Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Diety produktowe



powrót

Dieta pszeniczna

pao




Dołączyła: 02.09.2010
Posty: 81

Nie będę powtarzać tego co już napisano:

cytat:

Wywodzi się z medycyny chińskiej. Według niej kurację pszeniczną powinno się przeprowadzać na przełomie kwietnia i maja, bo to najlepszy moment na wiosenne porządki w organizmie. Przed rozpoczęciem diety pszenicznej powinnaś sprawdzić do jakiego typu, według medycyny chińskiej, należysz: yang (tzw. osoby ciepłe) czy jin (tzw. osoby wychłodzone).

Jeśli nie znosisz upałów, dobrze się czujesz w chłodnych pomieszczeniach, otwierasz często okna, miewasz podwyższone ciśnienie - jesteś jang. Osoby jin są natomiast zmarzluchami o zimnych stopach i dłoniach, mają niskie ciśnienie. Dieta jest szczególnie polecana osobom "energetycznie ciepłym", bo pszenica to pokarm "zimny", który "wymiata" z jelit zalegające resztki, usuwa z przewodu pokarmowego kwasy żółciowe i cholesterol, reguluje poziom glukozy we krwi. Natomiast osoby typu jin powinny stosować dietę pszeniczną nie dłużej niż 3 dni. Jeśli podczas stosowania kuracji pojawi się biegunka, ból brzucha lub wysypka na ciele, natychmiast przerwij oczyszczanie - być może masz alergię na pszenicę.
Zasady kuracji

- Każdego dnia jesz na śniadanie, obiad i kolację gotowaną pszenicę bez żadnych ograniczeń.
- "Menu" możesz urozmaicić (także bez ograniczeń) sałatką z liści pokrzywy, mniszka lekarskiego i kiełków pszenicy.
- Pij do woli ciepłą, przegotowaną wodę oligoceńską lub wodociągową, ale po przefiltrowaniu.
- Osoby wychłodzone (jin), jeśli zdecydują się na tę dietę, powinny spożywać dodatkowo gotowane warzywa: marchew, pietruszkę, seler, buraki, por i kapustę, przyprawione ziołami "ocieplającymi". Należą do nich: tymianek, rozmaryn, kminek, koper. Zalecane są także napary z kopru, kminku, anyżu, rozgniecionych ziaren kardamonu.
- Wielu znawców makrobiotyki twierdzi, że pszenicę podczas terapii oczyszczającej można równie dobrze zastąpić ryżem, kaszą jaglaną, pęczakiem lub innymi pełnoziarnistymi kaszami.
Jak przyrządzić pszenicę

Ziarna pszenicy kup w sklepie ze zdrową żywnością (jest duża szansa, że są świeże i właściwie przechowywane). Wypłucz je przed ugotowaniem. Pszenica powinna gotować się 2 godziny w czystej wodzie, pod przykryciem. Proporcje: na szklankę pszenicy bierzemy 3 szklanki wody. Zwykle jednorazowo trudno zjeść więcej niż szklankę ziaren. Możesz jednak od razu przygotować większą ilość, a potem odgrzewać mniejsze porcje na patelni posmarowanej oliwą (w razie potrzeby dodaj odrobinę wody). Pamiętaj jedynie, by nie zostawiać pszenicy na następny dzień.

Po zakończeniu kuracji pszenicznej najpierw zacznij jeść warzywa, a nabiał i mięso dopiero po kilku dniach.


źródło - http://www.kobieta.pl/zdrowie/diety/zobacz/artykul/12-dniowa-dieta-pszeniczna-przygotuje-cie-do-lata/


kilka słow ode mnie - pszenica silnie przeczyszcza, zatem zdecydowanie jest to fajna metoda na oczyszczenie przewodu pokarmowego ze złogów. Minus tego jest taki, ze skoro przeczyszcza, to lepiej mieć stały dostęp do toalety zapewniony.

no i co istotne, ziarna powinny być najlepszej jakości, najlepiej z upraw ekologicznych itp. Nasiona pod wysiew są traktowane bardzo często substancjami grzybobójczymi itp, zatem można się solidnie zatruć, jeśli pszenica nie będzie pochodzić z pewnego źródła.

kaska85




Dołączyła: 25.03.2011
Posty: 78

pierwszy raz o takiej diecie słyszę, chociaż o właściwościach pszenicy już kiedyś czytałam.
chyba będę musiała spróbować. wynika z tego, że jestem "zimna", więc będę mogła zjeść troszkę warzyw :)

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

jestem weteranem dietowym stosowalam wszystkiie chyba diety swiata kapusniana, owocowa, warzywna buraczana itp na wszystkich schudlam na kazdej doslownie oi 5 kg z tym ze na kazdej spowrotem odzyskiwalam kg i to w blyskawiczmym tepie teraz po prostu zdrowo sie odzywiam 
cofnąć się by wziąć rozbieg

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

jestem weteranem dietowym stosowalam wszystkiie chyba diety swiata kapusniana, owocowa, warzywna buraczana itp na wszystkich schudlam na kazdej doslownie oi 5 kg z tym ze na kazdej spowrotem odzyskiwalam kg i to w blyskawiczmym tepie teraz po prostu zdrowo sie odzywiam 
cofnąć się by wziąć rozbieg

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

jestem weteranem dietowym stosowalam wszystkiie chyba diety swiata kapusniana, owocowa, warzywna buraczana itp na wszystkich schudlam na kazdej doslownie oi 5 kg z tym ze na kazdej spowrotem odzyskiwalam kg i to w blyskawiczmym tepie teraz po prostu zdrowo sie odzywiam 
cofnąć się by wziąć rozbieg

Greta




Dołączyła: 17.08.2014
Posty: 1

Mój kolega stosował to. Oprócz pszenicy jadł jeszcze marchewkę pietruszke i kiełki wszelkiego rodzaju. Był chudy jak szkapa .


klarun




Dołączył: 19.08.2014
Posty: 66


Ale na pewno nie był zdrowy

edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Zasady kuracji

- Każdego dnia jesz na śniadanie, obiad i kolację gotowaną pszenicę bez żadnych ograniczeń. 
- "Menu" możesz urozmaicić (także bez ograniczeń) sałatką z liści pokrzywy, mniszka lekarskiego i kiełków pszenicy. 
- Pij do woli ciepłą, przegotowaną wodę oligoceńską lub wodociągową, ale po przefiltrowaniu. 
- Osoby wychłodzone (jin), jeśli zdecydują się na tę dietę, powinny spożywać dodatkowo gotowane warzywa: marchew, pietruszkę, seler, buraki, por i kapustę, przyprawione ziołami "ocieplającymi". Należą do nich: tymianek, rozmaryn, kminek, koper. Zalecane są także napary z kopru, kminku, anyżu, rozgniecionych ziaren kardamonu. 
- Wielu znawców makrobiotyki twierdzi, że pszenicę podczas terapii oczyszczającej można równie dobrze zastąpić ryżem, kaszą jaglaną, pęczakiem lub innymi pełnoziarnistymi kaszami.

cofnąć się by wziąć rozbieg

Rafaella48




Dołączyła: 18.05.2022
Posty: 39

Pomogła: 1



Ja też pierwszy raz słyszę o takiej diecie.