wysłany: 29.06.2009 13:12
Tutaj jeszcze jedna definicja i choroby z nią związane
Miażdżyca polega na odkładaniu się cholesterolu i innych lipidów w błonie wewnętrznej tętnic. Miejsca tego zgromadzenia następnie wapnieją, powodując zwężenie światła tętnic oraz ich "zwapnienie". Tętnice stają się mniej elastyczne. Dodatkowo w obszarach zmian występują także ubytki śródbłonka, powodujące przyścienne gromadzenie się płytek krwi i narastanie zakrzepów. Pęknięcie narastającego zakrzepu prowadzi do zamknięcia światła tętnicy i udaru.
Odpowiednia dieta oraz ruchliwy tryb życia znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby miażdżycowej, a czasem nawet powodują ustąpienie lub osłabienie jej objawów.
Udar
[b:d495fc7d53]Udar[/b:d495fc7d53] jest to neurologiczne uszkodzenie na skutek zatrzymania dopływu krwi do mózgu. Odcięta w ten sposób część mózgu nie jest zaopatrywana w tlen, co powoduje uszkodzenie bądź śmierć komórek mózgowych, prowadzące do upośledzenia funkcji mózgowych. Udar może powodować upośledzenie umysłowe, fizyczne, emocjonalne lub ich kombinację.
Zawał mięśnia sercowego (zawał serca)
[b:d495fc7d53]Zawał serca [/b:d495fc7d53]jest najczęściej spowodowany zmianami miażdżycowymi tętnic wieńcowych. Ognisko miażdżycy powoduje zwężenie światła tętnicy. Powoduje to uczucie dławienia w klatce piersiowej w sytuacji stresowej bądź przy wysiłku fizycznym. Bezpośrednio zawał wywoływany jest przez pęknięcie blaszki miażdzycowej bądź narastanie zakrzepu na jej powierzchni. Jeśli średnica zostanie zwężona o 2/3 do 3/4 wówczas występuje zawał mięśnia sercowego. W obszarze zaopatrywanym przez dane naczynie mięsień pozostaje niedotleniony i rozpoczyna się jego nieodwracalne uszkodzenie, które w przypadku nieprzywrócenia przepływu krwi prowadzi do martwicy tego fragmentu mięśnia sercowego.
» przejdź do wątku