Dzisiaj jest: Środa, 24.04.2024 Imieniny: Grzegorza i Aleksandra



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Oleje roślinne w medycynie alternatywnej i kosmetyce


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Oleje roślinne w medycynie alternatywnej i kosmetyce


   Oleje roślinne cenione są za swoje szerokie zastosowanie w kuchni, piękne aromaty oraz ciekawe smaki. Każdy olej jest inny i nie trzeba być znawcą, by odróżnić oliwę z oliwek oraz oleju z pestek dyni czy oleju sezamowego lub lnianego.

   Ich spożywanie bardzo pozytywnie przekłada się również na nasz stan zdrowia - oleje to prawdziwe skarbnice składników odżywczych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli tłuszczów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Warto jednak wiedzieć, że mają one również zastosowanie zewnętrzne i od wieków stosowane są w medycynach ludowych czy alternatywnych jako remedia na wiele schorzeń i dolegliwości, a także jako niezawodne naturalne kosmetyki. Zasada jest tylko jedna - wybieramy oleje nierafinowane!





Ssanie oleju

   Ssanie oleju jest prostym zabiegiem pochodzącym z medycyny ajurwedyjskiej. Polecali je w swych publikacjach również autorzy współcześni, jak np. lekarze R. Karach czy M. Tombak, cenieni za alternatywne podejście do zdrowia i zabiegów medycznych. Na czym polega ssanie oleju? Procedura ta jest bardzo prosta; wystarczy wziąć do ust łyżkę dobrej jakości oleju roślinnego i przez około 15-20 minut "płukać" nim jamę ustną. Następnie olej się wypluwa (pod żadnym pozorem nie wolno go połknąć!), a zęby myje pastą do zębów bez fluoru. Gotowe! Być może na początku nie damy rady trzymać w ustach oleju przez aż taki długo czas. Nie jest to jednak problem. Można bądź dać sobie trochę czasu, by przyzwyczaić się do ssania oleju, bądź robić to nie raz przez wspomniane kilkanaście minut, ale kilka razy po kilka minut.

   Nieprzyjemne odczucia związane z ssaniem oleju są silnie związane z oddziaływaniem tego zabiegu, tzn. również z właściwościami roślinnych olejów. Niektóre osoby nie są w stanie trzymać w ustach oleju dłużej niż kilka minut nie dlatego, iż jest to olej, tzn. przez jego specyficzną konsystencję, ale właśnie dlatego, że ta konsystencja się zmienia. Płukanie ust olejem powoduje, iż absorbuje on bakterie, toksyny, patogeny czy mikroskopijne zalążki pasożytów itd. choć brzmi to nieprawdopodobnie, wystarczy przeprowadzić taki zabieg, by błyskawicznie przekonać się, że on faktycznie działa. Trzymany nawet przez kilka minut w ustach olej stanie się biały i pojawią się w nim dziwne grudki - zupełnie straci swoją standardową strukturę. To właśnie przez te grudki oraz dziwny posmak, jakiego olej nabiera, dość trudno jest długo trzymać do w ustach. Warto jednak przyzwyczaić się do procedury i na stałe wprowadzić ją do codziennej rutyny, gdyż ssanie oleju:

- zapewnia doskonałą higienę jamy ustnej
- pomaga utrzymać zęby oraz dziąsła w dobrym stanie
- wybiela zęby
- łagodzi podrażnienia śluzówki jamy ustnej.

   Jako że znajdujące się w jamie ustnej bakterie i niechciane substancje, których nie da się usunąć przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów i pasty, trafiają do układu pokarmowego, a więc i całego organizmu, gdyż wchłaniane są w jelicie cienkim do krwiobiegu, a także dlatego, że olej "wyciąga" toksyny również z krwi (poprzez bezpośredni kontakt z wrażliwą śluzówką), ssanie oleju:

- poprawia stan skóry (jest polecane szczególnie osobom walczącym z trądzikiem i egzemą)
- zmniejsza ryzyko chorób i dolegliwości układu pokarmowego
- oczyszcza organizm, odciążając wątrobę i nerki
- leczy choroby stawów
- leczy zaburzenia hormonalne
- poprawia jakość snu
- dodaje energii
- zapobiega wylęganiu się w organizmie pasożytów.



Zastosowanie olejów roślinnych w kosmetyce

   Oleje roślinne mają wiele zastosowań w kosmetyce, stąd często wykorzystywane są w masowej produkcji różnego rodzaju specyfików. Nic w tym dziwnego - naturalne oleje wykazują szerokie spektrum działań, które to czyni z nich doskonałe preparaty do stosowania w trosce o dobrą kondycję skóry. Roślinne oleje:

- stanowią barierę ochronną skóry, chroniąc ją np. przed utratą wody
- redukują reakcje alergiczne na skórze
- redukują zmiany trądzikowe
- regulują produkcję sebum
- zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu się skóry
- nadają skórze miękkość i elastyczność
- wykazują silne działanie przeciwzapalne
- odprężają
- działają antybakteryjnie.

