Dzisiaj jest: Poniedziałek, 13.07.2020 Imieniny: Ernesta i MałgorzatyIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5856

Forum dyskusyjne


powrót
Wszystkie posty użytkownika natallie
natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Liolilizaty są chyba dobre w kosmosie dla kosmonautów ;) . Napisałeś że praktycznie bez strat w jakości, czyli jednak mają straty. Po co więc kupować coś takiego jak można kupić pełnowartościowe świeże owoce i warzywa.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Ja słyszałam, że nie powinno iść się spać głodnym (z burczącym brzuchem :P ), bo może to powodować zakłócenia metaboliczne i przez to odkładanie się tkanki tłuszczowej.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Nie znalazłam nigdzie, jaka jest średnia zawartość w przeliczeniu na 100 g witaminy E ?
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

[quote:81d3bd1d17="Grushcka"]podczas badań miałam doskonałe wyniki. Myślę więc, że specyfik wart jest polecania.[/quote:81d3bd1d17]

Jakie były te wyniki ? Jakie przed i jakie po. Podaj konkretną nazwę suplementu, jak zażywałaś, inaczej to co napisałaś jest ogólnikowe i [b:81d3bd1d17]pachnie reklamą[/b:81d3bd1d17].
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Lektura długa :), ale bardzo ciekawa. Zachęcam do przeczytania całości i wyrażenia swojej opinii. Tłumaczenie pochodzi ze strony fundacji Dr Westona Price'a

Dr Weston A. Price. stomatolog z Cleveland, byl nazywany "Karolem Darwinem Zywienia". W swoich poszukiwaniach przyczyn próchnicy zebów i degeneracji fizycznych, które widzial w swojej praktyce stomatologicznej, odszedl od probówek i mikroskopów w kierunku niezbadanych jeszcze wskazówek posród ludzkich istot. Dr Price szukal czynników odpowiedzialnych za piekne zeby u ludzi, którzy je posiadali – odosobnionych „prymitywnych" plemion. Swiat stal sie jego laboratorium. Podczas podrózy, jego odkrycia doprowadzily go do przekonania, ze choroby przyzebia i zdeformowane luki zebowe prowadzace do stloczonych, krzywych zebów i nieatrakcyjnego wygladu, sa tylko objawem fizycznej degeneracji wywodzacej sie jak podejrzewal z deficytów zywieniowych.

Price przemierzyl caly swiat zeby badac wyizolowane grupy ludzi, wlaczajac w to odizolowane szwajcarskie wioski, spolecznosci celtyckie na Hybrydach, Eskimosów i Indian w Ameryce Pólnocnej, malinezyjskich i polinezyjskich wyspiarzy na Morzu Poludniowym, plemiona afrykanskie, Aborygenów australijskich, Maori z Nowej Zelandii o Indian z Ameryki Poludniowej. Gdziekolwiek by nie byl, dr Price odkrywal, ze piekne proste zeby, wolne od próchnicy, zdrowe cialo, odpornosc na choroby i piekne charaktery, sa typowe dla ludzi prymitywnych bedacych na swojej tradycyjnej diecie bogatej w istotne czynniki odzywcze.

Kiedy dr Price analizowal pozywienie uzywane przez odosobnione prymitywne ludy, odkryl, ze dostarcza ono conajmniej cztery razy wiecej rozpuszczalnych w wodzie witamin, wapnia i innych mineralów i conajmniej DZIESIEC razy wiecej witamin rozpuszczalnych w tluszczach w zywnosci pochodzenia zwierzecego jak maslo, ryby, jaja, skorupiaki i mieso.

Znaczenie wlasciwego odzywiania dla matek podczas ciazy znane bylo od dawna ale badania dr Price’a pokazaly, ze ludzie prymitywni stosuja program odzywiania pre-koncepcyjnego dla obojga rodziców. Wiele plemion wymaga okresu odzywiania przedmalzenskiego i poczecie dziecka bylo opózniane aby pozwolic matce osiagnac pelne zdrowie i sile a przez to zapewnic fizyczna doskonalosc potomstwa. Ciezarnym i karmiacym kobietom dawano czesto specjalne pozywienie. Tak samo dorastajacym chlopcom i dziewczetom, zeby przygotowac ich do przyszlego rodzicielstwa. Dr Price odkryl, ze to pozywienie jest bardzo bogate w witaminy A i D rozpuszczalne w tluszczach - skladniki znajdujace sie jedynie w tluszczach zwierzecych.

Ci prymitywni ludzie ze swoimi pieknymi cialami, jednorodna reprodukcja, stabilnoscia emocjonalna i wolnoscia od chorób degeneracyjnych, sa jaskrawym przeciwienstwem tych utrzymujacych sie na zubozalym cywilizacyjnym pozywieniu – cukier, biala maka, pasteryzowane mleko i gotowe przetwory pelne wypelniaczy i dodatków.

Odkrycia i wnioski dr Price’a sa przedstawione w jego klasycznym wydaniu Nutrition and Physical Degeneration (Odzywianie a Degeneracje Fizyczne). Ksiazka zawiera uderzajace fotografie przystojnych, zdrowych prymitywnych ludzi i pokazuje w niezapomniany sposób, fizyczna degeneracje, jaka ma miejsc, kiedy grupy ludzi porzucaja pozywna tradycyjna diete na korzysc nowoczesnego wygodnego pozywienia.

Jako dodatek do swoich prac nad pozywieniem, dr Price prowadzil intensywne badania nad destrukcyjnymi skutkami zwiazanymi z kanalami zebowymi, opisane dokladnie w jego dwutomowej pracy Dental Infections Oral & Systemic (Infekcje Stomatologiczne Ustne i Ogólnoustrojowe) oraz Dental Infections & the Degenerative Diseases (Infekcje Stomatologiczne i Choroby Degeneracyjne). Jego wnioski, ignorowane przez smietanke ortodoksyjnych stomatologów przez ponad 50 lat, zdobywaja od nowa akceptacje w miare jak holistyczni terapeuci odkrywaja, ze pierwszym krokiem do uleczenia choroby degeneracyjnej, jest czesto koniecznosc usuniecia u pacjenta wszystkich kanalów zebowych.

CHARAKTERYSTYKA TRADYCYJNYCH DIET
1.Dieta zdrowych ludów prymitywnych i spoleczenstw nieprzemyslowych nie zawiera rafinowanej ani nienaturalnej zywnosci takiej jak rafinowany cukier lub olej kukurydziany, biala maka, puszkowane jedzenie, pasteryzowane, homogenizowane, oczyszczone lub niskotluszczowe mleko, rafinowane lub utwardzane oleje roslinne, koncentraty bialkowe, sztuczne witaminy lub toksyczne dodatki i barwniki.
2.Wszystkie tradycyjne kultury spozywaja jakis rodzaj bialka i tluszczu zwierzecego pochodzacego z ryb, owoców morza, ptactwa wodnego i ladowego, zwierzat ladowych, jaj, mleka i jego przetworów, gadów i owadów.
3.Prymitywne diety zawieraja conajmniej cztery razy wiecej wapnia i innych mineralów i DZIESIEC razy wiecej witamin pochodzacych z tluszczy zwierzecych (witamina A, witamina D i Czynnik Price’a) niz przecietna dieta amerykanska.
4.W kulturach tradycyjnych, niektóre produkty zwierzece jadane sa na surowo.
5.Prymitywne i tradycyjne diety maja wysoka zawartosc enzymów pochodzacych z surowych produktów mleczarskich, surowego miesa, nieprzetworzonego miodu, owoców tropikalnych, olejów pozyskiwanych na zimno, wina i niepasteryzowanego piwa, owoców naturalnie konserwowanych w procesie laktofermentacji, owoców, napojów, miesa i przypraw.
6.Nasiona, ziarna i orzechy sa moczone, kielkowane, fermentowane lub w naturalny sposób modyfikowane, w celu neutralizacji naturalnie wystepujacych szkodliwych substancji zawartych w pozywieniu, takich jak kwas fitynowy, inhibitory enzymów, tanina i weglowodany zlozone.
7.Calkowita zawartosc tluszczu w tradycyjnych dietach waha sie pomiedzy 30% a 80% ale jedynie okolo 4% kalorii pochodzi z wielonienasyconych tluszczy naturalnie zawartych w ziarnach, roslinach straczkowych, orzechach, rybach, tluszczu zwierzecym i warzywach. Zachowana jest równowaga pomiedzy tlustymi kaloriami w postaci nasyconych i jednonienasyconych kwasów tluszczowych.
8.Tradycyjne diety zawieraja prawie jednakowa ilosc kwasów tluszczowych omega-6 i omega-3.
9.Wszystkie diety prymitywne zawieraja sól.
10.Tradycyjne kultury spozywaja kosci zwierzece, zazwyczaj w postaci rosolów bogatych w zelatyne pochodzenia kostnego.
11.Kultury tradycyjne zabezpieczaja zdrowie przyszlych pokolen przez dostarczanie specjalnych skladników zywnosciowych przyszlym rodzicom, ciezarnym kobietom i dorastajacym dzieciom, przez odpowiednie planowanie urodzin i przez uczenie mlodych ludzi zasad prawidlowego odzywiania.

