Dzisiaj jest: Sobota, 12.10.2024 Imieniny: Eustachego i Maksymiliana



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Solarium - ja wpływa na zdrowie? Zalety, wady, przeciwwskazania


Rozmiar tekstu: AAA
PDFDrukuj


Solarium - ja wpływa na zdrowie? Zalety, wady, przeciwwskazania


   Solaria cieszą się popularnością głównie wśród ludzi młodych, szczególnie kobiet w wieku 20-30 lat. Bardzo pożądana stała się w ostatnim czasie ciemna karnacja o karmelowym zabarwienia. To także nowe odzwierciedlenie atrakcyjnego wyglądu. Gdy osiągniecie opalenizny w naturalny sposób nie jest możliwe, na ratunek przychodzi solarium. Ale czy korzystanie z niego jest bezpieczne dla zdrowia? Kto powinien z niego zrezygnować?

   Solarium to aparatura elektryczna wyposażona w specjalne lampy, które emitują promieniowanie ultrafioletowe w obrębie fal UVB (280-320 nm) i UVA (320-400 nm), zbliżone do promieniowania słonecznego. Pierwsze takie urządzenie wyprodukowano w latach 70. XX wieku. Opalenizna to wizualny skutek promieniowania solarium, która jest typową reakcją obronną skóry zachodzącą pod wpływem działania promieni UVB i UVA.

   Promieniowanie UVB (krótsze) przenika do naskórka oraz wierzchnich barier skóry właściwej, dzięki czemu powstaje opalenizna - następuje pobudzenie rozwoju komórek skóry (melanocytów) budujących nowy pigment. Z kolei promieniowanie UVA (dłuższe) dociera nie tylko do naskórka i skóry właściwej, ale także do warstwy podskórnej. Promienie świetlne, które emitują lampy w solarium (w głównej mierze UVA), powodują szybsze starzenie się skóry. W strukturze kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność skóry, zachodzą przemiany (na poziomie komórkowym). Promieniowanie UVB może natomiast przyczynić się do powstania rumienia na skórze. Zatem efekt opalenizny nie jest standardowym procesem, a reakcją obronną organizmu na nadmierną dawkę promieniowania UVA i UVB. Dodatkowo UVA może powodować trwałe mutacje w obszarze DNA komórkowego.





Czy opalanie w solarium jest bezpieczne?

   Młode osoby (zwłaszcza kobiety i nastolatki), wśród których króluje moda na opalone ciało, powinny mieć na uwadze, że korzystanie z solarium wywołuje nieuniknione skutki. Tak więc światło, które wytwarzają lampy na solarium, sprzyja powstawaniu zmarszczek i przebarwień, przyspiesza starzenie się skóry i wpływa na rozszerzenie porów. Zainicjowanych wtedy procesów nie można już zatrzymać. Młoda, nastoletnia skóra może zestarzeć się równie szybko.
Niektórzy uważają, że ludzie o ciemnej karnacji nie muszą obawiać się konsekwencji po skorzystaniu z solarium, jednak jest to mit. Co prawda, osoby o ciemniejszym zabarwieniu skóry są w mniejszym stopniu narażone na poparzenia słoneczne, aczkolwiek śniada cera w wyniku promieniowania starzeje się tak samo, jak jasna cera. Poza przyspieszeniem starzenia skóry światło wytwarzane przez lampy w solarium może wywołać alergie skórne i pogłębić działania uboczne niektórych medykamentów (np. alergie skórne). Takimi lekami są m.in. środki przeciwbólowe, preparaty na uspokojenie, niektóre zioła i antybiotyki, a także doustne środki antykoncepcyjne. Oprócz wymienionych wyżej niekorzystnych konsekwencji rozpowszechniono wiele wyników badań, które jednogłośnie powstrzymują od korzystania z solarium. Dowiedziono, że stosowanie zabiegów w solarium nie jest neutralne dla zdrowia (działa prawie tak samo, jak długotrwałe narażenie na światło dzienne bez filtra UV). Udowodniono, że ryzykiem jest nie tylko szybsze starzenie się skóry, oparzenia czy alergie. W przypadku częstej ekspozycji skóry na promieniowanie wzrasta niebezpieczeństwo zachorowania na nowotwór, gdyż UVA wzmaga wytwarzanie reaktywnych form tlenu, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry i rozwój raka (m.in. czerniaka). Opalanie w solarium może również wspierać rozwój chorób oczu, m.in.: retinopatii czy zaćmy.