   Warto pamiętać, iż, chcąc czerpać korzyści dla urody płynące z zastosowania roślinnych olejów, nie musimy kupować produkowanych z ich dodatkiem kosmetyków. Możemy bowiem również wykorzystywać do tego same te oleje. Każdy z nich spełnia najlepiej potrzeby wybranego rodzaju skóry. I tak, osoby ze skórą suchą i wrażliwą powinny wykorzystywać łagodzące i nawilżające oleje z:

- dzikiej róży
- jojoby
- kminku
- pestek moreli
- migdałów
- owoców arganii żelaznej (olej arganowy)
- awokado.

   Specjalnej, bardzo troskliwej pielęgnacji wymaga cera trądzikowa i szybko przetłuszczająca się. Dla osób, które zmagają się z takimi problemami jak np. nadprodukcja sebum, skłonność do pojawiania się na twarzy wyprysków itd., najlepszym rozwiązaniem będą oleje z:

- pestek dyni
- nasion lnu (olej lniany).

   Olej z pestek dyni jest bogatym źródłem cynku, który redukuje przetłuszczanie się skóry, a olej lniany zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które wykazują silne działanie przeciwzapalne i w widoczny sposób łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Osoby z cerą trądzikową powinny wystrzegać się stosowania w nadmiarze oliwy z oliwek, gdyż ta, choć dobrze nawilża skórę, zawiera w większości kwasy tłuszczowe z grupy omega-6, które mogą powodować reakcje zapalne.

   Przyjaciółmi skóry dojrzałej są pomagające zachować jej sprężystość i jędrność oleje z:

- kiełków pszenicy
- sezamu
- pestek moreli
- dzikiej róży
- owoców arganii żelaznej (olej arganowy).

   W pielęgnacji cery normalnej sprawdza się raczej większość olejów, niemniej specjaliści polecają wybierać te z:

- orzechów makadamia
- sezamu (lecz nie z sezamu prażonego! - sezam w trakcie obróbki cieplnej traci swe wartości odżywcze, a więc tłoczony z niego olej nie ma już swych właściwości)
- orzechów laskowych
- dzikiej róży.

   Olejem najbardziej uniwersalnym zdaje się być olej kokosowy. Nadaje się on zarówno do skóry wrażliwej, jak i tłustej; młodej i dojrzałej. Olej kokosowy wspaniale pachnie i łatwo się rozsmarowuje i wnika w skórę. Ma działanie przeciwzapalne, nawilża skórę, odżywia ją i nadaje jej niepowtarzalną gładkość i delikatność.



Oleje w kosmetyce - jak stosować?

   Wiemy już, jakie oleje warto stosować w celu odpowiedniego pielęgnowania skóry. Pytanie brzmi więc: jak to robić? Sposobów jest bardzo wiele: oleje możemy wykorzystywać jako balsamy do ciała, kremy do twarzy czy rąk, "pomadki" do ust. Idealnie nadają się również jako np. baza do peelingu do ciała. By zrobić taki domowy peeling, łączymy olej z np. cukrem lub fusami z zaparzonej kawy. Stosujemy go dokładnie w ten sam sposób, co kupne specyfiki tego rodzaju.



Oleje roślinne a gojenie się ran

   Możemy smarować skórę olejami roślinnymi po to, by nadać jej sprężystość oraz piękny koloryt, ale to nie wszystko. Czasami dobrej jakości roślinny olej jest najlepszym rozwiązaniem również w sytuacjach bardziej ekstremalnych, jak np. wtedy, gdy chcemy przyspieszyć gojenie się jakiejś rany. Gojenie się ran po operacjach, wypadkach czy poparzeniach najlepiej przyspieszają:

- olej lniany
- olej z dzikiej róży
- olej arganowy (idealnie sprawdza się również w przypadku oparzeń słonecznych).

   Traktowanie rany olejami pozwala nie tylko na szybsze się jej pozbycie, ale też minimalizuje ryzyko pojawienia się w jej miejscu nieestetycznych blizn.



Olejowanie włosów

   Odżywcze właściwości oleju nie ograniczają się jedynie do jego pozytywnego wpływu na naszą dietę oraz skórę. Oleje idealnie sprawdzają się również w roli kosmetyków do włosów.

