna ośnieżonego krajobrazu. Sport ten, oczywiście w rozsądnych ilościach i z odpowiednim przygotowaniem, z powodzeniem może być uprawiany zarówno przez dorosłych jak i przez dzieci.

   Skijoring natomiast to sport, który do zimowych szaleństw zachęca także innych członków rodziny, mianowicie ... psy. Polega on na tym, iż pies (jeśli tylko pozwala mu na to zdrowie, budowa ciała i temperament) lub kilka psów ciągnie narciarza. Sport ten sprawia dużą przyjemność zarówno zwierzęciu, jak i właścicielowi, i jest jedną z dynamiczniej rozwijających się dyscyplin sportowych. Powstał w Norwegii i oznacza po prostu jazdę na nartach w towarzystwie psa. Pies nie musi być typowo zaprzęgowy, wystarczy średniej wielkości, około 20 kg radosny i zdrowy psiak oraz narty. Oczywiście niezbędne jest dysponowanie umiejętnością jazdy na nartach oraz przyzwyczajeniem do tego sportu naszego czworonożnego przyjaciela. Do podstawowego wyposażenia należy także pas i linka, do której przywiązana jest uprząż psa. Skijoring można uprawiać  zarówno czysto rekreacyjnie, jak i profesjonalnie. Na całym świecie organizowane są bowiem rożnego typu wyścigi. Narciarze i psy ścigają się w kilku kategoriach począwszy od sprintu, wyścigów długodystansowych i wyścigów na terenach leśnych. Najczęściej rywalizacje te są rozgrywane przy okazji zawodów psich zaprzęgów i dopuszczane do nich są tylko psy zaprzęgowe.   Jednak najważniejsze w tym sporcie jest to iż jest to ogromna frajda i pyszna zabawa zarówno dla psów, które uwielbiają wysiłek i aktywność, oraz dla ludzi. Sport ten może być interesującą formą rekreacji i aktywnego wypoczynku. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich form ostrożności i ocenie stanu zdrowia naszego pupila przez weterynarza. Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych skijoring jest już tak popularny, iż organizowane są tam specjalne kursy, podczas których nauczymy się technik jazdy oraz wytrenujemy naszego psa.   Inną możliwością cieszenia się zimową pogodą jest jedna z najmłodszych dyscyplin wśród sportów zimowych,  mianowicie snowboard. By uprawiać ten efektowny sport potrzebny jest nam dobry sprzęt, specjalna deska z mocowaniami na nogi, buty, odpowiedni strój i chęci. Sport ten pozwala na wykonywanie dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie akrobacji, przez co stał się bardzo popularny wśród ludzi młodych. Snowboard  powstał w początkach dwudziestego wieku i już od lat sześćdziesiątych cieszy się wielką popularnością, z każdym rokiem zyskując nowych miłośników.   Snowscooting natomiast zaliczany jest do sportów ekstremalnych. Jest to połączenie snowboardu z rowerem BMX. Na snowscoot składają się dwie płozy i kierownica.  Ta śnieżna zabawka z powodzeniem służy do wykonywania pokazowych  tricków na  pokrytych bielą stokach. Co ważne, by móc uprawiać ten rodzaj sportu potrzeba tylko odrobiny szaleństwa.  Nie są tutaj potrzebne wybitne umiejętności narciarskie lub też snowboardowe. Snowscooting to sport dla amatorów mocniejszych wrażeń bez ograniczeń.   Warto więc nie dać się zimie i razem z rodziną wybrać ulubioną formę białego szaleństwa. Nic bowiem tak nie wzmacnia i nie hartuje naszego organizmu jak ruch na świeżym, mroźnym powietrzu.
Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE