Dzisiaj jest: Poniedziałek, 08.03.2021 Imieniny: BeatyiIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5861

Forum dyskusyjne

Forum - Cholesterolpowrót

Dobry i zły cholesterol

Zofia
Skąd: Wrocław
Dołączyła: 10.09.2015
Posty: 20

Witam

 

Niekiedy słyszy się pojęcie dobrego i złego cholesterolu. Jednak w różnych artykułach czyta się z kolei że nie ma takiego rozgraniczenia. Jaka jest więc prawda? Czy można cholesterol podzielić na zły i dobry?  

Uroda kobiety jest formą władzy.. http://prestigeclinic.pl/

NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 411

Przepisy: 34

Pomogła: 24Trzeba rozgraniczyć dwa pojęcia - cholesterol cholesterolu: egzogenny i endogenny.

Cholesterol egzogenny dostarczany jest z pożywieniem, wchłaniany i transportowany w postaci lipoprotein. Wszystkie tłuszcze pochodzenia zwierzęcego zawierają większe, bądź mniejsze ilości cholesterolu.

Cholesterol endogenny produkowany jest w organizmie, głównie w wątrobie (ok. 85%), jelicie cienkim (ok. 10%) oraz skórze. Wątroba produkuje mniej więcej 1 gram cholesterolu na dzień. Najwięcej cholesterolu znajduje się w organach i tkankach w których jest on produkowany lub w tkankach, których komórki posiadają gęsto upakowane błony - szczególnie dużo cholesterolu znajduje się w mózgu i rdzeniu kręgowym ( ok. 40 g), następnie w wątrobie, osoczu krwi, jelicie cienkim, korze nadnerczy, skórze i w ścianach wszystkich komórek.

Ponieważ cholesterol jest nierozpuszczalny we krwi i płynach obwodowych, musi być transportowany do miejsc przeznaczenia w postaci kompleksów z białkami w formie lipoprotein. We krwi wyróżnia się następujące lipoproteiny, sklasyfikowane w grupy pod względem zwiększającej się gęstości: chylomikrony, VLDL - lipoproteina o bardzo małej gęstości, powstająca w wątrobie i jelicie cienkim; przejściowa lipoproteina o pośredniej gęstości IDL, z której powstaje lipoproteina LDL o małej gęstości i niezależnie od poprzednich, powstająca w wątrobie lipoproteina HDL o dużej gęstości. Wszystkie wymienione lipoproteiny związane są z przemianami i transportem cholesterolu VLDL i LDL - np. transportują egzogenny cholesterol (pochodzący z pokarmu).

Triacyloglicerole oraz cholesterol doprowadzane z pokarmem przenoszone są z jelita w postaci dużych cząsteczek o bardzo małej gęstości - chylomikronów. Podczas transportu, triacyloglicerole są hydrolizowane przez enzymy - lipazy, znajdujące się w wyściółce naczyń krwionośnych mięśni. Pozostała część cząsteczki lipoproteiny, zwana chylomikronem resztkowym, którego dużą część stanowi cholesterol, jest dalej transportowana i pobierana przez wątrobę. Gdy ilość pobranego cholesterolu przekroczy własne potrzeby, lipoproteiny przedostają się do tkanek w postaci VLDL. Stężenie we krwi lipoproteiny LDL - bogatej w estry cholesterolu, ma ścisły związek z występowaniem miażdżycy i chorób serca - jest to tak zwany "zły cholesterol". Bardzo ważna jest lipoproteina HDL posiadająca w swej strukturze dużo białka chemicznie innego niż w VLDL i LDL. To odmienne białko zmienia całkowicie funkcje lipoproteiny. Powstaje dzięki niemu tzw. "dobry cholesterol" - HDL, który może usuwać cholesterol z różnych miejsc organizmu, nawet z płytek miażdżycowych. Stąd jego nazwa "dobry cholesterol".

Tak więc odpowiadając na pytanie można powiedzieć, że mamy w organizmie dobry i zły cholestero, chociaż tak naprawdę są to związki kompleksowe z cholesterolem w roli głównej .

 


Bodykox
Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2Pewnie, że jest dobry i zły. Ogólnie cholesterol pełni ważne funkcje w organizmie więc jego stężenie musi być na odpowiednim poziomie. Ten dobry cholesterol powinien być jak najwyższy (rzadko kiedy zdarza się, że jest powyżej 60). Jeżeli jest powyżej 75 przy jednoczesnym niskim złym to mówimy wtedy o potencjale do długowieczności :)
hardcorowo

braka
Skąd: Warszawa
Dołączyła: 12.04.2017
Posty: 1Bodykox napisał/a:
Jeżeli jest powyżej 75 przy jednoczesnym niskim złym to mówimy wtedy o potencjale do długowieczności :)
o to jeszcze trochę i bede mogła mówic ze mam potencjał do długowieczności :)

Bodykox
Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2Nie zapominaj, że cholesterol to nie wszystko -D
hardcorowo

camellia
Dołączyła: 15.02.2018
Posty: 12

Mój HDL wynosi 90! Ale LDL i ogólny jest trochę podwyższony. Mimo to lekarze mówią, że nie mam się czym martwić, bo ważne są odpowiednie proporcje poszczególnych frakcji, a nie wynik całkowitego cholesterolu, który tak naprawdę o niczym nie mówi.  


NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 411

Przepisy: 34

Pomogła: 24Jeśli HDL jest podwyższony to zazwyczaj cholesterol całkowity też jest podwyższony. W takim wypadku absolutnie nie należy się przejmować, bo jest temat przereklamowany przez wiadome lobby .  Znacznie ważniejszym czynnikiem w diagnostyce chorób sercowo-naczyniowych są trójglicerydy. Tak jak napisałaś ważne są proporcje, możesz obliczyć swoje proporcje i zinterpretować kalkulatorem cholesterolu i trójglicerydów.

kamilasmolna
Dołączyła: 09.04.2018
Posty: 14

Kiedyś jeden mądry człowiek powiedział mi, że czy ktoś będzie podwyższony cholesterol decyduje granica, którą kilkanaście lat temu ustalili sobie lekarze. Bierze się leki na cholesterol, które powodują więcej szkody niż pożytku. Złotym środkiem jest odpowiednia dieta, wyeliminujcie mięso, z którego biorą się wszystkie choroby i zobaczycie, że będziecie zdrowsi ;) 

NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 411

Przepisy: 34

Pomogła: 24
W diagnostyce frakcji cholesterolu LDL jak się okazuje ważna jest jego podfrakcja - sdLDL - małe gęste LDL (small dense LDL). Jeśli ma się głównie małe gęste LDL, ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca jest większe, niż ryzyko związane z całkowitym stężeniem LDL. Natomiast obecność głównie dużych lekkich LDL nie zwiększa ryzyka.