ZALECENIA ZYWIENIOWE
1.Jedz calkowicie naturalne pozywienie
2.Jedz tylko pozywienie, które sie psuje ale zanim sie popsuje
3.Jedz wyhodowane w sposób naturalny mieso, wlaczajac w to ryby, owoce morza, drób, wolowine, baranine, dziczyzne, podroby i jaja.
4.Spozywaj cale, naturalnie przetworzone produkty mleczne od krów pasanych na pastwiskach, najlepiej surowe lub/i fermentowane, takie jak pelnotlusty jogurt, maslo pochodzace z naturalnych hodowli, pelnotlusty ser i swieza lub kwasna smietane.
5.Uzywaj tylko tradycyjnych tluszczów i olejów, wlaczajac w to maslo i inne tluszcze zwierzece, oliwe typu „virgin" (z pierwszego tloczenia na zimno), tloczony na zimno olej lniany i sezamowy oraz oleje tropikalne – kokosowy i palmowy.
6.Jedz swieze owoce i warzywa, zwlaszcza naturalnie hodowane, w salatkach i zupach lub lekko parowane.
7.Uzywaj pelnych ziaren i orzechów przygotowanych przez moczenie, kielkowanie albo kwaszenie w celu zneutralizowania kwasu fitynowego i innych szkodliwych substancji.
8.Wlacz do swojej regularnej diety warzywa, owoce, napoje i przyprawy wzbogacone w enzymy dzieki laktofermentacji
9.Przygotowuj domowego wyrobu wywary z kosci kurzych, wolowych, baranich lub z ryb i stosuj je w duzych ilosciach do zup i sosów.
10.Herbat ziolowych i substytutów kawy uzywaj w sposób umiarkowany.
11.Do gotowania i picia uzywaj filtrowanej wody.
12.Uzywaj nierafinowanej soli morskiej (nieoczyszczanej soli kamiennej) i róznych ziól i przypraw aby poprawic smak potraw i stymulowac apetyt.
13.Przygotowuj wlasne sosy salatkowe uzywajac octu winnego, oliwy "virgin" z oliwek i tloczonego na zimno oleju lnianego.
14.Uzywaj umiarkowanie naturalnych slodzików takich jak miód, syrop klonowy, odwodniony sok trzcinowy (cukier trzcinowy) i proszku stevia (naturalny slodzik).
15.Do posilków uzywaj umiarkowanie tylko niepasteryzowane wino i piwo.
16.Gotuj tylko w naczyniach ze stali nierdzewnej, zeliwa lub dobrej jakosci naczyniach emaliowanych.
17.Uzywaj tylko naturalnych dodatków.
18.Duzo spij, cwicz i przebywaj w naturalnym oswietleniu.
19.Mysl pozytywnie i unikaj stresu.
20.Praktykuj przebaczanie.

NIEBEZPIECZENSTWA ZYWIENIOWE
1.Nie jedz przemyslowo przetwarzanego pozywienia jak ciastka, torty, chrupki, krakersy, napoje, sosy i zupy w paczce (dipy).
2.Unikaj wszystkich rafinowanych slodzików takich jak cukier, dekstroza, glukoza i wysokoslodzony olej kukurydziany.
3.Unikaj bialej maki i jej przetworów oraz bialego ryzu.
4.Unikaj wszystkich utwardzanych lub czesciowo utwardzanych tluszczy i olejów.
5.Unikaj wszystkich olejów roslinnych pochodzacych z soi, kukurydzy, szafranu, rzepaku i bawelny.
6.Nie uzywaj wielonienasyconych olejów do gotowania, smazenia ani pieczenia.
7.Unikaj smazonego pozywienia.
8.Nie praktykuj scislego wegetarianizmu (lub weganizmu); produkty pochodzenia zwierzecego dostarczaja istotnych skladników pokarmowych, których nie mozna znalezc w pokarmach roslinnych.
9.Unikaj produktów zawierajacych sproszkowane proteiny.
10.Unikaj pasteryzowanego mleka, nie pij niskotluszczowego, odtluszczonego, sproszkowanego mleka ani produktów mlekopodobnych.
11.Unikaj przemyslowo produkowanych jaj i miesa.
12.Unikaj wysokoprzetworzonych mielonek i pasztetów zawierajacych glutaminian sodu (MSG) i inne dodatki.
13.Unikaj zjelczalych i nieprawidlowo przygotowanych nasion, orzechów i ziaren znajdujacych sie w musli i platkach sniadaniowych gdyz blokuja one przyswajanie mineralów i powoduja dolegliwosci zoladkowe.
14.Unikaj puszkowanych, opryskiwanych, woskowanych, genetycznie modyfikowanych lub napromieniowanych owoców i warzyw.
15.Unikaj sztucznych dodatków do zywnosci, szczególnie glutaminianu sodowego (MSG), hydrolizowanych protein roslinnych i aspartamu (slodzik), które sa neurotoksynami. Wiekszosc zup, sosów, kostek rosolowych i przemyslowo produkowanych przypraw zawiera glutaminian sodu (MSG) nawet, kiedy nie jest to napisane na etykiecie.
16.Unikaj napojów zawierajacych kofeine takich jak kawa, herbata i napoje. Unikaj czekolady.
17.Unikaj pozywienia zawierajacego aluminium, takiego jak sól przemyslowa, proszek do pieczenia i alkalizatory. Nie uzywaj aluminiowych garnków ani dezodorantów zawierajacych aluminium.
18.Nie pij fluoryzowanej wody.
19.Unikaj syntetycznych witamin i pozywienia, które je zawiera.
20.Nie pij destylowanych napojów.
21.Nie uzywaj kuchenki mikrofalowej.

NIEPEWNY CO DO TLUSZCZY?
Te tluszcze bogate w skladniki pokarmowe, odzywialy zdrowe populacje przez tysiace lat:

•Maslo
•Lój wolowy i barani
•Smalec
•Tluszcz kurzy, gesi i kaczy
•Oleje kokosowe, palmowe i sezamowe
•Olej z oliwek tloczony na zimno
•Olej lniany tloczony na zimno
•Oleje z ryb morskich
Te nowo-wytworzone tluszcze powoduja nowotwory, choroby serca, zaburzenia w dzialaniu ukladu odpornosciowego, bezplodnosc, niezdolnosc do nauki, klopoty z dorastaniem i osteoporoze:

•Wszystkie tluszcze utwardzane (hydrogenizowane)
•Olej sojowy, kukurydziany i szafranowy
•Olej bawelniany
•Olej rzepakowy
•Wszystkie tluszcze podgrzewane do wysokich temperatur w procesie wytwarzania lub smazenia.

CO JEST NIE TAK Z "POLITYCZNIE POPRAWNYM" ODZYWIANIEM?
"Unikaj tluszczów nasyconych"
Tluszcze nasycone odgrywaja wiele waznych ról w organizmie. Zapewniaja spójnosc scianek komórkowych, zwiekszaja zdolnosc organizmu do przyswajania podstawowych kwasów tluszczowych, zwiekszaja sprawnosc ukladu odpornosciowego, chronia watrobe i przyczyniaja sie do wzmocnienia kosci. Tluszcze nasycone nie powoduja chorób serca. W rzeczywistosci, tluszcze nasycone sa najlepszym pozywieniem dla serca. Twoje cialo wytwarza kwasy nasycone z weglowodanów.

"Ogranicz cholesterol"
Cholesterol zawarty w pozywieniu, przyczynia sie do wzmocnienia scianek jelit i wspomaga rozwój zdrowego mózgu i ukladu nerwowego u niemowlaków i dzieci. Zywnosc, która zawiera cholesterol, dostarcza takze wiele innych waznych skladników pokarmowych. Jedynie utleniony cholesterol, który mozna znalezc w sproszkowanym mleku i jajach, przyczynia sie do chorób serca. Mleko w proszku jest dodawane w ilosci 1% do 2% do mleka.

"Uzywaj wiecej wielonienasyconych olejów"
Wielonienasycone oleje spozywane w wiekszych ilosciach przyczyniaja sie do nowotworów, chorób serca, chorób autoagresywnych (choroby ukladu immunologicznego), zaburzen uczenia sie, chorób ukladu pokarmowego, i przedwczesnego starzenia sie. Duze ilosci wielonienasyconych tluszczy to nowosc w diecie czlowieka spowodowana przemyslowym wytwarzaniem olejów roslinnych.

"Unikaj czerwonego miesa"
Czerwone mieso jest bogatym zródlem skladników odzywczych, które chronia serce i uklad nerwowy. Zawiera witaminy B12 i B6, cynk, fosfor, karnityne i koenzym Q10

"Ogranicz spozycie jaj"
Jaja sa najdoskonalszym pozywieniem stworzonym przez przyrode, sa zródlem doskonalych protein i cala game skladników odzywczych i waznych kwasów tluszczowych, które przyczyniaja sie do zdrowego stanu mózgu i ukladu nerwowego. Amerykanie cierpieliby na mniej chorób serca, gdyby jedli wiecej jaj. Substytuty jaj powoduja nagla smierc zwierzat testowych.

"Jedz chude mieso i pij niskotluszczowe mleko"
Chude mieso i niskotluszczowe mleko jest ubogie w witaminy rozpuszczalne w tluszczach, niezbedne w procesie przyswajania bialka i mineralów zawartych w miesie i mleku. Spozywanie niskotluszczowych pokarmów moze prowadzic do naruszenia rezerw witaminy A i D.

"Ogranicz spozycie tluszczu do 30% kalorii"
30% kalorii w postaci tluszczu to za malo dla wiekszosci ludzi, prowadzi do obnizenia poziomu cukru we krwi i zmeczenia. Tradycyjne diety zawieraly 40% do 80% kalorii w postaci zdrowych tluszczy, w wiekszosci pochodzenia zwierzecego.

"Jedz 6-11 posilków zbozowych dziennie"
Wiekszosc produktów zbozowych jest produkowana z bialej maki, która jest pozbawiona skladników odzywczych. Dodatki zawarte w bialej mace moga powodowac deficyt witamin. Pelnoziarniste produkty zbozowe, jezeli nie sa wlasciwie przygotowane, moga powodowac deficyty mineralów i problemy z przewodem pokarmowym.

"Ogranicz spozycie soli"
Sól odgrywa kluczowa role w procesie trawienia i przyswajania. Sól jest takze niezbedna dla rozwoju i dzialania ukladu nerwowego.

"Conajmniej 5 dan z owoców i warzyw dziennie"
Owoce i warzywa otrzymuja srednio 10 dawek pestycydów zanim przejda od ziarna do sklepu. Konsument powinien szukac produktów wysokiej jakosci. Jakosc sie liczy!

"Jedz wiecej soi"
Nowoczesna zywnosc sojowa blokuje przyswajanie mineralów, spowalnia przyswajanie bialka, wplywa negatywnie na funkcjonowanie tarczycy i zawiera potencjalnie rakotwórcze zwiazki.

