Posiadanie trenera personalnego jest krytykowane jako moda wytworzona na potrzeby rynku. Sprawdzamy, czy krytyka jest konstruktywna i czy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty w walce o zgrabną sylwetkę i dobrą formę.
Trening personalny jest bardziej kosztowny niż ćwiczenia w grupie, ale w opinii wielu osób umożliwia on osiągnięcie celu w krótszym czasie - trening jest bardziej efektywny. Każde ćwiczenie jest dostosowane do kondycji, budowy ciała i wieku osoby ćwiczącej. Istotą treningu personalnego jest współpraca trenera tylko z jedną osobą ukierunkowana na jak najszybsze osiągnięcie zamierzonych rezultatów.
|
|
Trening personalny - jak ubranie szyte na miarę
Trener personalny jest jak krawiec - dostosowuje uniwersalny schemat treningu do potrzeb i oczekiwań oraz możliwości osoby, która korzysta z jego pomocy. Treningi grupowe nie dają takiej możliwości. Mamy możliwość wyboru, ale nie optymalnego dopasowania przebiegu ćwiczeń do własnych preferencji. Organizm człowieka nie jest jak automat - każdy reaguje na ćwiczenia inaczej. Dlatego pod względem efektywności i dopasowania trening personalny bije na głowę treningi grupowe.
Trening w miejscu i czasie dogodnym dla ciebie
Trening personalny może być realizowany w każdym miejscu - w domu lub na siłowni. Ćwiczenia grupowe tego nie umożliwiają. Niektóre treningi wymagają specjalistycznego sprzętu, więc wtedy konieczne jest skorzystanie z usług siłowni lub klubu fitness. Pod opieką trenera personalnego można poznać swoje ciało i nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Trening personalny jest też polecany osobom zaawansowanym treningowo, które trenują już pewien czas, ale nie są zadowolone z efektów swoich treningów.
Trening personalny a ćwiczenia prozdrowotne
Trening personalny pomaga szczególnie osobom, którym zalecono wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych, chroniących przed chorobami kręgosłupa - np. korygujących wady postawy. Z potencjału treningu personalnego mogą skorzystać z powodzeniem także seniorzy oraz osoby, którym brakuje motywacji do ćwiczeń.
Cechy dobrego trenera personalnego
Dobry trener personalny dobrze zna cele i kondycję osoby, z którą współpracuje. Jego zadaniem nie jest wyłącznie kontrolowanie wykonywania ćwiczeń i monitorowanie efektów - musi on również wyjaśniać, poprawiać stan wiedzy na temat ciała, kondycji, a także diety. Praca nad sylwetką uwzględnia także określenie mocnych i słabych stron. Raz ustalony program treningowy musi być modyfikowany, w miarę zmian w zakresie kondycji i celów.
Trening personalny sposobem na modelowanie sylwetki
Trening personalny pozwala bardziej efektywnie modelować sylwetkę w porównaniu z typowymi ćwiczeniami grupowymi. Dlatego też, z pomocy trenera personalnego korzystają głównie osoby, którym zależy na szybkich i satysfakcjonujących efektach w walce o szczupłą figurę. Pomocy u trenera personalnego szukają również osoby zmagające się z nadwagą lub otyłością, nie tylko ze względów estetyki ciała, ale przede wszystkim ze względu na stan zdrowia. Oprócz ćwiczeń ważna jest także odpowiednia dieta - sam trening personalny niewiele pomoże, jeżeli ćwiczący nie będzie walczył z niezdrowymi nawykami żywieniowymi.
Pierwsze spotkanie z trenerem personalnym - od czego zacząć?
W czasie pierwszej konsultacji z personalnym trenerem zostaną pobrane pierwsze pomiary - zostaną pobrane takie informacje, jak waga, wzrost, wskaźnik BMI i obwody ciała. Kolejne pomiary tego typu są wykonywane raz na dwa tygodnie, albo raz w miesiącu. Trening grupowy nie daje takich możliwości, chyba że sam ćwiczący o to zadba. Na podstawie zebranych informacji są dobierane odpowiednie ćwiczenia.
