Piłka nożna jest prawdopodobnie najstarszą zespołową grą na świecie - pierwsze piłki powstawały ze zwierzęcych pęcherzy na Bliskim Wschodzie, a później także w Grecji. Dziś jest przede wszystkim sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz utrzymanie dobrej kondycji.
Za ojczyznę współczesnej piłki nożnej uważa się jednak Wielką Brytanię. Według historyków już od czasów średniowiecza piłka nożna rozwijała się w różnych formach w Szkocji i w Anglii. Grą w football zainteresowały się głównie rzesze ówczesnych studentów. Zaczęto organizować rozgrywki międzyszkolne, więc konieczne stało się ujednolicenie zasad gry (m.in. Cambridge rules). W 1857 r. powstał Sheffield Football Club będący najstarszym klubem piłkarskim na świecie. Wówczas wprowadzono nowe zasady gry, w tym zakaz łapania piłki w ręce. W 1863 r. powstał Angielski Związek Piłkarski, który został utworzony z inicjatywy trzynastu angielskich klubów piłkarskich. Kolejna federacja powstała w 1872 r. z inicjatywy klubów szkockich. W 1884 r. rozegrano Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. Wkrótce potem wraz z modą na sport piłka nożna zaczęła cieszyć się zainteresowaniem również na kontynencie europejskim.
|
|
Zespołowy sport łączący pokolenia
Współcześnie w piłkę nożną grają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w różnych krajach świata. Zasady tej gry zespołowej są bardzo proste do zapamiętania. W piłkę nożną chętnie grają dzieci uczące się w ten sposób współpracy oraz przestrzegania reguł. Ten sport odstresowuje - zarówno tych co grają, jak i tych co oglądają rozgrywki (zwłaszcza panów). Tym razem przyjrzymy się temu sportowi z nieco innej perspektywy.
Piłka nożna jako forma aktywności
Podczas 90 minut gry oddzielonych krótką przerwą zawodnicy wykonują szereg zróżnicowanych ćwiczeń. Uprawianie tego sportu niesie za sobą szereg korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej. Podczas gry w piłkę nożną zwiększa się przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Ma to znaczenie dla profilaktyki chorób układu krążenia. Ćwiczenia aerobowe korzystnie wpływają na tkankę płucną powodując, że zwiększa się ilość tlenu, która może zostać dostarczona do tego organu w ciągu 1 minuty. Piłka nożna korzystnie wpływa zarówno na serce, jak i na płuca.
Piłka nożna kontra stres
Choć na pierwszy rzut oka rozgrywki piłkarskie są związane z emocjami, niekoniecznie pozytywnymi, piłka nożna jako forma aktywności fizycznej pomaga skutecznie zredukować stres oraz wspiera równowagę psychiczną. Na tym jednak nie kończy się funkcja wzmacniająca organizm. Piłka nożna poprawia też odporność na urazy stawów, mięśni i kości oraz poprawia wytrzymałość układu kostnego.
Wpływ piłki nożnej na sylwetkę
Piłka nożna wpływa korzystnie na przemianę materii poprawiając tempo odchudzania i zapobiegając otyłości. Jednocześnie poprawia się zdolność organizmu do spalania kalorii, które są mu dostarczane w postaci pożywienia. Regularne uprawianie piłki nożnej wpływa na zwiększenie masy mięśniowej. Zawodnik jest niemal cały czas w ruchu, dlatego piłka nożna korzystnie wpływa na kształtowanie się aparatu ruchu człowieka i poprawia ogólną kondycję organizmu.
Uczy prawidłowej higieny życia
Wpływ piłki nożnej na zdrowie może mieć także charakter pośredni - zawodnik, który chce być w dobrej formie musi przestrzegać zasad prawidłowej higieny życia. Bardzo ważne jest ograniczenie ilości spożywanego alkoholu, zdrowe odżywianie oraz przeznaczanie odpowiedniej ilości godzin na sen. Piłkarze są silni, zwinni i szybcy - podczas jednego meczu każdy z zawodników pokonuje dystans o długości ok. 10 km.
Zgodnie z ostatnimi wytycznymi FIFA boisko do gry w piłkę nożną powinno mieć wymiary 105 m x 68 m. W czasie 90 minut meczu piłkarze truchtają, szukają odpowiedniej pozycji na boisku, albo poruszają się w wyznaczonej pozycji. Kiedy piłka przemieszcza się na drugą połowę boiska piłkarz biegnie sprintem za nią, albo wspiera partnerów w ofensywie, albo też przeszkadza przeciwnikom w przejęciu piłki i strzeleniu gola.
Treningi kształtujące tlenową i beztlenową wytrzymałość
Kondycja piłkarzy jest kształtowana nie tylko w czasie meczu, ale przede wszystkim podczas treningów przygotowujących piłkarzy do gry. Cykle treningowe przypadające przed jesienią i zimą oraz przed wiosennymi rozgrywkami są specjalnie modyfikowane, aby obciążenie było większe. Dzięki temu wzrastają siła i wytrzymałość zawodników. Szybkość zawodników (z piłką i bez piłki) jest kształtowana pod koniec okresów przygotowawczych, po około 1-2 dniach odpoczynku od treningu, albo w czasie okresu startowego. W celu poprawy szybkości piłki nożnej wykorzystuje się metodę powtórzeniową polegającą na wykonywaniu ćwiczeń szybkościowych nawet do 10 razy podczas treningu.
Piłka nożna - sposób na życie
Osoby, które chcą rozwijać swoje umiejętności związane z grą w piłkę nożną, decydują się na wiele wyrzeczeń. Nawyki kształtowane przez treningi i zdrowe odżywianie pozwalają na długo cieszyć się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną. Uprawianie tego sportu wiąże się nie tylko z bieganiem po boisku za piłką i wykonywanie innych taktycznych ruchów - zawodnicy przygotowują się do każdego meczu na treningach łączących zróżnicowane ćwiczenia kształtujące sylwetkę i zwiększające wytrzymałość organizmu.