Dzisiaj jest: Sobota, 20.04.2024 Imieniny: Czesława i Agnieszki



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Mydło Aleppo - właściwości, zastosowanie, rodzaje


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Mydło Aleppo - właściwości, zastosowanie, rodzaje


   Mydło Aleppo (znane również jako Savon d’Alep, syryjskie mydło, mydło laurynowe) to twarde mydło produkowane tradycyjnie w syryjskim mieście Aleppo. Wytwarza się je z oliwy z oliwek i ługu oraz dodatku różnej ilości oleju laurowego. Mydło Aleppo cieszy się niezwykle długą historią oraz tradycją pozyskiwania. Cenione jest na całym świecie, dzięki szerokiemu zastosowaniu i właściwościom pielęgnacyjnym dla skóry.

   Mydło Aleppo znane jest już od starożytności. Przypuszcza się, że było używane przez królową Egiptu Kleopatrę.Według historycznych przesłanek produkcja mydła rozpoczęła się w regionie Lewantu w Syrii i stamtąd została przeniesiona do Europy. Pierwsze wzmianki europejskie o mydle Aleppo pochodzą z zapisów Rzymian z 300 r. n.e. Jak zatem wygląda jego produkcja, jakie właściwości wykazuje i jakie jest zastosowanie mydła Aleppo?





Składniki mydła Aleppo

   Tradycyjne mydło Aleppo jest wytwarzane z oliwy z oliwek, oleju z owoców laurowych, wody i ługu. Na cenę i jakość mydła w głównej mierze wpływa zawartość oleju laurowego (stężenie w mydłach to zwykle 2-20%, czasem 40%). Olej laurowy pochodzi z drzewa wawrzynu szlachetnego Laurus nobilis. Mydło Aleppo jest organiczne i ekologiczne, ponieważ w jego skład wchodzą wyłącznie naturalnie składniki. W XX wieku wraz z wprowadzeniem produkcji mydła na zimno, rzemieślnicy z Aleppo zaczęli wprowadzać do mydeł różnorodne zioła i olejki eteryczne.



Kilka słów o oleju laurowym

   Olej laurowy otrzymywany jest w wyniku ekstrakcji z wodą miąższu owoców wawrzynu szlachetnego. Owoce te posiadają owalny kształt i zielony kolor, zmieniający się w wyniku dojrzewania na czarny. Olej posiada zieloną barwę i silnie ziołowy, korzenny aromat. Składa się z niemal 40% kwasów tłuszczowych oraz z olejków eterycznych. Ma działanie antyseptyczne, rozluźniające i regenerujące. Pomaga w koncentracji i skupieniu. Nie bez powodu jest więc pożądanym składnikiem mydła Aleppo.



Wytwarzanie mydła Aleppo

   Tradycyjne mydło Aleppo jest wytwarzane w "procesie na gorąco". Najpierw oliwa z oliwek jest przenoszona wraz z wodą i ługiem do dużej, wkopanej w ziemię kadzi. Pod kadzią znajduje się podziemny ogień, który podgrzewa zawartość do wrzenia. Gotowanie mieszaniny trwa trzy dni. Wtedy olej reaguje z ługiem i wodą, tworząc gęste mydło w płynie. Olej laurowy dodaje się po zakończeniu tego procesu.

   Otrzymaną mieszankę wylewa się z kadzi na arkusz woskowanego papieru na podłodze. W tym momencie produkcji mydło jest dużą, zieloną, płaską masą. Pozostawia się je do ostygnięcia i stwardnienia na około jeden dzień. Gdy mydło stygnie, pracownicy z drewnianymi deskami przymocowanymi do stóp chodzą po mydle, aby wygładzić i nadać równą grubość całej masie. Mydło jest następnie krojone w kostkę. Kostki układane są tak, aby zapewnić maksymalną ekspozycję na powietrze i możliwość dokładnego wyschnięcia. Po dostatecznym wyschnięciu umieszcza się je w specjalnej podziemnej komorze, gdzie dojrzewają od sześciu miesięcy do roku.

   Podczas dojrzewania mydło przechodzi kilka przemian chemicznych. Wolna alkaliczność mydła (zasada, która nie reagowała z olejem podczas zmydlania) rozkłada się podczas powolnej reakcji z powietrzem. Zmniejsza się również zawartość wilgoci w mydle, dzięki czemu mydło jest twarde i trwałe. Kolor zewnętrznej strony mydła zmienia się na bladozłoty, podczas gdy wnętrze pozostaje zielone.

   Nowoczesne mydła z Aleppo są wytwarzane metodą "procesu na zimno" i mogą zawierać różne zioła lub olejki eteryczne.



Właściwości i zastosowanie mydła Aleppo

   Mydło Aleppo jest doskonałym produktem do codziennej pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Nadaje się również do kąpieli niemowląt i małych dzieci. Olej laurowy, który jest składnikiem mydła jest bowiem skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwświądowym.

   Działa nawilżająco i odżywczo dla skóry. Nie powoduje podrażnień. Dlatego też jest często zalecana do pielęgnacji skóry z dermatozami, takimi jak łuszczyca, trądzik, czy egzema. Mydło Aleppo doskonale oczyszcza pory, ogranicza powstawanie wągrów, zaskórników i zmian trądzikowych. Redukuje błyszczenie skóry tłustej.

   Może być używane również jako maseczka oczyszczająca, szampon do włosów (włosy po spłukaniu wodą należy polać wodą z niewielką ilością octu jabłkowego), pianka do golenia oraz środek piorący do ubrań.



Mydło Aleppo - przeznaczenie według zawartości oleju laurowego

   Mydła Aleppo różnią się między sobą zawartością oleju laurowego. W zależności od jego stężenia w produkcie mydło Aleppo wykazuje odmienne właściwości i przeznaczone jest do pielęgnacji różnych rodzajów skóry.

   Zawartość oleju laurowego i zastosowanie:

- 5-10% - przeznaczone jest dla skóry wrażliwej i suchej,
- 10-20% - polecane jest skórze normalnej i mieszanej,
- 30-40% - przeznaczone jest do skóry tłustej,
- powyżej 40% zalecane jest do pielęgnacji skóry trądzikowej i ze zmianami chorobowymi.



Mydło Aleppo - jak kupować?

   W porównaniu z cenami innych mydeł, mydło Aleppo nie należy do tanich. Jest jednak produkowane wyłącznie z naturalnych składników, co sprawia, że stanowi coraz częściej wybierany środek do pielęgnacji skóry. Cena mydła Aleppo zależy od zawartości w nim oleju laurowego. Ceny 200 gramowej kostki z 5% zawartością oleju laurowego wahają się w okolicach 20 zł. Natomiast za taką samą kostkę z 40% zawartością oleju laurowego należy zapłacić około 30 zł.

   Niższe ceny mydeł mogą sugerować, że nie zawierają one sugerowanej zawartości oleju laurowego i mogą być rynkowymi podróbkami.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 3


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE