Prowadzisz aktywny tryb życia i nie chcesz, aby okulary dłużej przeszkadzały Ci w wykonywaniu codziennych czynności? A może lubisz dbać o swój wygląd i wolisz, aby starannie wykonanego makijażu nie zasłaniały grube oprawki? Niezależnie od powodów, warto rozważyć zakup doskonałej jakości soczewek kontaktowych, które zagwarantują Ci wygodę i nieporównywalnie większy komfort.
|
|
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze soczewek?
Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez osoby z wadą wzroku, dla których do niedawna jedynym sposobem na normalne funkcjonowanie było noszenie okularów korekcyjnych. Przyczyn rosnącej popularności tego typu akcesoriów jest wiele - są to między innymi dynamiczny rozwój technologii oraz stosowanie coraz nowocześniejszych materiałów, z których powstają. Jak dobrać soczewki? To zadanie staje się coraz łatwiejsze ze względu na stale poszerzającą się ofertę tych produktów. Za ich pomocą można obecnie skorygować niemal każdą wadę wzroku, na przykład krótkowzroczność (soczewki sferyczne), astygmatyzm (soczewki toryczne), a nawet starczowzroczność (soczewki multifokalne). Najważniejszy jest jednak właściwy dobór soczewek.
Jeśli rozważasz zakup soczewek kontaktowych (ich bogaty wybór znajdziesz tutaj: https://makeup.pl/categorys/722723/), niewątpliwie powinnaś najpierw odwiedzić specjalistę (okulistę lub optometrystę), który wykona badanie i dobierze odpowiednie parametry do Twojej wady wzroku. Podczas badania ekspert dokładnie określi rodzaj oraz wielkość wady i dokona pomiaru geometrii oka. Ustali także dokładną refrakcję oka i wykona pomiar krzywizny rogówki. Sprawdzi również, czy nie występują u Ciebie żadne schorzenia, które uniemożliwiłyby noszenie soczewek kontaktowych.
Zalety noszenia soczewek
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać soczewki kontaktowe, musisz wziąć pod uwagę nie tylko ich rodzaj, ale także tryb noszenia (dzienny lub ciągły) i czas użytkowania (wyróżniamy akcesoria jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne lub roczne). Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonane są produkty. Mogą one być hydrożelowe (miękkie i dobrze nawilżone) lub hydrożelowo-silikonowe (nieco twardsze, przepuszczające dużą ilość tlenu). I choć sam proces przygotowania się do zakupu szkieł kontaktowych może wydawać się nieco kłopotliwy, to w dłuższej perspektywie jest on niezwykle opłacalny. Do jego największych zalet należą:
● lepsze rozwiązanie przy większej wadzie wzroku - w przypadku dużej różnicy (powyżej 3 dioptrii) między wadą w jednym i drugim oku trudno jest odpowiednio dobrać okulary;
● komfort i wygoda użytkowania - jak dobrać soczewki do indywidualnych potrzeb i stylu życia? Wszystko zależy od tego, jaki tryb noszenia preferujesz. Soczewki miesięczne można nosić nawet 30 dni, zaś te jednodniowe nie wymagają kupowania specjalnego płynu i pojemniczka. Niezależnie od wybranej opcji, nowoczesne materiały, z których wykonane są szkła, sprawiają, że można je nosić dłużej bez odczuwania dyskomfortu;
● życie bez ograniczeń - soczewki pozwalają na swobodne uprawianie sportu, ćwiczenie jogi oraz bieganie. Nie zaparują one nawet w czasie upałów czy opadów, dzięki czemu świetnie sprawdzą się na plaży, na basenie, podczas wycieczek czy w SPA. Bez obaw można na nie założyć modne okulary przeciwsłoneczne czy okulary 3D w kinie;
● pasują każdemu - okulary korekcyjne zawsze dopasowuje się do kształtu twarzy, aby nie wpływały znacząco na wygląd, a nawet go podkreślały. Trudności może sprawić również dobranie odpowiednich oprawek. Tymczasem soczewki kontaktowe pasują każdemu. Z ich pomocą możesz podkreślić naturalny kolor oczu lub całkowicie go zmienić (polecamy szkła kontaktowe w niestandardowych odcieniach, na przykład fioletowym czy jasnozielonym, dostępne w drogerii internetowej Makeup.pl). Dzięki nim eksperymentowanie ze swoim wizerunkiem stanie się prostsze i przyjemniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Okulary a soczewki
Wiele osób zastanawia się, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów i czy jest to w ogóle możliwe. Odpowiedź wydaje się prosta: mimo że recepty na okulary i na soczewki kontaktowe są do siebie dość podobne i zawierają wiele takich samych oznaczeń, to pod pewnymi względami się różnią. Na jednej i drugiej znajdziemy dane dotyczące na przykład sfery, cylindra, korekcji do dali i bliży, rozstawu źrenic czy addycji, jednak w przypadku soczewek będą też występować dodatkowe wartości, takie jak: BC (czyli promień krzywizny) oraz Dia/D (parametr opisujący średnicę). Dlatego właśnie zamawianie soczewek na podstawie korekcji okularowej może prowadzić do złego widzenia i braku komfortu, a także niesie ze sobą ryzyko powikłań. Należy również wziąć pod uwagę, że soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do rogówki, natomiast okulary są oddalone od oka o nawet kilkanaście milimetrów, każde z tych narzędzi może więc wymagać nieco innej mocy.
Top 3 najlepszych soczewek kontaktowych
1. Oliwkowo-zielone soczewki Clearlab Clearcolor 55
Innowacyjna technologia pigmentacji warstw gwarantuje głęboki i naturalny oliwkowo-zielony odcień oraz zapewnia bezpieczeństwo w trakcie noszenia przez cały dzień. Dzięki temu będziesz długo cieszyć się wyjątkowym spojrzeniem! Nowy kolor oczu w postaci soczewek miesięcznych pozwoli Ci na odświeżenie swojego looku i testowanie nowych możliwości w stylizacjach oraz makijażu!
2. Soczewki kontaktowe Acuvue Oasys with Hydraclear Plus Johnson & Johnson
Zastanawiasz się, jak dobrać soczewki, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo? Ten produkt amerykańskiej marki został wykonany ze specjalnego, bardzo delikatnego tworzywa oraz zawiera kompleks Hydraclear oparty na połączeniu hydrożelu z silikonem. Dzięki niemu szkła kontaktowe nie tracą elastyczności, zapewniają ciągłe nawilżenie i nie podrażniają.
3. Jednodniowe soczewki kontaktowe Bausch & Lomb Biotrue ONEday
Elastyczny hydrożel i hydrożel silikonowy, z których wykonane są te soczewki, nie podrażniają błon śluzowych i nie powodują stanów zapalnych. Ponadto zostały one wykonane na bazie nowoczesnej technologii Hypergel, zapewniającej wilgoć i nie przesuszającej oka. Produkt umożliwia również przenikanie tlenu i nie wymaga stosowania kropli.