Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Co i kiedy spożywać po treningu?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Co i kiedy spożywać po treningu?


   Nigdy nie omijaj posiłku po treningu - twój organizm szczególnie wtedy potrzebuje nowej dawki energii do pracy. Wiele osób odchudzających się nie je po ćwiczeniach, ponieważ boją się przytycia. To duży błąd! Jeśli organizm po wysiłku nie dostanie pożywienia, możesz doprowadzić do katabolizmu, czyli "zjadania mięśni". Dodatkowo, gdy spadnie poziom glikogenu, nie będziemy spalać tłuszczu (na co liczy wiele osób wykonujących trening). Co zjeść po treningu, żeby uniknąć tego efektu?





Pora treningu

   Czas naszego treningu jest istotny dla ustalenia odpowiedniego pożywienia. Dlaczego? Od rana potrzebujemy więcej energii do pracy. Jeśli trenujesz wieczorem, zwykle później przygotowujesz się do snu, czyli regeneracji. To znaczy, że nie potrzebujesz dużego nakładu energii.



Trening poranny

   Pamiętaj o jedzeniu również przed treningiem - podkręcisz swój metabolizm i obudzisz się (szczególnie, gdy dopiero co wstajesz z łóżka). Najlepiej śniadanie zjeść około 1,5-2 h przed treningiem, ponieważ nie będzie nam towarzyszyć uczucie ociężałości. Jeśli nie mamy takiej możliwości w postaci odpowiedniego zapasu czasu, warto postawić na takie śniadanie, po którym czujemy się dobrze i lekko, np. koktajl z owoców i płatków owsianych. Podstawą dobrze stworzonego posiłku powinny być węglowodany złożone, które dodadzą ci energii, świetnie więc sprawdzą się wszelkie owsianki z owocami, możesz też zjeść jogurt naturalny z muesli. Jeśli preferujesz posiłki wytrawne, postaw na kanapki z ciemnej mąki (np. żytniej, orkiszowej, pełnoziarnistej) z dodatkiem twarożku i rzodkiewki.

   Po treningu bardzo ważne jest białko, ponieważ pozwoli uzupełnić ubytki w mięśniach. Tutaj ponownie możesz rozdzielić posiłki smakowo - jeśli preferujesz wytrawne, przygotuj łososia (dzikiego) z surówką (np. na bazie rukoli i i pomidorów) albo pierś z kurczaka z warzywami zawiniętymi w sałatę (stworzysz coś na kształt rollsów). Na słodko możesz przygotować koktajl na bazie bananów i białka (jeśli nie używasz odżywki białkowej, możesz wykorzystać np. twaróg) albo omlet z jajek i płatków owsianych.



Trening popołudniowy

   Popołudniu również nie zapominamy o posiłku przed treningiem - wtedy warto postawić na dania typowo obiadowe, czyli np. makaron z kurczakiem, ryż z warzywami i indykiem, ryby. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji - niech na talerzu przeważają warzywa, ale dodatkowo nie zapominaj o węglowodanach i białku.

   Po treningu popołudniowym postaw na białko - świetnie sprawdzi się tu koktajl proteinowy, możesz go zrobić na bazie maślanki lub kefiru.



Trening wieczorny

   W ciągu dnia zdążyliśmy dostarczyć sobie odpowiedniej ilości kalorii, dlatego wieczorem jedzenie dużych porcji nie jest aż tak istotne. Niektórzy uważają, że wieczorem już nie powinno się jeść, jednak nie jest to prawdą. Wszelkie diety, w których ostatni posiłek kończy się o godzinie osiemnastej są szkodliwe, ponieważ organizm później przez kilkanaście godzin będzie bez jedzenia (wieczór + noc), dlatego ostatni posiłek powinno się jeść 2-3 godziny przed snem. Możesz posiłek potreningowy potraktować jako kolację, wtedy postaw na chleb pełnoziarnisty z twarogiem, tuńczyka z warzywami. Pamiętaj, że ten posiłek nie powinien być ciężkostrawny, jedz mniejsze porcje. Jeśli ćwiczysz późno, to rano zacznij dzień od węglowodanów złożonych, żeby uzupełnić zapas energii - w takiej sytuacji owsianka będzie świetnym rozwiązaniem, nie jedz natomiast węglowodanów na noc, ponieważ w trakcie snu organizm się regeneruje i białko przyda mu się do uzupełnienia zapasów w mięśniach, węglowodany z kolei dodają energii - bardzie przydadzą są jako posiłek w ciągu dnia.

  

   Jedzenie po treningu jest bardzo ważne. Warto wybierać rzeczy, które lubimy, ale jednocześnie pamiętać o zachowywaniu odpowiednich proporcji białka i węglowodanów. Nie należy również przerażać się ilością posiłków - wymienione powyżej przykłady dotyczą wszystkich typów treningów, nikt jednak nie trenuje w ciągu dnia rano, popołudniu i wieczorem, dlatego tylko w jednej sytuacji będzie dotyczyć nas jedzenie przed i po treningiem, pozostałe posiłki odbywają się normalnie.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE