Skakanka jest zabawką kojarzącą się z latami dzieciństwa. Współcześnie stała się też skutecznym sposobem na zredukowanie masy ciała. Nowoczesne skakanki z licznikiem kalorii i tradycyjne, proste akcesoria do ćwiczeń są dostępne w każdym sklepie sportowym. Można je kupić w niskiej cenie za pośrednictwem Internetu lub w stacjonarnym punkcie handlowym. Współczesna skakanka jest wyposażona w ergonomiczne i antypoślizgowe rączki oraz elektroniczny licznik określający czas ćwiczeń, ilość spalonych kalorii oraz wskaźnik redukcji wagi. Trening jest przyjemny i komfortowy, a przy tym bardziej efektywny.
|
|
Skacząc spalasz tłuszcz
Skakanie na skakance jest przykładem ćwiczeń wytrzymałościowych (tzw. kardio). Podczas wykonywania tego rodzaju aktywności układ krwionośny i oddechowy organizmu są bardziej zaangażowane. Systematyczne ćwiczenie na skakance poprawia wytrzymałość i kondycję oraz przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Utlenianie tłuszczu jest procesem, który zachodzi wyłącznie w warunkach tlenowych. Wtedy ilość tlenu dostarczanego do organizmu pokrywa bądź przekracza zapotrzebowanie na pierwiastek. Warunki tlenowe występują wtedy, gdy wykonujemy ćwiczenia przez długi czas i z umiarkowaną intensywnością. Jeżeli chcemy zgubić zbędną tkankę tłuszczową poprzez skakanie na skakance, musimy pamiętać o pewnych zasadach. Ćwiczenie musi trwać ponad 25 minut. Po upływie tego okresu większość energii powstającej w mięśniach pochodzi z procesu utleniania tłuszczów.
Skakanka nie jest dla każdego
Osoby cierpiące na dużą nadwagę i otyłość powinny zrezygnować ze skakania na skakance w trosce o własne zdrowie. Podczas ćwiczeń dochodzi do dużego nacisku na obciążone nadwagą stawy. Osoby otyłe i cierpiące na długoletnią nadwagę posiadają bardzo zniszczone powierzchnie stawowe. Powinny unikać skakanki, bo skakanie może przyczynić się do uszkodzenia chrząstki stawowej. Poza tym, ćwiczenie o którym mowa jest intensywne. Osoba, która wcześniej nie uprawiała sportu i ma słabą kondycję może nie podołać wyzwaniu. Skakanie na skakance najlepiej sprawdza się w treningach kardio połączonych z metodą interwałową. Wspomniana technika ćwiczeń nie jest odpowiednia dla osób, które dopiero rozpoczęły kurację odchudzającą połączoną z systematyczną aktywnością fizyczną.
Trzymaj formę!
Skakanie na skakance pomaga modelować sylwetkę i utrzymać smukłą linię. Ćwiczenie poprawia jędrność tylnych części ramion i kształtuje płaski brzuch. Podczas skakania mięśnie brzucha intensywnie pracują, w celu ustabilizowania pozycji tułowia i utrzymania równowagi. Ćwiczenie pomaga spalić do 0,2 kcal/1 kg masy ciała w ciągu 1 minuty, w zależności od intensywności skoków. Skakanie na skakance pomaga ujędrnić nogi.
Wybór skakanki
Zanim rozpoczniesz regularne treningi ze skakanką, dobrze zastanów się nad wyborem jej długości. Kiedy staniesz na jej środku, musi sięgać do pach. Jeśli skakanka jest zbyt długa, wystarczy zawiązać węzełki pod uchwytami lub wysunąć linkę z rączek i związać supełki na jej końcach. Zbyt krótka skakanka może utrudniać ćwiczenia. Warto zmienić ją na nowszy model, jeżeli powoduje uczucie dyskomfortu podczas treningu.
Plan treningowy
Nieumiejętnie zaplanowany trening może być zbyt męczący, co zniechęca do systematycznych ćwiczeń. Należy stopniowo zwiększać czas ćwiczeń. Na początek należy skakać do utraty tchu, później odpocząć przez ok. 1-3 minuty, aby później powtórzyć serię skoków. Cykl powinno się wykonać 4-8 razy. Po dwóch tygodniach codziennego treningu powinna poprawić się ogólna kondycja fizyczna. Ćwiczenia na skakance warto zacząć od skoków w wolnym tempie, a później opanować skakanie obunóż.
Technika skoków
Wykonując klasyczne skoki rozkładaj ciężar podskoków na obu stopach. Najlepiej ćwiczyć w systemie 1 min ćwiczeń na 1 min odpoczynku. Na przemienne skoki wykonywane raz na lewej, raz na prawej nodze są pewnym urozmaiceniem i nie powodują szybkiego zmęczenia. Chcąc poprawić efektywność ćwiczeń, należy wykonać osiem serii skoków klasycznych, a następnie osiem serii skoków naprzemiennych. Dobrym sposobem na zwiększenie tempa spalania kalorii jest wykonywanie 600 skoków na przemiennie z 1 minutą odpoczynku.