Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Inne diety



powrót

Dieta na dobry wzrok

Cambridge




Dołączyła: 22.07.2012
Posty: 5

Mój lekarz powiedział mi, że jedząc odpowiednie produkty poprawiamy stan naszego wzroku. Ja mam już swój ulubiony przepisy na sałatki z orzechami i borówką amerykańską, ale może macie jakieś inne pomysły?

chili




Dołączyła: 15.10.2012
Posty: 15

to Ci raczej nic nie pomoże. jedynie może trochę zapobiec pogarszaniu się wzroku

SwojskaPiwniczka_Pl




Dołączyła: 01.09.2013
Posty: 10


Na 100% marchewka jest dobra na wzrok. Jako przekąskę polecam pokrojenie marchewki na słupki i podanie ich z lekkim sosem z jogurtu naturalnego z przyprawami. Pycha :)

Celine




Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26





SwojskaPiwniczka_Pl napisał/a:
Na 100% marchewka jest dobra na wzrok. Jako przekąskę polecam pokrojenie marchewki na słupki i podanie ich z lekkim sosem z jogurtu naturalnego z przyprawami. Pycha :)

Potwierdzam, że marchewka jest dobra na wzrok jako, że zawiera prowitaminę A - beta karoten -

"Witamina A jest niezbędna do syntezy rodopsyny – światłoczułego barwnika absorbującego fotony światła. Jest też niezbędna dla funkcjonowania i odnowy tkanki nabłonkowej, co uzależnia prawidłową strukturę i funkcje oka, a tym samym zdolność poprawnego widzenia. Jako silny antyoksydant ochrania też te elementy oka, które są narażone na uszkodzenie w tzw. zjawiskach wysokoenergetycznych. Jest niewątpliwie najważniejszą z witamin dla organu wzroku."

Ponadto jej rozdrobnienie i wymieszanie z jogurtem, która zawiera tłuszcz ułatwia wchłanianie.


edek123




Skąd: kraków
Dołączył: 27.06.2014
Posty: 233

Witaminy A, E, C neutralizują wolne rodniki w tkankach, w których jest małe stężenie tlenu. Obniżona ostrość widzenia o zmroku, tzw. kurza ślepota, jest jednym z pierwszych objawów niedoboru witaminy A. Dostarczenie odpowiedniej dawki tej witaminy oraz beta-karotenu w wielu przypadkach poprawia wzrok. Witamina E, rozpuszczalna w tłuszczach, zapobiega utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tym samym uszczelnia błony komórkowe, chroniąc kod genetyczny. Jest najsilniejszym witaminowym przeciwutleniaczem. Zapobiega utlenianiu witaminy A, neutralizuje wolne rodniki i hamuje tworzenie się toksycznych substancji – nadtlenków tłuszczowych, złego cholesterolu itp. Uszkadzających naczynia krwionośne i inicjujących miażdżycę. Trzeci ważny antyoksydant to witamina C. Działa w środowisku wodnym komórki i w płynach międzykomórkowych. Tam unieszkodliwia wolne rodniki, m.in. także te, które powstają w reakcji z witamina E. Te trzy witaminy wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działania antyoksydacyjne.
cofnąć się by wziąć rozbieg

Mania45




Dołączyła: 18.12.2014
Posty: 3


Wydaje mi się że odpowiednie jedzenie może mieć duży wpływ na wzrok, tak jak lekarz powiedział ... dlatego jak ktoś ma słaby wzrok może warto wesprzeć go odpowiednią dietą.
Znacie puzzle Djeco?