MITY I FAKT NA TEMAT ZYWIENIA
Mit: Choroby serca w Ameryce sa spowodowane spozyciem cholesterolu i tluszczy nasyconych pochodzenia zwierzecego.
Fakt: W okresie gwaltownego wzrostu zachorowan na choroby serca (1920-1960), spozycie tluszczy w Ameryce spadlo ale spozycie utwardzanych i przemyslowo przetwarzanych tluszczy roslinnych wzroslo dramatycznie (USDA-HNI)

Mit: Tluszcze nasycone zatykaja tetnice.
Fakt: Kwasy tluszczowe znajdowane w zapchanych tetnicach sa w wiekszosci nienasycone (74%) a w tej liczbie 41% to kwasy wielonienasycone (Lancet 1994 344:1195)

Mit: Wegetarianizm jest zdrowy.
Fakt: Roczny wskaznik smiertelnosci (z róznych powodów) wsród mezczyzn wegetarian jest nieco wyzszy niz wsród mezczyzn nie-wegetarian (0,93% na 0,89%) roczny wskaznik smiertelnosci wsród kobiet wegetarian jest znacznie wyzszy niz wsród kobiet nie-wegetarian (0,86% do 0,54%) (Am J Clin Nutr 1982 36:873)

Mit: Witamina B12 moze byc pozyskiwana z pewnych zródel roslinnych takich jak niebiesko-zielone algi albo soja.
Fakt: Witamina B12 nie jest pozyskiwana ze zródel roslinnych. Nowoczesne produkty sojowe zwiekszaja zapotrzebowanie organizmu na B12 (Soybeans: Chemistry & Technology Vol 1 1972)

Mit: Dla dobrego zdrowia nalezy utrzymac poziom cholesterolu w osoczu na poziomie 180 mg%
Fakt: Ogólny wskaznik smiertelnosci jest wyzszy u osób z poziomem cholesterolu nizszym niz. 180 mg% (Circulation 1992 86:3:1026-1029)

Mit: Tluszcz zwierzecy jest przyczyna nowotworów i chorób serca.
Fakt: Tluszcze zwierzece zawieraja wiele skladników odzywczych, które chronia przed nowotworami i chorobami serca; podniesiony poziom zachorowalnosci na nowotwory i choroby serca jest wiazany ze spozyciem duzych ilosci olejów roslinnych.

Mit: Dieta niskotluszczowa jest korzystna dla dzieci.
Fakt: Dzieci odzywiane dieta niskotluszczowa cierpia na problemy wzrostu, klopoty ogólnorozwojowe i uposledzenie zdolnosci uczenia sie (Food Chem News 10/3/94)

Mit: Dieta niskotluszczowa daje ci lepsze samopoczucie "czuj sie lepiej . . . miej wiecej radosci z zycia"
Fakt: Diety niskotluszczowe sa zwiazane z podwyzszonym poziomem depresji, problemami psychologicznymi, zmeczeniem, przemoca i samobójstwami. (Lancet 3/21/92 v339)

Mit: Aby uniknac chorób serca, powinnismy uzywac margaryny zamiast masla.
Fakt: Zjadacze margaryny maja dwa razy wyzsza zapadalnosc na choroby serca niz. zjadacze masla. (Nutrition Week 3/22/91 21:12)

Mit: Amerykanie nie spozywaja wystarczajacej ilosci podstawowych kwasów tluszczowych.
Fakt: Amerykanie spozywaja o wiele za duzo jednego rodzaju EFA (podstawowych kwasów tluszczowych) (kwasy tluszczowe omega-6 znajdujace sie w wiekszosci wielonienasyconych olejach roslinnych) ale niewystarczajaco duzo innego rodzaju EFA (kwasy tluszczowe omega-3 znajdujace sie w rybach, oleju rybnym, jajach pochodzacych od wlasciwie karmionych kur, ciemnozielonych warzywach i ziolach, olejach z niektórych ziaren jak len i nasiona chia (roslina poludniowoamerykanska), orzechów wloskich i w niewielkiej ilosci w pelnych ziarnach. (Am J Clin Nutr 1991 54:438-63)

Mit: Dieta wegetarianska ochroni ciebie przed arterioskleroza.
Fakt: International Sclerosis Project (Miedzynarodowy Projekt Badan Sklerozy) wykazal, ze wegetarianie maja prawie tak duzo arteriosklerozy jak zjadacze miesa. (Lab Invest 1968 18:498)

Mit: Niskotluszczowe diety chronia przed rakiem piersi.
Fakt: Ostatnie badania pokazaly, ze kobiety na bardzo niskotluszczowej diecie (ponizej 20%) maja ten sam wskaznik zachorowalnosci na raka piersi jak kobiety, które spozywaja duze ilosci tluszczu. (NEJM 2/8/96)

Mit: Dieta czlowieka jaskiniowego byla uboga w tluszcz.
Fakt: Na calym swiecie, ludzie pierwotni poszukiwali i spozywali tluszcz pochodzacy z ryb i skorupiaków, ptactwa wodnego, ssaków morskich, ptaków ladowych, owadów, gadów, gryzoni, niedzwiedzi, psów, swin, bydla, owiec, kóz, dziczyzny, jaj, orzechów i produktów mlecznych. (Abrams, Food & Evolution 1987)

Mit: Olej kokosowy (powoduje choroby serca.
Fakt: Kiedy olej kokosowy zostal podany jako 7% dodatek energetyczny pacjentom po zawale serca, pacjenci ci czynili wieksze postepy w porównaniu do grupy kontrolnej i nie wykazywali róznic w stosunku do grupy, której podawano olej kukurydziany lub szafranowy. Populacje spozywajace olej kokosowy wykazuja niski wspólczynnik zachorowalnosci na choroby serca. Olej kokosowy moze tez byc jednym z najbardziej uzytecznych olejów zapobiegajacych chorobom serca dzieki swoim antywirusowym i antybakteryjnym cechom. (JAMA 1967 202:1119-1123; Am J Clin Nutr 1981 34:1552)

Mit: Nasycone tluszcze hamuja produkcje prostaglandyn przeciwzapalnych .
Fakt: Tluszcze nasycone w rzeczywistosci zwiekszaja produkcje wszystkich prostaglandyn przez ulatwianie przemian podstawowych kwasów tluszczowych. (Price-Pottenger Nutrition Foundation Journal 20:3)

Mit: Kwas arachidonowy zawarty w pokarmach takich jak watroba, maslo i zóltka jaj, powoduje produkcje „zlych" prostaglandyn zapalnych.
Fakt: Grupa 2 prostaglandyn, która jest wytwarzana przez organizm z kwasu arachidonowego, w okreslonych warunkach zarówno wzmaga jak i powstrzymuje zapalenie. Kwas arachidonowy jest istotny dla dzialania mózgu i systemu nerwowego. (Price-Pottenger Nutrition Foundation Journal 20:3)

Mit: Wolowina powoduje raka okreznicy.
Fakt: Argentyna, z najwiekszym spozyciem wolowiny, ma nizszy poziom raka okreznicy niz USA. Mormoni maja nizszy wskaznik raka okreznicy niz wegetarianscy Adwentysci Dnia Siódmego. (Cancer Res 35:3513 1975)

MITY I FAKT NA TEMAT SOI
Mit: Zastosowanie soi jako pozywienia datuje sie na wiele tysiecy lat temu.
Fakt: Soja byla pierwszy raz uzyta jako pozywienie w czasach póznej dynastii Chou (1134-246 pne), dopiero kiedy Chinczycy nauczyli sie fermentowac nasiona soi zeby produkowac potrawy jak tempeh, natto czy tamari.

Mit: Azjaci spozywaja duze ilosci soi.
Fakt: Przecietne spozycie soi w Japonii i Chinach wynosi 10g (ok 2 lyzeczki do herbaty) dziennie. Azjaci spozywaja soje w malych ilosciach jako przyprawe a nie jako zamiennik potraw pochodzenia zwierzecego.

Mit: Nowoczesne przetwory sojowe posiadaja takie same zalety zdrowotne jak tradycyjne fermentowane potrawy sojowe.
Fakt: Wiekszosc nowoczesnych przetworów sojowych nie jest fermentowana w celu neutralizacji toksyn zawartych w ziarnach a dodatkowo przetwarzana jest w sposób, który redukuje zawartosc protein i zwieksza poziom kancerogenów.

Mit: Przetwory sojowe dostarczaja kompletnego zestawu protein.
Fakt: Jak wszystkie rosliny straczkowe, nasiona soi zawieraja niewiele aminokwasów siarkowych methioniny i cysteiny. Dodatkowo, nowoczesne metody przetwarzania niszczy delikatna lizyne.

Mit: Fermentowane przetwory sojowe w diecie wegetarianskiej dostarczaja witaminy B12.
Fakt: Zwiazek znajdujacy sie w soi, który przypomina witamine B12, nie moze byc uzyty przez organizm czlowieka. W rzeczywistosci, przetwory sojowe powoduja zwiekszone zapotrzebowanie na B12.

Mit: Receptury sojowe sa bezpieczne dla niemowlaków.
Fakt: Przetwory sojowe zawieraja inhibitory trypsiny, które spowalniaja przyswajanie bialek i wplywaja na funkcjonowanie trzustki. W testach na zwierzetach, dieta bogata w inhibitory trypsiny prowadzila do zahamowania wzrostu i zaburzen funkcjonowania trzustki. Przetwory sojowe zwiekszaja zapotrzebowanie organizmu na witamine D, potrzebna dla wytworzenia mocnych kosci i utrzymania normalnego wzrostu. Kwas fitynowy w przetworach sojowych skutkuje zmniejszeniem zdolnosci przyswajania zelaza i cynku, które sa potrzebne dla zdrowia i rozwoju mózgu a takze systemu nerwowego. W soi brakuje tez cholesterolu równiez potrzebnego do rozwoju mózgu i systemu nerwowego. Megadawki fitoestrogenów w recepturach sojowych zostaly wlaczone w wyniku obecnej tendencji ku coraz bardziej przedwczesnemu rozwojowi seksualnemu dziewczynek i opóznionemu rozwojowi chlopców.