   Najważniejszą techniką wykorzystywania dobroczynnych właściwości olejów w zakresie troski o piękne włosy jest tzw. olejowanie. Zabieg ten może być wykorzystywany przez każdego - nadaje się zarówno do włosów suchych i zniszczonych, jak i szybko przetłuszczających się czy też zupełnie zdrowych i pięknych, gdy chcemy zadbać o to, by ów stan się nie zmienił. Mogą go wykonywać kobiety o włosach prostych, kręconych, krótkich, długich, farbowanych, naturalnych, cienkich, gęstych... tak naprawdę każdych. Olejowanie, niezależnie od tego, jakie włosy mamy, regeneruje je i odżywia - olejowanie jest rodzajem maseczki do włosów. Tym samym korzyści płynące z tego kosmetycznego zabiegu to m.in.:

- mniejsze wypadanie włosów
- wzmocnienie struktury włosów
- przywrócenie włosom połysku
- łatwiejsze rozczesywanie włosów
- zniwelowanie nadmiernego przetłuszczania się skóry (oraz zapobieganie mu w przypadkach, gdy nie mamy z nim, jak dotąd, problemów)
- ochrona koloru włosów (zarówno w przypadku włosów farbowanych, jak u naturalnych)
- zapobieganie rozdwajaniu się końcówek włosów.

   Warto również wiedzieć o tym, iż olejowanie włosów ma pozytywny wpływ na skórę głowy. Reguluje wydzielanie przez nią sebum, łagodzi podrażnienia i stany zapalne, a także odpowiednio ją nawilża.

   Jak olejować włosy? Poprawna technika jest bardzo ważna, gdyż błędy w przeprowadzaniu zabiegu mogą bardzo źle odbić się na stanie włosów, przez co nie tylko nie pomoże on nam, ale i nawet zaszkodzi. Tak więc, olejowanie włosów polega na rozprowadzeniu na nich (włosy mogą być suche lub wilgotne, nie mokre) niewielkiej ilości wybranego oleju. Pamiętajmy, by nie myć włosów bezpośrednio przed zabiegiem. Olej rozcieramy na całej długości włosów opuszkami, lecz uważamy, by nadmiernie nie pokryć nim jedynie wybranych pasemek. Warto również przez kilka czy kilkanaście minut wmasowywać olej w skórę głowy. Poprawi to jej ukrwienie, a więc substancje odżywcze zawarte w oleju szybciej się wchłoną, a włosy będą dzięki temu mniej wypadać - lepsze ukrwienie skóry głowy to zdrowe cebulki włosów. Na włosy, w które wmasowany został olej, zakładamy ręcznik (najlepiej ciepły) lub czepek. Po około 30 minutach zmywamy z włosów olej ciepłą wodą i myjemy je delikatnym szamponem (np. takim dla dzieci). Zbyt długie i regularne przetrzymywanie oleju na włosach jedynie je osłabi. Warto pamiętać, by w czasie trwania kuracji (włosy poddajemy olejowaniu 1 raz lub 2 razy w tygodniu) nie używać szamponów i odżywek zawierających silikon, gdyż uniemożliwi on wnikanie w strukturę włosów substancji odżywczych.

   Jakich olejów używać do olejowania włosów? Wybór jest naprawdę ogromny. Najczęściej wykorzystuje się do tego:

- olej kokosowy
- olej z pestek winogron
- oliwę z oliwek
- olej arganowy
- olej sezamowy
- olej z jojoby.



Oleje roślinne a bóle reumatyczne

   Bóle reumatyczne łagodzi smarowanie bolących miejsc rozcieńczonymi w innych olejach:

- olejem tymiankowym
- olejem jałowcowym
- olejem bazyliowym.

   Połączenia te idealnie sprawdzają się również jako olejki do masażu, gdyż dodatkowo łagodzą bóle pleców oraz napięcie mięśni.



Domowa pasta do zębów i dezodorant, czyli ciekawe zastosowanie oleju kokosowego

   Wspomniany wcześniej olej kokosowy może być z powodzeniem wykorzystywany do przygotowywania domowej pasty do zębów. Taka domowa pasta jest, jak się okazuje, nie tylko tak samo skuteczna w kontekście troski o higienę jamy ustnej, ale i zdecydowanie zdrowsza, gdyż pozbawiona toksycznego fluoru. By przygotować domową pastę do zębów potrzebujemy:

- oleju kokosowego
- sody oczyszczonej
- ksylitolu
- olejku eterycznego (opcjonalnie).

   Takie połączenie składników sprawi, iż nasze zęby będą białe i zdrowe. Olej kokosowy ma działanie antybakteryjnie, soda wybieli zęby, a ksylitol zapobiegnie próchnicy oraz, jako bonus, zapewni paście słodkawy posmak. Dzięki owym właściwościom antybakteryjnym olej kokosowy może również posłużyć jako baza domowego dezodorantu. Wystarczy połączyć go z np. mąką ziemniaczaną, która nada mu odpowiednią konsystencję, i gotowe! Piękny zapach i brak podrażnień wrażliwej skóry pod pachami gwarantowany!




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 2


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE