Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Inne diety



powrót

Oliwa z oliwek

mrcopeland




Skąd: Wrocław
Dołączył: 06.12.2011
Posty: 2

Witam, witam.

Może temat był, może nie. Korzystam z prawa świeżości na forum i pytam:

- 1.Czy picie codziennie 10 ml oliwy z oliwek przed snem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić naszemu organizmowi? 2.Czy mitem jest, iż organizm po pewnym czasie przyzwyczai się do dawki i specyfiku i nie będzie on działał spowalniając trawienie?

3.Czy znacie inne metody spowalniające trawienie w nocy i minimalizujące straty kilogramowe? (poza podjadaniem)

Jeżeli to wszystko brzmi nie fachowo to wybacz i sprowadź mnie na prawidłową ścieżkę, z góry dziękuję!
"Jedzenie koi nerwy i duszę. Odwaga bierze się z brzucha - cała reszta to desperacja"

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


mrcopeland napisał/a:

- 1.Czy picie codziennie 10 ml oliwy z oliwek przed snem może w jakikolwiek sposób zaszkodzić naszemu organizmowi?


Nie nie może. Jest to przecież jak by nie patrzeć produkt spozywczy. Lepiej jednak byłoby jeśli byłby to olej lniany wysokolinolenowy - ma on w składzie istotne składniki odzywcze i prozdrowotne


mrcopeland napisał/a:

2.Czy mitem jest, iż organizm po pewnym czasie przyzwyczai się do dawki i specyfiku i nie będzie on działał spowalniając trawienie?


Jeśli masz na myśli olej to na pewno jest to mit.


mrcopeland napisał/a:

3.Czy znacie inne metody spowalniające trawienie w nocy i minimalizujące straty kilogramowe? (poza podjadaniem)


Największym spowolnieniem wydaje się być nie jedzenie na noc. Jeśli pokarm jest dostarczany to metabolizm jest pobudzany, jeśli nie spowalniany. Tak to jest np. z efektem jo-jo. Jedząc mniej obniża się tempo Podstawowej Przemiany Materii (PPM) - czyli zapotrzebowanie kaloryczne na funkcje życiowe, jeśli wraca się do normalnego odżywiania to przy obniżonym PPM waga szybko wraca do normy z dodatkowymi kilogramami.

mrcopeland




Skąd: Wrocław
Dołączył: 06.12.2011
Posty: 2

NutriAdvicerka napisał/a:

Największym spowolnieniem wydaje się być nie jedzenie na noc. Jeśli pokarm jest dostarczany to metabolizm jest pobudzany, jeśli nie spowalniany.


To wydaje się logiczne, ale podobno najważniejsze to poznać swój organizm, a ja czuję, że tracę przez noc za dużo, gdy nie zjem załóżmy po 20-21. Z tego powodu dostarczam nieco przed snem białko z twarogu chudego(100g) i tłuszcze właśnie z oliwy z oliwek (łyżka st.) Ma to rzekomo spowolnić wchłanianie białka w trakcie snu.
Być może warto mi spróbować omijać to jedzenie na noc, choć ciężko będzie mi zapewnić odpowiednią ilość składników ze zbilansowanej diety przed godzinami nocnymi.

Tymczasem dziękuję za odpowiedź, a na olej lniany przerzucę się na pewno.
"Jedzenie koi nerwy i duszę. Odwaga bierze się z brzucha - cała reszta to desperacja"

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

Ja słyszałam, że jeśli chodzi o oleje roślinne to lepszy od oliwy z oliwek jest olej rzepakowy, ze względu na zawartość i proporcje kwasów tłuszczowych :)

juras




Skąd: Wałcz
Dołączył: 17.11.2009
Posty: 19

Przepisy: 7


politia napisał/a:

Ja słyszałam, że jeśli chodzi o oleje roślinne to lepszy od oliwy z oliwek jest olej rzepakowy, ze względu na zawartość i proporcje kwasów tłuszczowych


Mamy dwie kategorie olejów roslinnych - rafinowane i tłoczone na zimno. Olej rzepakowy nazywany jest oliwą północy, ale trzeba pamiętąć, że posiada lepsze właściwości od oliwy, tylko wtedy kiedy jest własnie tłoczony na zimno, rafinowany natomiast nie ma tych właściwości i ma zupełnie inny skład niż tłoczony na zimno, jest wręcz odzywczo jałowy. Oliwę z oliwek spożywamy przeważnie tłoczoną na zimno (extra vergine) natomiast rzepakowy przeważnie rafinowany ...

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

Może się nieprecyzyjnie wyraziłam - olej rzepakowy jest lepszy dla naszych polskich warunków i mentalności. Chodzi mi głównie o to, że Polacy jedzą mało ryb w porównaniu z ludźmi znad morza śródziemnego dlatego kwasy Omega-3 zawarte w oleju rzepakowym są nam bardzo potrzebne - oliwa z oliwek ma tych kwasów znacznie mniej (prawie wcale)

Bondini




Skąd: Sopot
Dołączył: 28.03.2009
Posty: 46

politia napisał/a:

Może się nieprecyzyjnie wyraziłam - olej rzepakowy jest lepszy dla naszych polskich warunków i mentalności. Chodzi mi głównie o to, że Polacy jedzą mało ryb w porównaniu z ludźmi znad morza śródziemnego dlatego kwasy Omega-3 zawarte w oleju rzepakowym są nam bardzo potrzebne - oliwa z oliwek ma tych kwasów znacznie mniej (prawie wcale)


Ale ma inne składniki których nie ma olej rzepakowy. Warto więc urozmaicać menu i nie patrzeć mono tematycznie.

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120

Bondini, jak najbardziej! :) Przecież nie radziłam się ograniczać, a jedynie zauważyłam pewną różnicę na tym tle :) Generalnie oleje roślinne są dobre i warto sięgać po różne z nich, a olej rzepakowy po prostu trzeba docenić - używamy go na co dzień, jest tani i chyba dlatego wiele osób sądzi, że jest nie zdrowy, a tak przecież nie jest.

Ambro




Dołączyła: 16.12.2012
Posty: 2

Ja długo się zastanawiałam nad olejem najlepszym dla dzieci . Czy oliwa, czy rzepak? To prawda, rzepak ma dużo dobrych właściwości, ale trudno kupić go tłoczonego na zimno. Zaś na oliwie podobno nie można smażyć. I tak koło się zamyka...

lolak1




Dołączyła: 28.12.2012
Posty: 1

A tam nie wolno. Kto Ci tak powiedział?