Dzisiaj jest: Środa, 28.02.2024 Imieniny: Teofila i MakaregoIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Ćwiczenia w domu czy na siłowni?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Ćwiczenia w domu czy na siłowni?


   Wolisz ćwiczyć w domu, czy na siłowni? Poznaj wady i zalety każdego z rozwiązań, a przy okazji zapoznaj się z mitami krążącymi wokół obu rodzajów treningu.

   Karnet na siłownię lub fitness wiąże się z pewną opłatą - płacisz za możliwość wykonywania ćwiczeń na profesjonalnym sprzęcie, w pomieszczeniu dostosowanym do ćwiczeń. Inwestujesz czas i pieniądze, a dodatkowo masz okazję nawiązać nowe znajomości, albo spotkać się ze znajomymi. Dlaczego zatem wciąż wiele osób wybiera formę ćwiczeń w domu?

W domu

   Ćwiczenia w domu mogą być mniej kosztowne, ale tylko pozornie, jeżeli podczas ćwiczeń korzystasz z prostych akcesoriów do ćwiczeń fitness, które musisz kupić. Mogą to być niewielkie koszty np. hantelki, skakanka, mata do ćwiczeń i hula hop, albo nieco większe wydatki. W drugim przypadku organizowanie siłowni w domu może być trudne.

   Niektóre osoby do ćwiczeń w domu przekonuje sam fakt, że nie muszą dojeżdżać na siłownię i oszczędzić w ten sposób czas. Osoby zapracowane łatwiej znajdują chwilę na ćwiczenia w domu, niż na siłowni.

   Wykonywanie ćwiczeń w domu jest bardziej elastyczne. Grafik ćwiczeń układa sam zainteresowany, nieskrępowany godzinami otwarcia siłowni. Młode mamy i osoby pracujące do późna doceniają tę zaletę ćwiczeń domowych. Obecnie możesz trenować także z domowym trenerem - jeżeli tylko masz dostęp do internetu.Na siłowni

   Ci, którzy wybierają ćwiczenia na siłowni podkreślają to, że poprzez wykupienie karnetu otrzymują dostęp do profesjonalnego sprzętu sportowego, na którego zakup ich nie stać, bądź w domu nie ma tyle przestrzeni, aby odpowiednio zagospodarować pomieszczenia na domową siłownię. Drugim argumentem jest możliwość udziału w zorganizowanych zajęciach, podczas których są motywowani przez trenera. Lepsza motywacja na siłowni wynika także z pewnego mechanizmu. Ćwicząc z osobami o podobnych celach i słabościach obserwujesz ich sukcesy i nabierasz wewnętrznego przekonania, że skoro im się udaje to tobie także się uda.

   Motywacją może być także zainwestowanie pieniędzy w karnet. Z drugiej strony podobnie z motywujący czynnik należałoby uznać zakup akcesoriów fitness lub sportowego stroju do ćwiczeń w domu.

   Siłownia zapewnia bezpieczeństwo osobom trenującym i pozwala w skupieniu wykonać zaplanowane ćwiczenia - w domu pełnym domowników (zwłaszcza absorbujących dzieci) może to być trudne do osiągnięcia.

   Biorąc udział w ćwiczeniach na siłowni możesz dostosować swój trening do indywidualnych potrzeb i możliwości - po rozmowie z trenerem. W ten sposób można osiągnąć lepsze efekty. Czy oznacza to, że ćwiczenia na siłowni są jednak bardziej skuteczne niż trening na siłowni?Obalamy stereotypy

   Nie każdy trening na siłowni jest tak skuteczny, jak ćwiczenia w domu - wyższa skuteczność występuje wtedy, gdy trening na siłowni jest zaplanowany przez instruktora, a ten w domu - podyktowany aktualnymi trendami, a nie predyspozycjami i potrzebami ćwiczącego. Należy podkreślić, że trening w domu może być równie skuteczny (a może nawet bardziej), jak trening na siłowni. Skuteczność ćwiczeń zależy w dużej mierze od:

- planu ćwiczeń
- precyzyjnego i regularnego wykonywania ćwiczeń
- zaangażowania ćwiczącego

   Osoby rozpoczynające przygodę z aktywnym trybem życia i zmagające się z nadwagą mogą czuć się niekomfortowo wśród osób, które ćwiczą już od dłuższego czasu. Warto pokonać swoje obawy i wybrać grupę realizującą cel utraty masy ciała. Wtedy ćwiczenia grupowe nie będą zniechęcały do dalszych wizyt na siłowni, ale pomogą zmotywować się do dalszej walki o zdrową, smukłą sylwetkę.   Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule. Każdy powinien wybrać taką formę treningu, jaką uważa dla siebie za bardziej odpowiednią. Chcesz ćwiczyć bez akcesoriów w domu - zaoszczędzisz, wolisz trening pod okiem trenera - korzystasz z profesjonalnych rad. Najważniejsze jest to, aby ćwiczyć bezpiecznie i zdrowo, a przy tym efektywnie, co jest możliwe w obu przypadkach.
Zobacz więcej na temat:

ćwiczeniasiłowniafitness


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJNOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJNOWOŚCI WYDAWNICZE