Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Diety dedykowane



powrót

Jakie kroki podjąć, aby lepiej się odżywiać?

Vital44




Skąd: Łódź
Dołączyła: 25.10.2018
Posty: 1

Hej, znalazłam was i piszę po raz pierwszy, mam nadzieję że okażecie mi wspacie ) 

  Jestem kobietą, 30 lat, 176cm / 62kg. Jestem dość szczupła, aczkolwiek waga którą obecnie mam jest najwyższą jaką osiągnełam. Mam bardzo szybką przemianę materii i dobrze się czuję w swoim ciele, i nie wyglądam nie-zdrowo, choć myślę że gdyby moje schematy odzywiania były bardziej regularne i odpowiednie to ważyłabym 3-5kg więcej co byłoby dość dobrym efektem. Często choruję, co też na pewno jestem jednym z efektów po prostu słabego organizmu. 

 

Jaki jest problem? 

Nie mam apetytu przez większośc dnia, jem małe porcje, mam dość zabigany dzień kiedy pracuję i po pierwszy posiłek potrafię sięgnać nawet ok godziny 11-12 rano. Przed tym zapycham się kawą z mlekiem i nawet nie myslę o jedzeniu. Mało pije wody, nie jem w ogóle owoców - nie lubię ich jeżeli nie są np w jogurcie lub smoothie. Jedynym pożadnym posiłkiem jaki jem to obiad bo również gotuję dla mojego partnera. Jemy porządnie i dość kaloryczne posiłki - typowy schabow zestaw. A po obiedzie potrafię zapychać się chipsami albo nie jem już nic, i czuję dopiero w łóżku że jestem głodna. W weekendy moje schematy żywieniawe są zupełnie inne, jem bogate śniadania, obiady, czasami kolacje. 

 

Chciałabym to zmienić, ale jestem niejadkiem, i po prostu przygotowanie poprawnego śniadania w domu nie zmieni nic, bo nie mam apetytu i go nie zjem, albo nie będę miec czasu go zjeść, w szególności w tygodniu. 

 

Chcicałbym wprowadzić suplementy żywienia, czytałam trochę o zdrowych odżywkach i moje pytanie do was brzmi - czy mogłabym między posiłkami spożywać odżywkę z dodatkami (banan, masło orzechowe) jako takie wsparcie dla organizmu i dodatkowe kalorie? 

Znalazłam odżywkę ze składem : Owies, Proteiny brązowego ryżu, Białko grochowe, Siemię lniane, MCT z kokosa, Olej słonecznikowy w proszku, witaminy. 

Nie uprawiam sportu na co dzień choć jestem w dośc dobrej formie. Bez problemu wbiegam po schodach i bawię się z psem, wakacje spędzam aktywnie - ale nie chodzę na siłownię czy basen regularnie. 

Co myśliscie o pomyśle wspierania się taką odzywką raz dziennie? Może macie inne pomysły? Chcę sobie pomóc ale wiem że nie zacznę gotowac kasz i sałatek na śniadanie/lunch i nie będę sie trzymać takiej diety, dlatego też szukam jakiegoś prostszego wsparcia...  Staram się być realistką. Może jestem głupia i powinnam po prostu iśc do dietetyka? 

Dziękuje z góry.  

/Ania 


Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



Jak się nie zmusisz do odpowiedniego odżywiania się to nic z tego nie będzie i będziesz się czuć coraz gorzej.
hardcorowo

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Na śniadanie zamiast typowego śniadania wypij smoothie - posiłek szybki i łatwo go można zrobić. Śniadanie trzeba spożywać bez dwóch zdań najpóźniej 2 godziny od pobudki. Możesz też zamiast smoothie w blenderze sporządzać koktajle na bazie jogurtu naturalnego, owoców (np. banan + jakiś inny owoc np. truskawka - można ją teraz kupić w formie mrożonej), można dodać kakao. Generalnie mnóstwo możliwości. 

 

Zdrowe odżywki to pojęcie względne, potencjalnie zdrowe składniki na papierze nie muszą być już takie zdrowe, bo uległy przetworzeniu (czym np. jest olej słonecznikowy w proszku? de facto ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6 potencjalnie prozapalny, a drugie pytanie, czy pozyskano ten proszek z oleju rafinowanego czy zimnotłoczonego - a to ogromna różnica).  Warto mieć kontrolę nad tym co się spożywa i "wrzuca do gara". Zdrowe odżywianie zawsze wymaga czasu na przygotowanie posiłku i dobór składników.


Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



W zasadzie to dobrym pomysłem jest zapisywanie, co i w jakich ilościach w ciągu dnia się zjadło. Łatwo dzięki temu zauważyć, co może być nie tak. 

hardcorowo

finezja




Ostrzeżenia: 1
Dołączyła: 14.05.2018
Posty: 16


Ja bym sie udala do wykwalifikowanego dietetyka i opowiedziala o tych problemach tak by dieta jaka ci dopasuje byla odpowiednia dla twojego zdrowia, ortganizmu i mozliwosci metabolicznych a takze by nie bylo tam produktow na ktore mozesz miec jakies nietolerancje. Od siebie polecic moge dietetyka z centrum zdrowia Panaceum w Warszawie. Super specjalisci, rewelacyjne podejscie, dobre ceny i co najwazniejsze indywidualnosc i zrozumienie

Juleczka2




Dołączył: 26.07.2019
Posty: 1

Też wydaje mi się, że taka wizytka u dietetyka jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Wybierz się na konsultacje, które często przy pierwej wizycie są darmowe. Dietetyk dokładnie Cię zmierzy oraz przeprowadzi analizę, dzięki której dobrze rozpisze Ci dietę. Żywienie naprawdę nie jest takie łatwe, jakby się mogło wydawać, więc ciężko zrobić to samodzielnie.
Na problemy z wagą dobra jest wizyta u dietetyka. Sprawdź ofertę na link

Margop




Dołączyła: 04.01.2021
Posty: 12


Można w swojej diecie zacząć jeść rzeczy, które mają dużo kalorii w małej objętości jedzenia 

werteria




Dołączył: 09.07.2021
Posty: 41


A ja polecam gotowe jadłospisy dostępne w necie 


GDaria




Skąd: Szczecin
Dołączyła: 08.05.2018
Posty: 14


Każdy jest inny i takie gotowce nie zawsze muszą się sprawdzać, tym bardziej jeśli ktoś może mieć jakieś problemy zdrowotne. Tak jak wyżej napisano, najbardziej precyzyjnie dietę ułoży dietetyk. Indywidualnie z uwzględnieniem wszystkich potrzeb.