Słowo "wellness" wywodzące się z języka angielskiego weszło na dobre do polskiego słownictwa. Niemniej czy na pewno wiemy co ono oznacza? Po wpisaniu go w wyszukiwarkę internetową można natknąć się na wiele definicji tego pojęcia. Najbardziej popularna definicja proponowana przez Wikipedię to "zapewnienie stanu zdrowej równowagi umysłu, ciała i ducha człowieka, który powoduje uczucie ogólnego dobrobytu".
Pod pojęcie "wellness" rozumie się także aktywny proces prowadzący do zapewnienia sobie ogólnego dobrostanu i zdrowia. W planie dnia bardzo trudno znaleźć czas na realizowanie czynności z zakresu "wellness". Zdrowy tryb życia jest powiązany z wellness, ale samo pojęcie "wellness" wykracza poza granice pojęcia "ogólnego stanu zdrowia". Obejmuje ono nie tylko dobrostan ciała, ale również umysłu i duszy. Co ciekawe, nad sferą duchową mamy większą kontrolę niż nad zdrowiem fizycznym.
|
|
Wellness jako równowaga emocjonalna
Wellness występuje w różnych wymiarach, dlatego wydaje się być skomplikowane i złożone. Można rozumieć je jako stan lub proces. Emocjonalne "wellness” ma związek z myślami, uczuciami i zachowaniami. To stan, w którym człowiek rozpoznaje i akceptuje swoje uczucia, zarówno pozytywne, jak i negatywne oraz możliwość dostosowania się do poziomu stresu, zmian życiowych i trudnych czasów.
Biorąc pod uwagę obecne tempo życia i to, w jaki sposób planujemy dzień, prawdopodobnie najłatwiej jest poświęcić czas na poprawę dobrostanu w sferze emocji, ponieważ polega to na wprowadzaniu drobnych zmian w sposobie myślenia. Osoby, które są optymistami i skupiają się na pozytywnych aspektach życia oraz potrafią akceptować swoje emocje, żyją w emocjonalnej równowadze.
Chcąc ją poprawić warto dodatkowo zadbać o budowanie i utrzymywanie silnych relacji, skupianie się na tym, co dzieje się w danej chwili i bycie uważnym (mindfullness). Chcąc zadbać o równowagę emocjonalną warto utrzymywać równowagę między pracą a życiem osobistym, uśmiechać się tak często, jak to możliwe i wysypiać się.
W razie potrzeby warto stosować metody radzenia sobie ze stresem oraz poszukać profesjonalnego wsparcia w gabinecie psychologicznym.
Wellness jako równowaga duchowa
Wellness może być rozumiane również w wymiarze równowagi ruchowej. Zdrowie duchowe jest procesem polegającym na poszukiwaniu sensu i celu w życiu. Można to osiągnąć na różne sposoby - poprzez modlitwę, medytację, jogę, a także staranną ocenę swoich zasad moralnych, wyznawanych wartości i przekonań.
Jak zatem można zyskać równowagę duchową? Dla sceptyków mocno stąpających po ziemi może to być zbyt ekstrawaganckie, ale poświęcenie czasu na docenienie naturalnych sił rządzących wszechświatem, to pierwszy krok do odzyskania duchowej równowagi.
Na co dzień nie doceniamy znaczenia religii w życiu - zwłaszcza tej, w której człowiek został wychowany przez swoich rodziców. Praktyki religijne (z wyłączeniem praktyk organizowanych przez sekty) wzbogacają duchowo, pomagają znaleźć sens i cel w życiu. Na tym jednak nie koniec.
Oprócz modlitwy lub medytacji równie ważne jest zajrzenie w głąb siebie - zastanowienie się nad znaczeniem przeszłych wydarzeń, nad tym kim się jest, odkrywanie siebie i przebaczenie krzywd. Chowanie urazy i żal to czynniki, które uniemożliwiają uzyskanie i utrzymanie wewnętrznej, duchowej równowagi, nazywanej też spokojem ducha.
Ważną częścią odzyskiwania spokoju ducha (równowagi duchowej) jest oczyszczenie umysłu, które niektórzy uzyskują przez medytację (religie dalekowschodnie), albo przez modlitwę i spędzanie czasu w ciszy. Praktykowanie akceptacji i docieranie do sedna problemów lub zagadnień, czyli odkrywanie otaczającego świata, także są skutecznymi sposobami odzyskania równowagi duchowej.
Równowaga emocjonalna, duchowa i fizyczna
Może się okazać zaskakujące, jak ogromny wpływ na komfort życia i samopoczucie ma uzyskanie równowagi emocjonalnej i duchowej. Wiele osób nie jest świadomych tego, że brak poczucia sensu życia i brak umiejętności czerpania z niego radości, wynika właśnie z utraty równowagi emocjonalnej lub duchowej. Większość osób łączy to ze zmęczeniem fizycznym, czyli trzecim wymiarem "wellness", o którym niżej.
Wellness jako fizyczna równowaga
Fizyczna równowaga polega na utrzymaniu ciała w optymalnej kondycji i zdrowiu. Właśnie z tym wymiarem "wellness" jest w dużej mierze utożsamiany. Równowaga fizyczna może być uzyskana poprzez stosowanie zbilansowanej diety, wykonywanie rozmaitych ćwiczeń fizycznych i praktykowanie samokontroli.
