Nie wiesz jak spędzić weekend? Pomyśl o pobycie w SPA. Zabiegi wykonywane w salonie SPA wpływa nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie. Wymiar i zakres tego działania zależy od rodzaju wybranych zabiegów, a trzeba przyznać, że gama dostępnych zabiegów stale się powiększa. Określenie SPA jest skrótem wyrażenia "sanum per aquam" - zdrowie poprzez wodę.
Nazwa może też wywodzić się od nazwy miejscowości Spa w Belgii, która jest znana z wody mineralnej oraz gorących źródeł. Belgijskie Spa jest znanym uzdrowiskiem istniejącym od czasów średniowiecza. Starożytni Grecy i Rzymianie korzystali z dobrodziejstw hydroterapii w miejskich łaźniach, jeszcze zanim pojawiły się słynne rzymskie termy. W krajach arabskich od wielu wieków popularne są hammamy - łaźnie parowe. Zapewniają one podobne korzyści co sauna. Współczesne SPA są centrami urody i welness, które oferują szereg dodatkowych usług, w tym między innymi zajęcia z jogi i relaksacji, warsztaty kulinarne zdrowego żywienia itd. Korzystny wpływ wizyt w SPA na rozmaite aspekty związane z samopoczuciem i kondycją organizmu został potwierdzony wieloma badaniami naukowymi.
|
|
Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego
Główną korzyścią płynącą z regularnych wizyt w SPA jest poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Naukowe badania prowadzone przez japońskich naukowców dowiodły, że osoby korzystające ze SPA rzadziej chorują i lepiej się wysypiają. Zabiegi masażu połączone z medytacją i jogą pozwalają zredukować ciśnienie krwi o 7,7%, dlatego mogą być brane pod uwagę w ramach profilaktyki przeciw nadciśnieniu tętniczemu. Zaobserwowano również obniżenie poziomu cholesterolu LDL w organizmie i wzrostu poziomu hemoglobiny. Sauna wspiera zdrowie mózgu, co zostało dowiedzione przez fińskich naukowców. Terapia ciepłem obniża ryzyko rozwoju demencji.
Usprawnienie krążenia krwi i metabolizmu
Terapia ciepłem, czyli sauna, prowadzi do pobudzenia pracy serca i krążenia krwi. Dochodzi wtedy do obniżenia ciśnienia i pojawienia się uczucia wewnętrznego spokoju (zrelaksowania). Ponadto, zabiegi tego typu zmniejszają ryzyko wystąpienia układu krążenia oraz nagłej śmierci sercowej. Za najbardziej korzystne uchodzą seanse trwające minimum 20 minut. Niestety nie każdy może skorzystać z sauny. Warto przed zaplanowaniem zabiegu upewnić się, że nie występują żadne przeciwwskazania (np. astma, nadciśnienie tętnicze). Pocenie się podczas sesji w saunie wspiera utratę toksyn z organizmu wspierając odchudzanie. Niemniej ciepło przyczynia się do przyspieszenia procesów metabolicznych, a tym samym może wspierać spalanie tkanki tłuszczowej (lipolizę) zainicjowane przez dietę i trening.
Wsparcie dla mięśni
Po treningu siłowym warto skorzystać z terapii zimnem. Zabiegi z wykorzystaniem obniżonej temperatury to między innymi kabina krioterapeutyczna oraz lodowa kąpiel. Obniżona temperatura powoduje obniżenie dolegliwości bólowych po treningu. Wadą tego rozwiązania jest jednak ograniczenie efekty ćwiczeń siłowych, ponieważ zmniejsza przyrost siły i masy tkanki mięśniowej. Wsparciem dla mięśni może być także masaż, który obniża poziom stresu i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów. Regularne zabiegi tego typu zmniejszają stan zapalny i stymulują mięśnie do rozwoju.
Poprawa wyglądu skóry i zmniejszenie cellulitu
Masaż połączony z drenażem limfatycznym podobnie jak wrapy wykonywane z alg i maski. Poprawiają one wygląd skóry objętej cellulitem powodując miejscowe odwodnienie skóry. Masaże bańką chińską zapewniają podobne rezultaty. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się zabiegi, przeprowadzane z wykorzystaniem fal radiowych i akustycznych. Tego typu zabieg stymuluje produkcję kolagenu i proces spalania tkanki tłuszczowej, co przyczynia się do poprawy wyglądu skóry i zmniejszenia widoczności cellulitu.
Czego unikać przed wizytą w SPA?
Zabiegi kosmetyczne, takie jak pedicure połączony z wycinaniem skórek, depilacja woskiem oraz golenie warto odłożyć na czas po wizycie w SPA. Podczas takich zabiegów kosmetycznych może dojść do naruszenia ciągłości skóry, a to z kolei zwiększa ryzyko infekcji. Chlorowanie wody nie powoduje usunięcia wszystkich patogenów. Niestety nie każdy może korzystać ze SPA, nie tylko z powyższego względu. Zarówno zanieczyszczona woda, jak i woda poddana chlorowaniu działa niekorzystnie na zdrowie alergików i osób posiadających skórę wrażliwą. Zakres zabiegów dostępnych w salonach SPA jest bardzo szeroki, ale w niektórych przypadkach okazuje się bardzo wąski z uwagi na przeciwwskazania wykluczające możliwość skorzystania z określonego zabiegu. Tytułem przykładu można wskazać na kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu SPA jest nie tylko stan ciąży, ale np. rozwój określonej choroby. Osobom chorującym na nadczynność tarczycy nie poleca się zabiegów z wykorzystaniem alg, które są bogatym źródłem jodu - w przypadku nadczynności gruczołu tarczowego nadmiar jodu może bardzo zaszkodzić. Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów pielęgnujących skórę są niektóre choroby skóry.
Pobyt w SPA może przynieść zatem szereg rozmaitych korzyści związanych ze zdrowiem, dobrym samopoczuciem i atrakcyjnym wyglądem. Zabiegi powinny być dobierane odpowiednio do potrzeb, a tym samym - odpowiednio do problemów, które klient SPA chce rozwiązać. Warto na kilka dni przed zabiegiem skontaktować się z salonem SPA i dopytać, czy zabieg nie wymaga przygotowania. Niektóre zabiegi, np. stawianie baniek, wymagają stosowania suplementów z rutyną i witaminą C, które zapobiegają pękaniu naczynek podczas zabiegu. W salonie warto pojawić się kilkanaście minut wcześniej, żeby spokojnie móc się przygotować do zabiegu i przebrać. W ostatnim czasie największym zainteresowaniem cieszą się takie zabiegi SPA, jak sauna fińska, sauna na podczerwień, okłady z peloidów (odmian błota), gorące kąpiele, łaźnia turecka i balneoterapia.