Mit: Przetwory sojowe chronia przed osteoporoza.
Fakt: Przetwory sojowe moga powodowac niedobory wapnia i witaminy D, obydwa skladniki sa potrzebne dla zachowania zdrowych kosci. Wapn z rosolów na kosciach i witamina D z owoców morza, smalec i podroby chronia w krajach azjatyckich przed osteoporoza –nie przetwory sojowe.

Mit: Nowoczesne przetwory sojowe chronia przed wieloma rodzajami nowotworów.
Fakt: Raport rzadu brytyjskiego zawiera wniosek, ze istnieja nikle wskazania iz przetwory sojowe chronia przed rakiem piersi lub innymi rodzajami nowotworów. W rzeczywistosci, przetwory sojowe moga spowodowac zwiekszenie ryzyka zapadniecia na nowotwór.

Mit: Przetwory sojowe chronia przed chorobami serca.
Fakt: U niektórych osób, spozycie przetworów sojowych obniza poziom cholesterolu ale nie ma dowodów, ze obnizenie poziomu cholesterolu wplywa na ryzyko zapadniecia na choroby serca.

Mit: Estrogeny sojowe (izoflawony) sa dla ciebie korzystne.
Fakt: Izoflawony sojowe sa roslinno-dokrewnymi destruktorami. Na poziomie zywienia, moga zapobiec jajeczkowaniu i stymulowac wzrost komórek nowotworowych. Jedzenie zaledwie 30g (okolo 4 lyzeczko od herbaty) soi dziennie, moze spowodowac niedoczynnosc tarczycy z objawami letargu, zaparcia, przyrostu wagi i zmeczenia.

Mit: Przetwory sojowe sa bezpieczne i korzystne dla kobiet po menopauzie
Fakt: Przetwory sojowe moga pobudzac wzrost estrogeno-zaleznych guzów i powodowac problemy z tarczyca. Niska aktywnosc tarczycy jest kojarzona z trudnosciami podczas menopauzy.

Mit: Fitoestrogeny w przetworach sojowych zwiekszaja zdolnosci umyslowe.
Fakt: Ostatnie badania wykazaly, ze kobiety z wysokim poziomem estrogenów we krwi mialy nizszy poziom funkcji poznawczych. U japonskich Amerykanów, spozycie tofu w srednim wieku jest wiazane z przypadkami choroby Alzheimera w pózniejszych latach.

Mit: Sojowe izoflawony i izolaty proteinowe maja status GRAS (Generally Recognized As Safe – uznanych za calkowicie bezpieczne)
Fakt: Archer Daniels Midland (ADM), w odpowiedzi na liczne protesty spolecznosci naukowej, wycofalo ostatnio swoje podanie do FDA (Federal Drug Administration – odpowiednik SANEPID-u) o nadanie statusu GRAS izoflawonoidom sojowym. FDA nigdy nie nadalo statusu GRAS sojowym izolatom proteinowym z powodu zastrzezen dotyczacych obecnosci toksyn i kancerogenów zawartych w przetworzonej soi.

Mit: Przetwory sojowe sa wplywaja korzystnie na twoje zycie seksualne.
Fakt: Liczne badania na zwierzetach pokazaly, ze przetwory sojowe powodowaly bezplodnosc u zwierzat. Spozycie soi przyspiesza wzrost wlosów u mezczyzn w srednim wieku wskazujac na obnizony poziom testosteronu. Japonskie zony czesto serwowaly tofu swoim mezom, kiedy chcialy obnizyc ich witalnosc.

Mit: Nasiona soi sa dobre dla srodowiska.
Fakt: Wiekszosc soi uprawianej w USA jest genetycznie modyfikowana w celu umozliwienia farmerom uzywania duzej ilosci herbicydów.

Mit: Nasiona soi sprzyjaja rozwojowi narodów
Fakt: W krajach trzeciego swiata, nasiona soi zastepuja tradycyjne uprawy i przenosza wartosc dodana wytworzona w przetwórstwie z lokalnych populacji do wielonarodowych korporacji.

ZASADY HOLISTYCZNEJ STOMATOLOGII
Jako dodatek do swoich prac na temat zywienia, dr Price przeprowadzal intensywne badania nad destrukcyjnym dzialaniem kanalów zebowych, opisanych szczególowo w jego dwutomowej pracy Dental Infections Oral & Systemic (Infekcje Stomatologiczne Ustne i Ogólnoustrojowe) oraz Dental Infections & the Degenerative Diseases (Infekcje Stomatologiczne i Choroby Degeneracyjne). Jego wnioski, ignorowane przez smietanke ortodoksyjnych stomatologów przez ponad 50 lat, zdobywaja od nowa akceptacje w miare jak holistyczni terapeuci odkrywaja, ze pierwszym krokiem do uleczenia choroby degeneracyjnej, jest czesto koniecznosc usuniecia u pacjenta wszystkich kanalów zebowych. Zasady holistycznej stomatologii opartej o badania Weston’a Price’a sa nastepujace:

