Dzisiaj jest: Środa, 04.12.2024 Imieniny: Barbary i Piotra



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Medytacja - na co pomaga? Zalety, techniki, cele oraz rodzaje medytacji


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Medytacja - na co pomaga? Zalety, techniki, cele oraz rodzaje medytacji


   Medytacja to technika ćwiczeń świadomości i umysłu. Pozwala lepiej poznać siebie i uczy, jak reagować na różne sytuacje życiowe. Jest to także pewien rodzaj treningu umysłu, który w obecnych czasach coraz częściej zaangażowany jest w sprawy życia codziennego. Podczas medytacji oczyszczeniu ulega nie tylko mentalność, ale także ciało, a poza tym praktyka pociąga za sobą mnóstwo innych korzyści: ma zbawienny wpływ na zdrowie i nastrój. Czym jest medytacja i jak wpływa na zdrowie? Czy każdy może ją stosować?

   Medytacja (meditatio - pogrążanie się w myślach) - techniki, które polegają na wprowadzaniu się w odmienny stan świadomości lub ćwiczeniu umysłu. Słowo medytacja dotyczy wielu różnych technik, włączając w to praktyki, których celem jest pogłębienie wewnętrznej energii życiowej oraz rozwój cierpliwości, współczucia, przebaczenia, miłości i wielkoduszności. Nierzadko w medytacji używa się sznurów modlitewnych bądź innych obiektów obrzędowych. Mają one za zadanie wesprzeć koncentrację praktykującego lub przypomnieć mu o pewnych cechach techniki. Istnieje mnóstwo stylów medytacji i wiele rodzajów aktywności, które uchodzą za techniki medytacyjne.




spis treści
  1. Techniki medytacji
  2. Zalety medytacji
  3. Cele medytacji
  4. Medytacja a zdrowie
  5. W jakich dolegliwościach pomaga medytacja?
  6. Medytacja - dla kogo?
  7. Kto nie powinien medytować?
  8. Jak medytować?

Techniki medytacji


- medytacja uważności - to technika, w której próbujemy wczytywać się w płynące i ulatniające się swobodnie myśli. Strategia uczy pogłębiania wrażeń, które trafiają do nas z wnętrza ciała oraz ze świata zewnętrznego (barwy, dźwięki, sytuacje), a także sztuki oddzielania emocji od faktów.
- medytację koncentracji - polega na skupianiu się na jednym czynniku wewnętrznym (np. rytm serca) lub zewnętrznym (np. określony przedmiot), co sprawia, że umysł zobligowany jest do coraz większej koncentracji. Na początku sztuka ta jest dość trudna do opanowania, ponieważ wciąż mamy w głowie natłok myśli. Jednak pogłębiane praktyki poprzez dalsze ćwiczenia sprawia, że nie jest ona już tak problematyczna, staje się wręcz przyjemnością.
- medytacja ruchowa - ciało wprowadza się w określony, ponawiający się ruch (np. kołysanie).
-medytacja z wizualizacją - umysł próbuje tworzyć i pogłębiać przyjazne myśli, emocje i obrazy.
- medytacja z mantrą - kreowanie nas określonymi dźwiękami pozwala zapanować nad umysłem i nastawia nas pozytywnie. Do tej odmiany medytacji niekiedy dodatkowo używany jest sznur korali (tzw. różaniec u chrześcijan).

   Podczas medytacji warto przyjąć komfortową pozycję, tak aby móc racjonalnie oddawać się coraz to większej równowadze umysłu. Z reguły jest to pozycja siedząca, w której powinniśmy wyprostować kręgosłup, co zapewni swobodny przepływ energii pomiędzy punktami energetycznymi w ciele (czakrami). Odstępstwo od reguły stanowią tu oczywiście ćwiczenia ruchowe, gdzie każda z pozycji ma działanie terapeutyczne, a skupiony pierwotnie umysł po niedługim czasie zaczyna się relaksować. Jeżeli komuś kłopot sprawia medytowanie w bezruchu, to powinien skupić się na czynnych ćwiczeniach medytacyjnych, które także przynoszą rezultaty. Ciało nabiera większej sprawności i uwalnia się od napięć, a lekkość umysłu pozwala nabrać dystansu do codziennych spraw.



Zalety medytacji


   Dzięki niej można lepiej poznać siebie. To również konstruktywny sposób, który pozwala się wyciszyć, uspokoić, odtrącać złe emocje i oderwać się od codziennej rzeczywistości. Medytacja pozwala też zrelaksować się i dodaje energii życiowej. Z praktyki tej korzystano już w czasach antycznych - był to element wierzeń i zwyczajów religijnych. Jest popularna szczególnie w jodze i religiach oraz duchowości Wschodu (hinduizm, dżinizm, taoizm, buddyzm, konfucjanizm). Atrybuty medytacji można także dostrzec w islamie i chrześcijaństwie. Obecnie jest najczęściej stosowana do oczyszczenia umysłu, a także jako element terapii niektórych dolegliwości zdrowotnych, jak np. bezsenność czy nadciśnienie.