Sam(a) siebie tak nie zmotywujesz
Skoro można samodzielnie wykonywać regularne pomiary, a nawet dobrać odpowiednie ćwiczenia - pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, po co korzystać z pomocy trenera personalnego? Powód może być bardzo prosty - w razie spadku motywacji trener personalny wyciągnie z motywacyjnego "dołka" mobilizując do ćwiczeń. W przypadku indywidualnego treningu osoba ćwicząca ma świadomość, że efekty jej działań będą monitorowane niezależnie od niej - przez obiektywnego trenera. Ten fakt również wpływa korzystnie na ogólną motywację.
Osobisty trener online
Niektórzy trenerzy personalni proponują też możliwość nawiązania współpracy przez Internet. Porady są udzielane online, na bieżąco i w razie potrzeby. Prowadzący ma dość niewielkie pole do działania. Pomiary i zdjęcia są wysyłane co tydzień. W ten sposób ćwiczący jest monitorowany. Niemniej coraz częściej podkreśla się przewagę "stacjonarnych" treningów personalnych. Trener osobisty udzielający porad online ma bowiem pewną wadę - nie może skutecznie monitorować tego, czy ćwiczenia znajdujące się w przygotowanej przez niego rozpisce są prawidłowo wykonywane. Zaletą korzystania z porad trenera osobistego online jest natomiast niższy koszt. Za trening personalny trzeba zapłacić około 100 zł. Koszty porad internetowych są z reguły nieco niższe.
Trener personalny - kobiecy punkt widzenia
Kobiety korzystają z pomocy trenera personalnego głównie dlatego, że pomaga on uzyskać szybko i bezpiecznie wymarzoną szczupłą sylwetkę. Regularne treningi prowadzone indywidualnie są bardzo motywujące. Możesz wybrać trening skoncentrowany na określonych partiach ciała, albo na redukcji lub robieniu masy mięśniowej. Ćwiczenia są dostosowane do twoich możliwości, a podczas treningu panuje pozytywna atmosfera, w której nie ma chęci konkurowania i innych negatywnych emocji. Ćwicząc pod okiem trenera personalnego możesz być spokojna o stan zdrowia - trening nie obciąży organizmu, a ryzyko wystąpienia kontuzji zostanie ograniczone do minimum.
Z drugiej strony koszty mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla budżetu - być może konieczne będzie ograniczenie innych wydatków. Poza tym, bycie obserwowaną przez nadzorującego wykonywanie ćwiczeń trenera może być niekomfortowe i krępujące.
Trener personalny z męskiego punktu widzenia
Mężczyźni korzystają z pomocy trenera personalnego najczęściej wtedy, gdy chcą zbudować odpowiednio muskularną sylwetkę i wzmocnić poszczególne partie mięśni. Indywidualny trening zapewnia lepsze efekty, bo umożliwia dostosowanie ćwiczeń do typu sylwetki, a to niezmiernie ważne. Koszty treningu pod nadzorem profesjonalisty są w swoisty sposób wynagradzane satysfakcjonujących.
Trener personalny - opłaca się, czy nie?
Z jednej strony trening indywidualny generuje dodatkowe koszty. Nie opłaci ci się to wtedy, gdy wykonując ćwiczenia pominiesz całkowicie dietę. Nieprawidłowe odżywianie może zniweczyć pracę nawet najlepszego trenera personalnego. Warto wybrać kogoś z polecenia - żeby mieć pewność, co do profesjonalizmu i jakości świadczonych usług. Przed wyborem usług online lepiej zastanowić się dwa razy - koszty są nieznacznie niższe, a efekty ćwiczeń wykonywanych bez nadzoru mogą być bardzo niskie.