Dzisiaj jest: Wtorek, 16.04.2024 Imieniny: Julii i Benedykta



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Jaką wybrać szczoteczkę manualną czy elektryczną (obrotową, soniczną, ultradźwiękową)?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Jaką wybrać szczoteczkę manualną czy elektryczną (obrotową, soniczną, ultradźwiękową)?


   Na rynku są dostępne różne rodzaje szczoteczek do zębów - manualne oraz elektryczne - wśród których wyróżniamy: obrotowe (rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne), soniczne i ultradźwiękowe. Od tak szerokiego wyboru boli głowa. Sprawdź, jaką wybrać szczoteczkę, jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów szczoteczek oraz jaka jest prawidłowa technika mycia zębów.





Szczoteczka elektryczna - droższa, ale znacznie skuteczniejsza

   Szczoteczki manualne są najbardziej popularne, ponieważ można je kupić już za kilka złotych. Niemniej ich możliwości są ograniczone w porównaniu ze szczoteczkami elektrycznymi. Skuteczność elektrycznych szczoteczek jest wyższa, ponieważ w ciągu 1 minuty szczotkowania wykonują do kilku tysięcy obrotów - w przypadku manualnej szczoteczki liczba obrotów, które możemy manualnie wykonać wynosi co najwyżej 200.



Rodzaje szczoteczek elektrycznych

   Technologie, na których opiera się działanie szczoteczek elektrycznych, są zróżnicowane. Ze względu na to kryterium można wyróżnić szczoteczki obrotowe (wśród nich rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne), sonicznie i ultradźwiękowe.

   W szczoteczce rotacyjnej i rotacyjno-pulsacyjnej główka szczoteczki jest okrągła i obraca się raz w lewo, a raz w prawo. W rotacyjno-pulsacyjnej szczoteczce dodatkowo pojawia się ruch pulsacyjny, który dociska włosie do tkanki zębów. Liczba obrotów i pulsacji na minutę różni się w zależności od modelu - to bardzo ważne przy wyborze szczoteczki dla dzieci oraz u dorosłych mających problem z krwawiącymi dziąsłami. Szczoteczki obrotowe na minutę wykonują do około 10 tysięcy ruchów.

   Szczoteczka soniczna posiada główkę w podłużnym kształcie, podobnie jak manualna. Jej działanie polega na tym, że główka końcówki wykonuje ruch wymiatający - góra dół. Taka technika czyszczenia jest rekomendowana przez stomatologów, bo bardziej bezpieczna dla dziąseł. Główka szczoteczki sonicznej może poruszać się nawet do ponad 40 tysięcy razy na minutę! To imponujący wynik. Włosie szczoteczki pod wpływem fal dźwiękowym poddaje się drganiom. Energia drgań jest przekazywana na płyn, który przepływa przez szczeliny międzyzębowe. Podczas mycia zębów szczoteczką soniczną zostają "wymiecione" większość bakterii - nawet te drobnoustroje, które znajdują się w promieniu 4 mm od końca włosia.

   Szczoteczki ultradźwiękowe - najmniej popularne, ze względu na to, iż jest to najnowsza technologia, jak również pewnym ograniczeniem jest cena. Szczoteczki te wytwarzają fale ultradźwiękowe, dzięki którym główka wykonuje ponad 90 milionów drgań na minutę. Drgania o tej częstotliwości nie są słyszalne dla człowieka, odgłos pracy szczoteczki, przeciwnie jak w szczoteczkach sonicznych, nie ma nic wspólnego z jej efektem czyszczącym. Ultradźwięki niszczą bakterie i skutecznie oczyszczają kieszonki przydziąsłowe - inspiracją dla powstania tego rodzaju szczoteczek była technologia czyszczenia i dezynfekcji ultradźwiękami stosowana z powodzeniem od wielu lat w medycynie.



Szczoteczki przeznaczone dla dzieci

   Manualne i elektryczne szczoteczki dla dzieci różnią się od produktów dla dorosłych nie tylko pod względem wizualnym. Ich włosie jest bardziej delikatne niż w przypadku szczoteczek dla dorosłych. Szczoteczki obrotowe i obrotowo-pulsacyjne generują mniejszą liczbę obrotów i pulsacji, żeby nie podrażnić delikatnych dziąseł. Dodatkowo, niektóre modele szczoteczek są wyposażone w świecącą diodę lub mechanizm grania melodyjki, a wszystko po to, żeby zachęcić dzieci do regularnego mycia zębów.



Na baterię czy na akumulator?

   Konsumenci, którzy zamieniają szczoteczkę manualną na elektryczną, mają do wyboru produkty zasilane bateriami wymiennymi lub akumulatorem, który wymaga naładowania. Pierwszy rodzaj wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów eksploatacji związanych z zakupem odpowiednich baterii. W przypadku akumulatora wystarczy naładowanie go poprzez podłączenie zasilacza do gniazdka. Konstrukcja takich szczoteczek jest wodoszczelna.



Wady szczoteczek manualnych i elektrycznych

   Główną wadą szczoteczki manualnej jest to, że nie można nią odpowiednio wyczyścić przestrzeni międzyzębowych. Nawet, gdy będziemy mocno i szybko szorować zęby, pewne zanieczyszczenia pozostaną. Stosując taką technikę czyszczenia zębów możemy też uszkodzić dziąsła i szkliwo - zdecydowanie nie polecamy. Szczoteczka manualna jest tania, ale zapewni tylko podstawową ochronę dziąseł.

   Nawet szczoteczki rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne nie zapewniają najwyższej skuteczności w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i zapobieganiu powstawania kamienia nazębnego z płytki nazębnej. Poza tym, stosowanie szczoteczki elektrycznej wiąże się z koniecznością wymiany główki raz na około 2-3 miesiące. Tylko soniczne szczoteczki i szczoteczki ultradźwiękowe zapewniają maksymalną ochronę zębom. Niemniej i te nie są bez wad - ich główną wadą jest wyższa cena. Tak, czy inaczej elektryczna szczoteczka do zębów nie jest już niedostępnym luksusem dla przeciętnego konsumenta i jest lepszym wyborem niż tradycyjna szczoteczka manualna.



Technika mycia zębów szczoteczką elektryczną

   Mycie zębów z użyciem szczoteczki elektrycznej wymaga nałożenia pasty do zębów i przyłożenia główki do zębów pod kątem 45 stopni. Następnie uruchamia się szczoteczkę i przesuwa nią po zębach. Dużym błędem jest dociskanie główki mocno do powierzchni zęba, co może doprowadzić do uszkodzeń szkliwa i podrażnienia dziąseł. Szczoteczki elektryczne nowszej generacji są wyposażone w czujniki nacisku oraz tryb masowania dziąseł. Standardowy czas mycia zębów wynosi 2 minuty.




Zobacz więcej na temat:

szczoteczka do zębówmycie zębów


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 4


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE