Glinki to materiał ilasty, który podobnie jak borowina zaliczany jest do paleoidów naturalnych, powstałych w wyniku długotrwałych procesów biologicznych i geologicznych. W zależności od rodzaju, glinki kosmetyczne wykazują różnorodne działanie pielęgnacyjne. Zawierają one w składzie min. tritlenek glinu, związku magnezu, tlenki żelaza, manganu oraz ditlenek krzemu, które nadają glinkom specyficzne właściwości.
Lecznicze i pielęgnacyjne działanie glinki było znane już w czasach starożytnych. Jednak dopiero w XX w. niemieccy lekarze użyli jej ponownie w celu wspomagania leczenia zakażonych ran, zgorzeli i owrzodzeń. Dziś glinki stosowane są w uzdrowiskach i gabinetach kosmetycznych. Jakie jest więc ich działanie pielęgnacyjne? Poniżej przegląd najczęściej stosowanych rodzajów glinek.
|
|
Glinka zielona
Zieloną barwę zawdzięcza dużej ilości jonów żelaza. Zawiera krzem, fosfor, wapń, magnez, potas, cynk, miedź i selen. Glinka zielona wykazuje działanie gojące, bakteriostatyczne i dezynfekujące. Stosowana jest w leczeniu trądziku, wyprysków, łuszczycy i egzemy. Odżywia i regeneruje cerę oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek. Przyspiesza gojenie zmian skórnych, łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Matuje, ściąga i wysusza. Zamyka pory i zapobiega powstawaniu zaskórników. Szczególnie polecana jest do cery tłustej i mieszanej, trądzikowej oraz wrażliwej.
Glinka czerwona
Zawiera duże ilości krzemu oraz glin, żelazo, wapń i magnez. Glinka czerwona wykazuje działanie oczyszczające i remineralizujące. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiega ich pękaniu. Polecana jest więc zatem do cery naczynkowej i wrażliwej, skłonnej do zmian alergicznych oraz do cery tłustej i trądzikowej. Wykorzystywana jest też pomocniczo w leczeniu trądziku różowatego.
Glinka biała
Jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów glinek. Nazywana jest glinką porcelanową lub chińską. Zawiera glin, krzem, wapń, żelazo sód i potas. Wykazuje działanie ściągające, gojące, odświeżające, złuszczające, regenerujące, odżywcze i nawilżające. Wspomaga regenerację naskórka oraz likwiduje martwe komórki. Łagodzi podrażnienia oraz redukuje blizny i poprawia koloryt skóry. Polecana jest w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej oraz dojrzałej.
Glinka żółta
Glinka żółta wykazuje właściwości zbliżone do glinki czerwonej. Różni się od niej zawartością żelaza. Wykazuje działanie regeneracyjne i rewitalizujące, ujędrniające oraz wygładzające. Spowalnia procesy starzenia, zwiększa sprężystość i elastyczność skóry. Polecana jest do cery tłustej, mieszanej, trądzikowej oraz dojrzałej.
Glinka czarna
Rodzaj glinki wydobywany z dna Morza Martwego. Jej działanie oczyszczające i zmniejszające pory jest wykorzystywane w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Glinka szara
Glinka szara w składzie zawiera głównie krzem i glin, a także siarkę, żelazo wapń i mangan. Ma działanie oczyszczające, nawilżające i łagodzące podrażnienia. Reguluje pracę gruczołów łojowych i pomaga usuwać nadmiar sebum. Polecana jest do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej oraz trądzikowej.
Glinka różowa
Jest połączeniem glinki białej i czerwonej w stosunku 2:1. Łącząc właściwości, polecana jest do skóry suchej i wrażliwej, naczynkowej oraz skłonnej do alergii. Wykazuje działanie dezynfekujące, wygładzające, wzmacniające i ściągające. Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry.
Glinka błękitna
Glinka błękitna to popiół wulkaniczny suszony na słońcu i rozdrabniany. Ma działanie oczyszczające i osuszające, przeciwzapalne, odżywcze i regeneracyjne. Oczyszcza z nadmiaru sebum oraz usuwa produkty przemian metabolicznych na skórze i wgłębi porów. Wspomaga regenerację naskórka i wygładza zmarszczki. Polecana jest do skóry tłustej, mieszanej, a także dojrzałej.
Wśród naturalnych glinek kosmetycznych znaleźć można rodzaj odpowiedni do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. W drogeriach wybrać można spośród naturalnych glinek, które po zmieszaniu z wodą służą do wykonywania maseczek i okładów na twarz i ciało. Przygotowaną glinkę należy zmieszać z niewielką ilością naturalnego olejku (np. awokado, arganowego). Pozwoli to zapobiec szybkiemu wysychaniu produktu i tym samym powstawaniu podrażnień skóry. Dodatek naturalnych glinek znaleźć można też w wielu kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery i ciała. Na rynku znaleźć można gotowe maseczki, żele myjące, kremy do twarzy, balsamy i peelingi do ciała.