Pływanie to jeden z najzdrowszych sportów świata - mogą z niego korzystać osoby mające problemy z kręgosłupem i dużą nadwagą, starsi ludzie, a nawet ciężarne kobiety. Nic dziwnego, że cieszy się dużą popularnością. Dlaczego pływanie jest zdrowe?
|
|
Niezwykłe działanie wody
Siły grawitacyjne w wodzie działają zupełnie inaczej - nie odczuwa się ciężaru ciała, więc można się łatwiej poruszać. To dlatego pływanie jest polecane osobom z nadwagą. Normalne treningi mogą być bardzo męczące, tymczasem podczas pływania nie czuć aż tak zmęczenia. Pojawia się ono dopiero po wyjściu z wody, gdy wracamy do normalnego ciążenia. Dodatkowo dzięki pływaniu zwiększa się wydolność oddechowa, płuca zaczynają lepiej pracować. Co ciekawe, w wodzie nawet w trakcie oddychania nasze mięśnie pracują mocniej. Pływanie wpływa pozytywnie także na układ krwionośny, ponieważ krew ma lepszy przepływ, a więc jesteśmy bardziej dotlenieni.
Pływanie a kręgosłup
Osobom, które mają problemy z plecami (np. skolioza lub inne skrzywienia kręgosłupa) szczególnie poleca się basen, ponieważ dzięki pływaniu można wzmocnić mięśnie grzbietu. Regularne pływanie poprawia również sylwetkę - dzięki niemu jesteśmy wyprostowani i nie garbimy się, w przeciwieństwie do osób, które na basenach nie bywają.
Pływanie a ciąża
Ruch w wodzie sprawia, że mięśnie się wzmacniają - dotyczy to również mięśni brzucha. Pływanie na plecach odciąża kręgosłup, na który często przyszłe mamy narzekają. Pomaga również na bolące stawy. Oczywiście w ciąży należy pływać rekreacyjnie, a nie wyczynowo, żeby nie doprowadzić do skurczy. Warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, a jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, spokojnie możesz pływać na basenach ogólnodostępnych. Lepiej unikać zbiorników typu jezioro, ponieważ mogą być zanieczyszczone.
Pływanie a odchudzanie
Pływanie to świetny sposób na to, by szybko schudnąć - podczas godzinnego pływania można spalić nawet pięćset kalorii! A wszystko dlatego, że przez zmianę grawitacyjną ruch w wodzie przypomina trening siłowy z obciążeniem - tylko nie odczuwamy ciężarów. Jeśli nudzi cię pływanie na basenach sportowych, wypróbuj zajęcia z aerobiku. Pomagają redukować cellulit, wysmuklają sylwetkę i zwiększają wytrzymałość organizmu. Ważne jest to, że ryzyko kontuzji w czasie pływania jest minimalne, w przeciwieństwie do możliwości wystąpienia kontuzji np. w czasie biegania czy ćwiczeń na siłowni.
Często po wyjściu z basenu odczuwamy "głód na węglowodany" - spaliliśmy dużo kalorii, więc organizm chce nadrobić straty w energii. Jeśli jesteś na diecie, przygotuj sobie wcześniej odpowiedni posiłek, np. zdrowe muesli z jogurtem. W ten sposób unikniesz rzucenia się np. na słodkości po przyjściu do domu.
Jak często pływać?
Jeśli nie jesteś profesjonalnym sportowcem i raczej chodzisz na basen czysto rekreacyjnie, możesz chodzić na basen dwa razy w tygodniu, na przykład raz na aqua aerobik i raz na godzinne pływanie. W takim systemie szybko zauważysz różnice, zarówno w swojej postawie, jak i w wydolności. Pamiętaj o zrobieniu odpowiedniej rozgrzewki przed rozpoczęciem pływania, żeby nie dostać skurczy. Sport wypłukuje z organizmu minerały, dlatego dobrze jest spożywać produkty bogate w magnez, ewentualnie suplementować się magnezem; to pomoże uniknąć wspomnianych skurczy. Oczywiście jeśli wcześniej nie pływaliśmy, warto skorzystać z zajęć z profesjonalnym instruktorem, który pokaże najlepsze metody pływackie. Do najpopularniejszych i najbardziej efektywnych stylów pływackich należy tak zwana "żabka" i kraul.
Pływanie to świetny sposób na zachowanie kondycji niezależnie od wieku. Jest to jeden z bezpieczniejszych sportów ze względu na niską kontuzjogenność. Dodatkowo poprawia wydolność płuc i zwiększa siłę fizyczną i psychiczną.