•Jedz bogate w skladniki odzywcze pozywienie, wlasciwie uprawiane i przyrzadzane.
•Unikaj kanalów zebowych. Jezeli masz kanaly zebowe, które podejrzewasz, ze sa przyczyna choroby, polec ich usuniecie dobremu stomatologowi.
•Unikaj wypelnien rteciowych (amalgamatów). Jezeli masz wypelnienia amalgamatowe, polec ich usuniecie holistycznemu stomatologowi, który specjalizuje sie w wymianie wypelnien amalgamatowych.
•Narzedzia ortodontyczne powinny zawierac srodki do rozszerzenia podniebienia.
•Usuwaj zeby jedynie kiedy to konieczne i w takich przypadkach w taki sposób, zeby uniknac pozostawiania kosci szczekowej z ubytkiem, gdyz moze stac sie to centralnym punktem infekcji.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Do tej pory byłam na 100% przekonana o ich obecności, ale znalazłam poniższą informację na stronie wybredni.pl:

Kto z nas nie słyszał, że należy odcinać końcówki bananów ze względu na znajdujące się w nich lamblie? Nie wiadomo kiedy i kto wymyślił tę bzdurę, choć większość przyjęła ją za prawdę oczywistą.

Otóż nic szczególnego nie siedzi w owych końcówkach. A już na pewno nie lamblie. Stąd te bardzo smaczne i pożywne owoce nie stanowią źródła zakażenia lambliozą.

Lamblioza (giardioza) to choroba wywołana przez lamblię jelitową. Jest zaliczana do tzw. chorób brudnych rąk. Zarazić się nią można przez zjedzenie cyst występujących w kale. Dlatego związek między chorobą a bananami jest dokładnie taki sam jak między innymi owocami, czy produktami spożywczymi, a tym schorzeniem. Winowajcą nie jest owoc, tym bardziej jego końcówka. Przyczyną może być tylko niezachowanie właściwej higieny. Człowiek najczęściej zaraża się cystami lamblii spożywając pokarmy zanieczyszczone kałem. Stąd należy pamiętać o dokładnym myciu żywności, tj. owoców i warzyw. Powinno się także dokładnie myć dłonie, czyścić paznokcie aby zapobiec kontaktowi intruza z naszą jamą ustną. W ten właśnie sposób najczęściej dochodzi do zakażenia wśród dzieci.

A tak na marginesie, banan z botanicznego punktu widzenia to … jagoda.
Jest owocem dość kalorycznym, bo 100 g banana dostarcza około 100 kcal. Jest przy tym bogaty w wartości odżywcze. Zawiera dużą ilość witamin i minerałów, zwłaszcza potasu. Z pewnością może stanowić bardzo zdrową przekąskę. Dlatego nie powinniśmy rezygnować z bananów ze względu na przesądy.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Słuchajcie. Rewelka. To co napisał Ekofan o chelatach i tylko rannym wchłanianiu. Walczyłam prawie 4 miesiące i poprawa była ledwo zauważalna. Stosuję się do wskazówek Ekofana i jest bardzo wyraźna poprawa po 10 dniach !. Co zrobiłam. Rano na czczo jem dwie kosteczki bardzo gorzkiej czekolady (86% masy kakaowej), za 20 minut śniadanie i zaraz po śniadaniu 1 tabletka Chela Mag firmy Olimp. I to wszystko z suplementacji. W trakcie dnia jakiś banan, pestki i orzechy.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Niestety mój trop "bananowy" zawiódł :dobani: . Nie mam żadnych lamblii ani innych "robactw". Muszę dalej faszerować się magnezem i żywnością z wysoką zawartością magnezu. Naprawdę uzupełnianie trwa już długo i widać lekką poprawę, ale "szału" nie ma.
» przejdź do wątku

natallie
Dołączyła: 22.09.2009
Posty: 9

Od 2 miesiący próbuję uzupełnić widoczny brak magnezu, niestety bezskutecznie, tak jakbym nie wchłaniała magnezu. Oprócz regularnego zażywania tabletek bogatych w magnez zajadam produkty bogate w magnez: orzechy (zwłaszcza włoskie), pestki dyni, migdały i banany. Nie spożywam produktów hamujących wchłanianie i wypłukująych magnez np coca cola, alkohol. Stwierdziłam, że coś musi być nie tak i wpadłam na trop ... bananowy. Banany są często żródłem lamblii, a to już mały krok do lambliozy. Oto co znalazłam na temat lamblii

- powodują masowe niedobory biopierwiastków i witamin, niezależnie od tego jaką
mamy podaż w diecie. Mogą wywołać np skrajny niedobór magnezu, który NIE wyjdzie
w badaniu krwi - w osoczu magnez jest "dobry" aż do ostatniej chwili. W skrajnych
przypadkach (osłabienie organizmu) potrafią zniszczyć większość kosmków jelitowych.

- powodują szereg reakcji uczuleniowych, w tym wysypki, zmiany skórne o charakterze zmian naczyniowych (czerwone kropki, podskórne "bąbelki"), chroniczne bóle gardła, zaczerwienienie oczu

Koniecznie zrobię sobie test na obecność lamblii i w niedługim czasie poinformuję Was o wyniku.
» przejdź do wątku