   Mając na uwadze powyższe najlepiej całkowicie zrezygnować z korzystania z solarium. W przypadku zdecydowania się na sztuczne opalanie należy przed seansem przeprowadzić wnikliwą rozmowę z pracownikami obsługującymi lampy i odpowiednio przygotować się do zabiegu. Przed wizytą nie wolno używać perfum, dezodorantów, preparatów zapachowych i mgiełek do ciała. Należy zdjąć biżuterię i zmyć makijaż.

   Podczas wizyty należy postępować zgodnie z zaleceniami pracowników solarium oraz:

- założyć okulary ochronne,
- opalać się przez stosowną ilość czasu, który powinien być dopasowany do fototypu skóry.

   Po skorzystaniu z zabiegu opalania ciała należy napić się wody, odczekać kilka minut przed udaniem się na zewnątrz oraz zaaplikować specjalistyczny kosmetyk na skórę o właściwościach regenerujących lub nawilżających.



Solarium - zalety

   Dzięki opalaniu w solarium można uzyskać szybką oraz równą opaleniznę - to jego podstawowa zaleta. Ponadto wielu fanatyków sztucznego opalania zaznacza, że zabiegi w solarium poprawiają samopoczucie, natomiast światło lamp wspiera wydzielanie witaminy D3 w organizmie (warto dodać, że substancja ta wytwarza się w wyniku działania krótkich fal UVB, których w solarium jest bardzo mało). Seanse w solarium pomagają także w stanach jesienno-zimowej apatii, a pożądany wygląd ciała wpływa na polepszenie samooceny. Jeśli dawka promieniowania w solarium jest precyzyjnie określona i indywidualnie dostosowana do rodzaju skóry, prawdopodobnie nie wywoła rumienia ani oparzenia skóry, co niekiedy ma miejsce, podczas nadmiernego opalania się na słońcu. Wizyta w solarium może być też kołem ratunkowym, gdy zbliża się impreza lub ważne wydarzenie, a my wyglądamy blado. Wtedy sztuczne opalanie w solarium może być szybką metodą na poprawę wyglądu. Dużo kobiet decyduje się na zabieg przed studniówką, imprezą sylwestrową lub weselem.



Wizyta w solarium - przeciwwskazania

   Z opalania w solarium powinny zrezygnować:

- osoby z łuszczycą, bielactwem, opryszczką, obfitym trądzikiem,
- kobiety w okresie ciąży i laktacji,
- kobiety w czasie menstruacji,
- osoby o bardzo jasnym zabarwieniu skóry,
- osoby uczulone na promieniowanie słoneczne,
- osoby z rozszerzonymi naczynkami na ciele i twarzy,
- osoby z silnymi odczynami zapalnymi bądź niewyleczonymi ranami na skórze,
- osoby, u których występują liczne znamiona, przebarwienia i piegi,
- dzieci,
- osoby cierpiące na epilepsję albo inne przewlekłe schorzenia (np. choroby serca),
- osoby, które stosują zabiegi kosmetyczne i/lub preparaty kosmetyczne z retinolem, hydroksykwasami,
- osoby, które niedawno przebyły operację lub są w trakcie rehabilitacji,
- osoby chore na grypę, przeziębione oraz gorączkujące.




Zobacz więcej na temat:

opalanie sięsolariumuvbuvazdrowie


Oceń artykuł:

Średnia ocena: 5.00 Ocen: 1


NOWOŚCI PRODUKTOWE

Czereśnie suszone Czereśnie suszone

Producent: Helio


W linii bakalii bez konserwantów firmy Helio pojawiła się kolejna nowość - suszone czereśnie. Produkt jest naturalnie suszony, a nie kandyzowany. Czereśnie to smak lata, który dzięki temu produktowi można t

WIĘCEJ



NOWOŚCI PRODUKTOWE

NOWOŚCI WYDAWNICZE

Jedzenie emocjonalne Jedzenie emocjonalne

Julie M. Simon

Wydawnictwo: Vital


Pudełko lodów po pełnym stresu i niepokoju dniu w pracy. Kilka paczek chipsów naraz, a potem ból brzucha, bo nie radzisz sobie z nawracającymi stanami lękowymi. Przejadasz się, bo desper

WIĘCEJ



NOWOŚCI WYDAWNICZE