Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Organizm podczas treningu i wysiłku fizycznego - jakie zachodzą w nim zmiany?


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Organizm podczas treningu i wysiłku fizycznego - jakie zachodzą w nim zmiany?


   W początkowym etapie treningu i intensywnego wysiłku fizycznego energia produkowana jest bez udziału tlenu przez co najmniej kilka sekund, do chwili dostosowania się oddechu i tempa skurczów serca do potrzeb energetycznych. Wtedy dochodzi do wytworzenia się kwasu mlekowego. Im intensywniej pracuje serce i płuca, tym więcej tlenu jest dostarczanego do różnych części ciała. Wówczas może dojść do tlenowego rozpadu węglowodanów i tłuszczów. Jeżeli trening odbywa się w umiarkowanym tempie, kwas mlekowy wytworzony wcześniej może zostać łatwo usunięty z organizmu. Organizm otrzymuje większe ilości tlenu w miarę kontynuowania ćwiczeń aerobowych, w efekcie czego więcej tłuszczów zostaje rozłożonych na kwasy tłuszczowe. Szlak beztlenowy odgrywa większą rolę w ciągu pierwszych kilku minut ćwiczeń.





Intensywne a umiarkowane tempo

   Bardzo intensywne rozpoczęcie treningu powoduje, że kwas mlekowy zaczyna gromadzić się w mięśniach w szybszym tempie, stąd też zmęczenie jest szybciej odczuwalne. Intensywny początek nie zawsze jest korzystny. Przed rozpoczęciem treningu warto wykonać rozgrzewkę, żeby zmusić serce i płuca do intensywniejszego wysiłku oraz dotlenić mięśnie. Trening powinien rozpocząć się w umiarkowanym tempie. Stopniowe zwiększanie intensywności ćwiczeń zapobiega dużemu ubytkowi tlenu oraz pozwala uniknąć szybkiego wyczerpania zapasów glikogenu.

   Przerwanie szlaku beztlenowego wspomaga produkcję energii. Przyspieszenie tempa aktywności powoduje wytworzenie dodatkowej energii w organizmie. Powinno trwać krótko ze względu na szybkie gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach. Ponowne zmniejszenie intensywności treningu powoduje dotlenienie mięśni i usunięcie nagromadzonego kwasu. Na tej zasadzie opiera się trening interwałowy.



Zmęczenie podczas ćwiczeń

   Zmęczenie jest niezdolnością do utrzymania poziomu siły, albo prędkości. Wynika z rozbieżności między zapotrzebowaniem mięśni na energię, a jej zapasem w postaci ATP. Zmęczenie powoduje osłabienie szybkości i obniżenie się intensywności treningu. Ćwiczenia wykonywane dotychczas z łatwością, stają się trudne do wykonania.

   Podczas ćwiczeń aerobowych, które trwają ponad godzinę zmęczenie pojawia się w momencie wyczerpania się zapasów glikogenu w mięśniach. Sygnalizuje spalanie tłuszczów przez organizm. Podczas ćwiczeń o niskiej i umiarkowanej intensywności, trwających ponad trzy godziny, zmęczenie jest powodowane przez szereg dodatkowych czynników. Po zapoczątkowaniu lipolizy tłuszcze pokrywają większość zapotrzebowania na energię. Składniki odżywcze, o których mowa nie są przetwarzane na tyle szybko, żeby zaspokoić potrzeby mięśni. Stąd też, nawet w przypadku znacznych rezerw tkanki tłuszczowej, nie jest możliwe kontynuowanie ćwiczeń przez długi czas. Nie pomoże nawet zmniejszenie tempa ćwiczeń. Zmęczenie jest bowiem powodowane przez zbyt duże stężenie serotoniny powodującej znużenie i uszkodzenie mięśni. Czynnikiem wpływającym na pojawienie się zmęczenia podczas ćwiczeń aerobowych jest też brak snu.

   Ćwiczenia beztlenowe - czyli anaerobowe wymagają maksymalnego wykorzystania siły. Zmęczenie pojawia się bardzo szybko, co jest rezultatem wyczerpania się zapasów ATP i fosfokreatyny. Uczucie osłabienia pojawia się stopniowo w miarę kumulowania kwasu mlekowego w tkance mięśniowej, obniżającego ich kurczliwość. Zmęczenie pełni wówczas rolę mechanizmu obronnego przed zniszczenie komórek mięśni. Zbyt wysokie stężenie kwasu mlekowego hamuje ich skurcze i może doprowadzić do ich zniszczenia. Usunięcie zmęczenia bez przerwania treningu jest możliwe, ale tylko poprzez zmniejszenie intensywności ćwiczeń, co powoduje przełączenie się organizmu na tlenowy szlak energetyczny. Kwas mlekowy zostaje wówczas usunięty z organizmu, a sportowiec odzyskuje siły.



Sposób na lepszą wytrzymałość

   Glikogen zgromadzony w mięśniach i w wątrobie ma wpływ na wydolność organizmu. Im więcej glikogenu zostało zmagazynowanego w mięśniach przed treningiem, tym dłuższy będzie intensywny trening. Zbyt mały zapas glikogenu powoduje zmniejszenie wytrzymałości i szybkie zmęczenie, dlatego nie zaleca się ćwiczenie na czczo, jeżeli osobie dbającej o formę zależy na poprawie efektów treningu. Moment pojawienia się zmęczenia może być opóźniony także przez zmniejszenie tempa zużycia glikogenu mięśniowego. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie rytmu treningu i stopniowe zwiększanie jego tempa.




Oceń artykuł:

Średnia ocena: 4.40 Ocen: 5


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE