Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Anoreksja



powrót

Żywienie w anoreksji

zimna Zośka




Skąd: Kraków
Dołączyła: 22.08.2009
Posty: 46

Przepisy: 13


Artykuł pochodzi z Vitalii.pl - autor Emilia Gnybek-Ciosek

Anoreksja nervosa, czyli jadłowstręt psychiczny, to ciężka choroba dotykająca psychiki i raniąca ciało. Osoby cierpiące na nią często uważają, że mają wszystko pod kontrolą, że wcale nie są zbyt chude i najlepiej wiedzą co jest dla nich najlepsze. Nie zauważają lub ignorują takie „czerwone światła” jak osłabienie, zawroty głowy, zwiększenie suchości skóry, pogorszenie jej elastyczności, łamliwość, suchość włosów, brak miesiączki, obniżenie ciśnienia krwi itp. Jeśli już jednak zauważą problem i chcą się leczyć bardzo ważne jest wsparcie bliskich. Otoczenie chorych opieką, miłością. Konieczne jest także podjęcie odpowiedniej terapii. Możliwe jest leczenie ambulatoryjne (w domu) lecz najczęściej konieczna jest hospitalizacja, czy odpowiednie miejsca terapii. Leczenie przeprowadza się zarówno za pomocą zmiany sposobu żywienia, jak i psychoterapii oraz grup wsparcia.

W przypadku leczenia dietetycznego, jeśli organizm osoby chorej jest wyniszczony należy zacząć od żywienia pozajelitowego (dożylnego). Drogą tą osoba leczona otrzymuje roztwór glukozy, zawiesiny aminokwasów, a także emulsje tłuszczowe. Kolejnym krokiem jest żywienie dojelitowe, które nie powinno trwać zbyt długo. Następnie zaczyna się wprowadzać poszczególne pokarmy zaczynając od diety płynnej i półpłynnej podając mleko z dodatkiem żółtka, kaszki, kleiki, dosładzane soki, pure warzywne z dodatkiem masła, mielone mięso itp.

Po przejściu przez te etapy powinno się zacząć żywić w normalny sposób zwiększając stopniowo podaż kalorii. Pierwszego dnia powinna ona wynosić około 500 kcal, drugiego 1000 kcal. Następnie należy zwiększać sukcesywnie kaloryczność o około 500 kcal zaczynając od 1000 kcal, a kończąc na poziomie około 3000-3500 kcal. Taką wartość kaloryczną dieta powinna mieć do momentu dojścia do należnej masy ciała. Przyrost masy ciała powinien być na poziomie około 0,5-1,5 kg/tydzień. dieta powinna być bogatoenergetyczna oraz bogatobiałkowa. Podawane węglowodany powinny mieć wysoką zawartość cukrów prostych, a produkty białkowe powinny być w większości pochodzenia zwierzęcego. Konieczna może okazać się suplementacja preparatami witaminowomineralnymi.

Nie powinno się zbyt gwałtownie przechodzić z głodzenia się do dużych dawek pożywienia. Może to bowiem wywołać negatywne skutki w organizmie, chociażby w układzie krwionośnym. Poza tym łatwo w takim momencie przejść z jednej skrajności w drugą, czyli z anoreksji w bulimie, która jest równie niebezpieczną chorobą.

Najważniejszym czynnikiem walki z anoreksją jest jednak terapia psychologiczna i uporanie się ze swoimi problemami oraz emocjami, które są przyczyną choroby. Bez wyeliminowania przyczyn choroba może być tylko chwilowo zaleczona, jednak nie wyleczona.
Można pomóc - 1% podatku - Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

BrzuchStop




Dołączyła: 28.05.2010
Posty: 71

Anoreksja to naprawdę ciężka choroba,ostatnio głośno było o tym w tv.. Nikomu tego nie życzę,bo skutki prowadzą do śmierci.
www.BrzuchStop.pl - Odchudzanie,Diety

kasik




Skąd: Koszalin
Dołączyła: 14.02.2011
Posty: 6

O Boże na jakiej ulicy to jest? Ja dzisiaj testowałam swój refleks na ul. Słowiańskiej, zaliczyłam tylko 2 dziury, na ok. 200 to i tak super wynik.

carmen




Dołączyła: 21.01.2010
Posty: 10

Czytalam kiedys ksiazke p. "Dieta nie-zycia". I od tamtej pory tak nazywam te chorobe.

aresa




Dołączyła: 12.11.2012
Posty: 32

to okropne,co może zrobic z człowieka,stajemy się nie tylko chorzy wizualnie,ale też siada nam psychika,ludzi chorych na anoreksję czeka trudna terapia z psychologami,bo ta choroba siedzi przeważnie w ich głowie,a potem ciele.
Szukasz hostessy ??

Monia1




Dołączyła: 11.12.2012
Posty: 11

zgadzam się anoreksje trzeba traktować jako chorobe również psychiki,a wielu lekarzy tego nie docenia jak ważna rolę w leczeniu odgrywa psycholog i grupa wsparcia.

Elizka26




Dołączyła: 30.07.2012
Posty: 36


Fajny ten artykuł z vitalli - czytałam już kiedyś go
Lubię wiedzieć, co jem:)

Nikola




Skąd: Warszawa
Dołączyła: 07.07.2016
Posty: 2


Anoreksja to jak uzależnienie od niejedzenia:/...dla mnie niezrozumiałe, ale chcę trochę schudnąć

Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



Myślę, że anoreksja to choroba głównie na tle psychicznym.
hardcorowo

Olga




Dołączyła: 23.08.2016
Posty: 4


W leczeniu anoreksji na początku dieta powinna być lekkostrawna i nie obfita. Później trzeba się trzymać normalnych zasad zdrowego żywienia, bez usilnego nacisku na przyrost wagi, który będzie ale różny- indywidualnie u każdej osoby. Pozdrawiam