Cele medytacji


- Osiągnięcie całkowitej kontroli nad swoim umysłem i ciałem (joga),
- Poprawa samopoczucia psychicznego,
- Poprawa zdrowia fizycznego,
- Rozwinięcie fachowości w określonych rzemiosłach lub sztukach,
- Przezwyciężenie lęku przed śmiercią,
- Kontakt z sacrum poprzez pogrążenie się w modlitwie (buddyzm, islam, hinduizm, chrześcijaństwo, judaizm),
- Oswojenie się z procesem umierania i zapanowanie nad nim,
- Osiągnięcie oświecenia.



Medytacja a zdrowie


   Praca z umysłem zapewnia nam wiele korzyści fizycznych, pomaga m.in.: zwalczać zaburzenia snu, zmniejszać ciśnienie krwi i tętno, łagodzić bóle stawowe i zmniejszać napięcie mięśni. Ponadto wzmacnia koncentrację, wspiera układ odpornościowy, redukuje bóle migrenowe, a także zwalcza przemęczenie i dodaje sił. Oprócz tego medytacja przeciwdziała zaburzeniom oddechowym i zaburzeniom trawienia oraz pomaga w leczeniu alergii. Stosuje się ją w terapii depresji i cukrzycy. Chociaż jej działanie nie jest tak szybkie, jak w przypadku zażycia leków, to jednak stosując ją, nie narażamy się na skutki uboczne. Medytacja potrafi wprowadzić do naszego życia ład i stabilizację, a w związku z tym zdrowie i wigor. Mimo iż medytacja jest praktyką stosowaną w różnych religiach, nie trzeba jej kojarzyć z sakralnością i używać jedynie w celach relaksacyjno-zdrowotnych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką, mogą potraktować ją jako doskonałą zabawę i pretekst, aby jeszcze bardziej poznać siebie. Co prawda, praca z umysłem nie jest prosta, ale gdy przezwyciężymy pierwsze bariery, możemy mieć gwarancję, że w naszym życiu zapanuje harmonia i spokój.



W jakich dolegliwościach pomaga medytacja?


- chroniczny ból,
- nadciśnienie,
- łagodna depresja,
- migrena,
- niepokój,
- łuszczyca,
- niepłodność z nieokreślonych przyczyn (zaburzenia psychosomatyczne),
- bezsenność,
- obniżone poczucie własnej wartości,
- zaburzenia psychosomatyczne,
- arytmie serca,
- PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego).

   Medytacja ma korzystny wpływ na fizjologię organizmu. U osób, które regularnie ją praktykują, można zaobserwować:

- obniżenie zużycia tlenu,
- spadek napięcia mięśniowego,
- zwiększenie sił oraz energii życiowych,
- zmniejszenie częstotliwości oddechów,
- zwiększenie oporu elektrycznego skóry (skutek głębokiego relaksu),
- spadek napięcia mięśniowego,
- rozluźnienie i odprężenie,
- zmiana częstotliwości fal mózgowych,
- wyższe stężenie dopaminy w mózgu,
- spadek napięcia mięśniowego.

   Mnóstwo efektów obserwuje się także w czasie snu, lecz podczas właściwej medytacji człowiek utrzymuje, a nawet wspomaga mentalność.



Medytacja - dla kogo?


   Medytację może praktykować niemal każdy, bez względu na wiek, płeć czy wyznanie. Z techniki powinny skorzystać szczególnie osoby, które chcą odpocząć od codziennych spraw i problemów, a także osoby zmagające się z niektórymi schorzeniami (np. lekką depresją).



Kto nie powinien medytować?


   Medytować nie powinni ludzie przyjmujący leki przeciwlękowe, leki zmniejszające ciśnienie krwi, osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a także osoby z chorobą afektywną dwubiegunową (może nastąpić natychmiastowe przejście z manii do depresji) i schizofrenią (zwiększa wewnętrzny chaos).



Jak medytować?


   Medytować najlepiej rano. Podczas tej techniki (np. w pozycji siedzącej) kręgosłup powinien być całkowicie wyprostowany. Warto znaleźć ciche miejsce, w którym panuje porządek i jest czysto. Warto też wyciszyć telefon - nic nie może na nas rozpraszać. Nie należy medytować po wzmożonym wysiłku fizycznym, ponieważ ciało nie może być zmęczone. Przed ćwiczeniem należy rozluźnić ciało i wziąć kilka głębokich oddechów. Warto też założyć komfortową, luźną odzież.




Zobacz więcej na temat:

medytacja


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE