Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Bieganie a zdrowie. Jak jogging wpływa na stan organizmu?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Bieganie a zdrowie. Jak jogging wpływa na stan organizmu?


   Bieganie to rodzaj sportu, który nie wymaga specjalistycznych sprzętów ani znacznego doświadczenia. Zalet, które wynikają z tej formy ruchu, jest mnóstwo. Jogging wpływa bowiem zbawiennie na układ immunologiczny, krążenia i nerwowy, kondycję skóry, a do tego pomaga schudnąć i wymodelować sylwetkę. Na tym nie koniec. Sprawdź, jakie efekty przynosi regularne bieganie. Dla kogo ten sport jest niewskazany?

   Chyba każdemu obiło się kiedyś o uszy, że sport to zdrowie. Bieganie to także forma sportu. Poza tym w wielu jego dziedzinach to jedna z głównych aktywności, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Dobroczynny wpływ joggingu potwierdzono m.in. na układ nerwowy, oddechowy, mięśniowy, odpornościowy, krwionośny, kostny, a także na ciśnienie tętnicze. Krótko mówiąc, ten rodzaj sportu pozytywnie oddziałuje niemal na cały organizm! Mało tego, jeśli chodzi o zalety zdrowotne, często podkreśla się, że bieganie jest nie tylko znakomitym środkiem prewencyjnym, ale również modelem terapii, w sytuacji, gdy cierpimy już na pewną dolegliwość np. nadciśnienie tętnicze, depresję, nowotwory i inne.





Zalety regularnego biegania

Poprawia krążenie i wzmacnia serce

   Regularnie biegając, można wzmocnić układ krążenia i mięsień sercowy. Ten najbardziej aktywny narząd w ludzkim ciele kurczy się przeciętnie 70 razy na minutę i przepompowuje w tym czasie od 5 do 7 litrów krwi, zatem w ciągu 60 minut uderza 4200 razy i przepompowuje około 400 litrów krwi. Z tego można wywnioskować, że dziennie wykonuje aż 100 000 uderzeń! I tak każdego dnia bez ustanku. Dlatego serce, jak każdy inny mięsień, powinien być ćwiczony, aby móc prawidłowo pełnić swoje funkcje. U osoby mało aktywnej fizycznie jego objętość wynosi przeciętnie 600-700 cm³, zaś u sportowca - 1000-1400 cm³. Te standardowe dane przesądzają o efektywności pracy serca i zdumiewająco obrazują, że narząd osoby mało wysportowanej musi wykonać więcej pracy, aby przepompować jednakową ilość krwi. Zatem dobrze wytrenowany organ wykonuje mniej pracy, ponieważ jest bardziej wydolny, a dodatkowo odstępy między skurczami są dłuższe. Dzięki temu w międzyczasie mięsień ma czas na całkowite dokrwienie, co jest bardzo istotne podczas ruchu. Nie wspominając już o tym, że wydolny narząd jest w stanie dużo lepiej ukrwić cały organizm.


Wzmacnia układ immunologiczny

   Osoby, które regularnie biegają, znacznie rzadziej chorują, łapią infekcje i przeziębienie. Znoszą je również łagodniej - to wszystko w wyniku pobudzenia do krążenia chłonki. Zwłaszcza gdy niezależnie od pogody, uprawiają jogging na świeżym powietrzu. Dzięki temu hartują organizm, czynią go mocniejszym i pogłębiają tolerancję na intensywne zmiany ciśnienia atmosferycznego. To wszystko sprawia, że zmniejsza się podatność na depresję i zły nastrój, wywołane zmianami pogody.


Opóźnia procesy starzenia

   Regularny jogging poprawia sprawność i pomaga zachować młodzieńczą sylwetkę na dłużej. Liczne badania wykazują, że systematyczne bieganie w młodości sprawia, że jest się młodszym pod względem biologicznym od jednolatków nawet o 10-17 lat. Wiek biologiczny rzadko kiedy odpowiada wiekowi metrykalnemu. Krótko mówiąc, wysiłek fizyczny pomaga zachować sprawność na długie lata.


Poprawia samopoczucie i wygląd

   Bieganie działa jak najdoskonalszy kosmetyk. Skóra biegaczy wygląda zwykle młodziej, przede wszystkim dzięki lepszemu ukrwieniu. Jogging zapewnia także świetną figurę - 60 minut tej aktywności pozwala spalić blisko 900 kalorii. A zarazem także wzmocnić system nerwowy i zwiększyć sprawność umysłu. Dotleniony i lepiej ukrwiony mózg działa bowiem na wyższych obrotach. Każdy wysiłek fizyczny wiąże się z centralnym układem nerwowym, który jak wiadomo jest centralą wrażeń, emocji oraz postanowień. Jak wskazują najnowsze badania, bieganie pozytywnie oddziałuje na inteligencję. Aktywność może spowolnić również rozwój niektórych chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera) i demencji starczej. Ruch sprawia, że w mózgu uwalniają się endorfiny, związki typu narkotycznego, które są określane "hormonami szczęścia". Dają one poczucie odprężenia, niwelują niepokój, działają przeciwbólowo i pozytywnie wpływają na stan równowagi psychicznej. Z tego powodu tak wiele osób na całym świecie jest wręcz uzależnionych od biegania.


Pomaga schudnąć

   Chyba każdy, kto próbował się odchudzać, wie, że bez wysiłku fizycznego jest to niemal niemożliwe. Długi spacer albo jazda na rowerze też są dobrą formą ruchu, ale jeśli chodzi o odchudzanie, to w tej kwestii zdecydowanie wygrywa jogging. Pomaga nie tylko zachować szczupłą sylwetkę, ale także płaski brzuch. W dodatku redukuje cellulit. Jeżeli połączymy systematyczne treningi z prawidłową dietą, to efekty odchudzania zobaczymy błyskawicznie (nawet po miesiącu). Co więcej, bieganie i prawidłowa dieta nie dopuszczą do efektu jo-jo. Przed treningiem warto wyliczyć swoje BMI (indeks masy ciała), dobowe zapotrzebowanie na energię i zacząć racjonalnie dobierać produkty. Przy bieganiu zaleca się włączyć do jadłospisu więcej pokarmów bogatych w białko (np. chude mięso, twaróg) i pamiętać o dodatkowym nawadnianiu organizmu.



Jakie korzyści przynosi systematyczne bieganie?

- wzrasta gęstość naczyń kapilarnych serca oraz pozostałych mięśni,
- przyspiesza się metabolizm spoczynkowy,
- krew jest lepiej nasycona tlenem,
- zwiększa się objętość serca, a także pojemność jego ścian i jam,
- wzrasta ilość mitochondriów (centra energetyczne komórki) i ich rozmiar,
- tętnice są bardziej elastyczne,
- uaktywnia się układ immunologiczny (szczególnie przy umiarkowanej aktywności),
- wzrasta ogólna objętość krwi,
- zmniejsza się ciśnienie skurczowe i rozkurczowe,
- procentowe wypłukiwanie składników mineralnych z kości ulega zahamowaniu,
- zwiększają się zapasy energetyczne organizmu,
- spadkowi ulega częstość skurczów serca w spoczynku i podczas niezbyt wzmożonej aktywności fizycznej,
- zmniejsza się poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów (redukcja LDL; wzrost HDL),
- następuje poprawa wydolności fizycznej.



Kto nie powinien biegać?

   Z tej formy ruchu należy zrezygnować w przypadku:

- niewyrównanej cukrzycy,
- niewydolności krążenia,
- choroby niedokrwiennej serca,
- ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek,
- powiększenia mięśnia sercowego w przebiegu różnych chorób serca,
- wad zastawkowych serca wrodzonych i nabytych, zwłaszcza siniczych,
- zaostrzonej postaci chorób infekcyjnych,
- nadciśnienia tętniczego krwi,
- nasilonych zaburzeń rytmu serca oraz przewodzenia,
- nadmiernej otyłości (BMI > 40).



Jak prawidłowo biegać?

   Istnieje wiele technik joggingu, jednak amatorowi wystarczy podstawowa wiedza. Podczas biegania głowa biegacza powinna znajdować się w linii prostej z resztą ciała, natomiast ręce zgięte w łokciach powinny wykonywać ruchy na przemian. Nie należy się garbić. Stopy sportowca powinny układać się symetrycznie do kierunku biegu, a nie skośnie. Z kolei biodra muszą znaleźć się w jednej linii z ciałem.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE