Rozstępy to problem kosmetyczny, z którym najnowsze kosmetyki świetnie sobie radzą. Kremy, maści i balsamy są pierwszą linią walki z rozstępami na udach, na brzuchu i po ciąży. Na co zwrócić uwagę wybierając preparat? Kiedy je stosować, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Podpowiadamy.
Rozstępy, często określane także jako "tygrysie paski", to jaśniejsze pasma na skórze o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Gdy skóra jest osłabiona i utraciła swoją elastyczność, a z różnych powodów intensywnie rozciąga się, wówczas pojawiają się rozstępy. Pojawieniu się tygrysich pasków sprzyja szybki przyrost masy ciała, intensywny wzrost (np. w okresie dojrzewania) oraz ciąża.
Najczęściej mamy do czynienia z rozstępami na udach, na piersiach, na brzuchu, na pośladkach, na ramionach czy na plecach. Ten problem szczególnie często dotyczy kobiet w ciąży, u których skóra dodatkowo osłabiona jest wskutek wahań hormonalnych.
|
|
Kiedy krem na rozstępy będzie skuteczny?
Aby móc skutecznie walczyć z tym defektem skórnym, warto wiedzieć, kiedy maści i kremy na rozstępy mają szansę nam pomóc. Wyróżnia się dwie fazy powstawania rozstępów. Pierwszy, trwający około pół roku, to czas, kiedy rozstępy są świeże i zazwyczaj mają czerwoną lub lekko fioletową barwę. To jest czas, kiedy regularnie stosując maści, kremy i balsamy na rozstępy mamy szansę je usunąć.
W drugim etapie, po około 6 miesiącach, rozstępy "dojrzewają" i zamieniają się w blizny. W tym czasie kosmetyki na rozstępy niewiele już są w stanie pomóc. Ich usunięcie wymaga korekty chirurgicznej.
Preparaty na rozstępy należy zatem stosować w momencie, kiedy zauważymy pierwsze charakterystyczne "pęknięcia" na skórze. Kluczowa jest regularność aplikowania kosmetyku. Pomoże on nie tylko zmniejszyć widoczność obecnych już rozstępów, ale także przeciwdziała pojawieniu się nowych zmian.
Jak działa maść na rozstępy? Ważne składniki
Kosmetyki przeciw rozstępom zawierają różne składniki, ale ich głównym celem jest stymulacja procesów regeneracyjnych skóry, co ma odbudować nadmiernie rozciągniętą skórę i zapobiec pojawieniu się trudnej do usunięcia blizny. Szczególnie ważne są te, które pobudzają procesy odbudowy włókien kolagenu i elastyny, np. wyciąg z bluszczu pospolitego lub żeń-szenia, oliwa z oliwek i inne oleje roślinne o dobroczynnym wpływie na skórę (np. olej z awokado, olej słonecznikowy, olej lniany). Warto tu wymienić także olej rekina, aloes, wyciąg z pestek grejpfruta oraz witaminy A, E, D3 i B5.
Dodatkowo kremy i balsamy zawierają składniki dogłębnie odżywiające skórę i nawilżające ją, co ma zapobiec pojawieniu się kolejnych tygrysich pasków. Szukajmy w składzie kremów na rozstępy składników takich jak: proteiny jedwabiu, wosk pszczeli, masło shea, masło kakaowe, kwas hialuronowy, D-panthenol, alantoina.
Niektóre preparaty na rozstępy zawierają także substancje, które mają wzmacniać naczynka krwionośne i poprawiać mikrokrążenie (np. kofeina, ruszczyk kolczasty). Dzięki temu inne składniki kremu lepiej się wchłaniają, a skóra jest bardziej nawilżona, odżywiona i dotleniona.
Balsam na rozstępy w ciąży? Czy i kiedy warto stosować?
Skóra kobiet ciężarnych jest szczególnie narażona na pojawienie się rozstępów. Przyczyną jest szybko zmieniająca się masa ciała, intensywne rozciąganie skóry na brzuchu i na piersiach oraz wahania hormonalne, które dodatkowo osłabiają skórę. Jak pokazują badania, problem ten dotyczy nawet 80-90% kobiet w ciąży.
Skóra w ciąży, szczególnie w newralgicznych miejscach narażonych na pojawienie się rozstępów, wymaga specjalnej pielęgnacji. Już od pierwszego trymestru ciąży warto pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, jej delikatnym peelingowaniu i masowaniu. Ma to na celu poprawę mikrokrążenia i stymulację budowy prawidłowej struktury skóry, co ma przeciwdziałać pojawieniu się rozstępów.
Ważne, aby wybierać kremy na rozstępy przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży. Daje to gwarancję, że kosmetyki są bezpieczne do stosowania w okresie ciąży oraz zawierają składniki dopasowane do potrzeb i wymagań skóry w tym wyjątkowym czasie.