Cudowne właściwości rumianku
Rumianek jest chyba najbardziej znaną i najbardziej popularną rośliną leczniczą w Europie. Jakość polskiego Rumianku znana jest na całym świecie. Jest to jedna z najczęściej stosowanych roślin leczniczych w medycynie ludowej w leczeniu ropni, czyraków i stanów zapalnych skóry. Starożytni Egipcjanie i Grecy używali rumianku dla uzdrowienia, co więcej ofiarowywali go nawet swoim bogom. Innym zastosowaniem rumianku jest używanie go jako środku przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, a także do leczenia bólu głowy i nerek, wątroby i pęcherza moczowego oraz innych dolegliwości.
Jak zbierać? Gdzie zbierać?
Rumianek występuje powszechne wzdłuż dróg oraz w zarośniętych miejscach. Mimo, iż rumianek jest dobrze znaną rośliną leczniczą, jest on często mylony z innymi podobnymi do niego gatunkami, które są jednak bezwonne lub o nieprzyjemnym zapachu. Kwiaty rumianku mogą być gromadzone od końca kwietnia do początku lata. Suszenie i przechowywanie kwiatów wymaga dużo zaangażowania z naszej strony gdyż przechowywane i suszone w niewłaściwy sposób mogą szybko stęchnąć. Główki kwiatowe powinny być rozłożone i wysuszone dość szybko. Po wysuszeniu, kwiaty rumianku powinny być przechowywane w pudełkach papierowych, w celu uniknięcia wilgoci.
Na co stosować rumianek?
Współczesna medycyna potwierdza tradycyjne właściwości lecznicze, które przypisuje się dla rumianku. Głównym aktywnym składnikiem olejków eterycznych występujących w kwiatach rumianku sa azuleny. Dzięki swoim właściwościom mogą one brać udział w działaniach antyalergicznych, bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Rumianek jest cudownym ziołem działającym rozluźniająco na system nerwowy, jak i dobrodziejstwem dla układu pokarmowego. Charakteryzuje się cudownymi właściwościami. Jest doskonałym ziołem, z ogromnym spektrum działania. Herbatki z rumianku mogą być stosowana podczas przeziębienia. Stosując napar z rumianku można leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych, jamy ustnej lub gardła. Osobom cierpiącym na zaburzenia układu pokarmowego zaleca się picie herbatki rumiankowej, która łagodzi napięcia jamy brzusznej, pomaga również w łagodzeniu kolki u niemowląt, rozładowywuje gazy, uśmierza ból brzucha. Dla osób, które prowadzą dość stresujący tryb życia, herbatki z rumianku mogą być dobrą alternatywą dla syntetycznych preparatów. Wskazane jest pić herbatki z rumianku profilaktycznie, nawet gdy jesteśmy zdrowi.
Zewnętrznie rumianek stosowany jest w leczeniu zapalenia oczu i zapalenia spojówek.Olejek eteryczny jest stosowany w maściach do leczenia ran, owrzodzeń, hemoroidów czy wyprysków.
Olejek z rumianku jest często stosowany w celach kosmetycznych. Stosowanie kremów zrumianku i maści zmniejsza suchość i swędzenie skóry. Szampony i inne produkty do pielęgnacji włosów zawierają również często rumianek, preparaty te sprawiają, że włosy sąbłyszczące, zdrowe i lekkie.
Rumianek może mieć w niektórych przypadkach łagodne efekty uboczne w postaci drobnych wyprysków u osób wrażliwych. Natomiast jeśli zalecana dawka nie została przekroczona może być on stosowany bezpiecznie.