Wśród podstawowych metod odzyskania równowagi fizycznej można wymienić aktywność fizyczną co najmniej 30 minut dziennie (spacery, jazda na rowerze, dowolny trening), stosowanie zbilansowanej diety, kontrolowanie porcji spożywanych posiłków, zaczynania dnia od zjedzenia śniadania, wykonywanie rutynowych badań, wysypianie się, unikanie używek, soli, cukru i tłuszczów trans, a także obserwowanie swojego ciała i unikanie czynników ryzyka różnych chorób - w takim stopniu, w jakim jest to rzeczywiście możliwe.
Wyrzuć zbędne myśli, zajęcia i rzeczy
Zadbanie o wellness w wymiarze fizycznym, emocjonalnym i duchowym nie wymaga wizyty w SPA, jak to próbują wmówić reklamy salonów odnowy biologicznej i uzdrowisk. Wystarczy zacząć od małych zmian związanych z codziennymi nawykami - nie tylko żywieniowymi, ale również psychologicznymi i emocjonalnymi. Po oczyszczeniu umysłu i wyrzuceniu niepotrzebnych myśli oraz zajęć może powstać całkiem spory zasób czasu, energii i pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel - na przykład na zachowanie równowagi emocjonalnej, duchowej i fizycznej.
Wszystko zaczyna się w głowie
Zadbanie o równowagę wewnętrzną i dobre samopoczucie nie polega na leżeniu przez godzinę w wannie, wśród wonnych olejków, ani na poddawaniu się masażom raz w tygodniu, choć bez wątpienia pomaga to wypocząć. Zdecydowana większość metod odzyskania równowagi w wymiarze emocjonalnym i duchowym odbywa się w głowie i jedyny czas jaki trzeba poświęcić to czas na modlitwę, wyciszenie i pozytywne myślenie.
Wellness w wymiarze społecznym
Bardzo często pomijanym wymiarem wellness jest jego wymiar społeczny, czyli umiejętność nawiązywania relacji i ich utrzymywania. Można to osiągnąć poprzez otaczanie się pozytywnymi osobami i swobodne poruszanie się w środowisku społecznym, bez udawania kogoś kim się nie jest i bez bycia miłym na siłę.
W pewnym sensie wellness w wymiarze społecznym jest dopełnieniem równowagi duchowej i emocjonalnej. Są one ze sobą ściśle powiązane. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje do szczęścia prawidłowych relacji z innymi ludźmi, którzy zapewniają poczucie bezpieczeństwa, albo poczucie odpowiedzialności.
Praca w kierunku osiągnięcia "wellness" w wymiarze społecznym polega między innymi na angażowaniu się w społeczne projekty, pomaganie innym osobom w sposób bezinteresowny, pielęgnowanie relacji z przyjaciółmi i rodziną. Warto ćwiczyć umiejętność aktywnego słuchania, odnosić się do innych z szacunkiem, powstrzymywanie się od obwiniania, osądzania i krytykowania innych.
W tym miejscu trzeba przyznać wprost - nie każdy ma czas na angażowanie się w społeczne projekty. Niemniej poprzez to można rozumieć nie tylko budowę szkoły w Kenii, ale również przekazanie przez Internet datków na dowolny cel związany z działalnością charytatywną. Wszystko zależy od zasobu czasu i środków finansowych - nie każdy nimi dysponuje, niemniej poprzez zadbanie o tę sferę życia można uczynić świat nieco lepszym.
Intelektualny wellness
Niektórzy wyróżniają także wellness w wymiarze intelektualnym, choć można uznać go także jako element procesu uzyskiwania równowagi duchowej. Polega on na zaangażowaniu się w uczenie przez całe życie oraz otwartość na poznawanie nowych osób, miejsc, zwyczajów, smaków, kultur i tak dalej. Proces uzyskiwania równowagi intelektualnej polega zatem na odkrywaniu świata, co jest jednocześnie częścią procesu uzyskiwania równowagi duchowej.
Można tego dokonać nie tylko przez podróże, ale również poprzez czytanie książek, oglądanie filmów dokumentalnych i korzystanie z innych dostępnych materiałów. Odkrywanie świata to nie tylko podróżowanie do Azji czy Afryki, ale na przykład także nauka gry na instrumencie muzycznym, wykonywanie kreatywnych czynności, uczenie się języka obcego, czytanie książek, w tym fantastycznych i science fiction, ponieważ nic tak bardzo nie rozwija wyobraźni.
Warto nauczyć się zarządzania czasem poprzez stosowanie list zadań i systemu priorytetów. Realizujesz kilka projektów jednocześnie? Podziel swój czas tak, aby zrealizować etapowo każdy z nich. Sprawdź ile czasu potrzebujesz na realizację poszczególnych zadań, nie trać czasu na rozpraszacze (np. Facebook), wyeliminuj projekty, które nie przynoszą ci przyjemności. Dzięki temu zyskasz nieco czasu, energii i być może także środków finansowych, które możesz przeznaczyć na nowe pasje i zainteresowania.