Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Cholesterol



powrót

hdl/ldl

gustaw




Dołączyła: 19.07.2010
Posty: 2

Mam pytanie – co decyduje o tym czy cholesterol ktory spozyjemy w organizmie stanie sie elementem LDL czy HDL? Czy to jest taka prosta zaleznosc ze jeśli zjemy posilek bogaty w tluszcze nasycone to pozniej wiekszosc chol pochodzacego z tego posilku stanie się LDL a w przypadku tluszczow wielonien/jednonien będzie to HDL?

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Najpierw definicje i skład:

LDL (Low density lipoproteins) – Lipoproteiny o małej gęstości; powstają w krążeniu. Ich skład przedstawia się następująco: 6 – 12% trójglicerydy, ok. 46% cholesterol i jego estry, 20 – 25% fosfolipidy oraz ok. 25% apolipoproteina. Na drodze endocytozy LDL przechodzą do tkanek, dostarczając im tłuszczów – głównie fosfolipidów i cholesterolu. Jeśli jej poziom jest zbyt wysoki, to duże ilości cholesterolu (LDL wyprowadza go z wątroby do komórek) odkładają się w komórkach ścian tętniczych, tworząc tam złogi, zwane blaszkami miażdżycowymi, i w rezultacie doprowadzając do zwężenia tętnic wieńcowych.

HDL (High density lipoproteins) – Lipoproteiny o dużej gęstości produkowane w wątrobie. W swoim składzie zawierają ok. 50% składnika białkowego, 45 – 55% fosfolipidów, 16 – 25% cholesterolu i jego estrów oraz tylko 3 – 8% trójglicerydów. Ich zadaniem jest transport cholesterolu fosfolipidów i udział w przemianie tych tłuszczów. Wysoka zawartość we krwi HDL warunkuje niskie ryzyko chorób układu krążenia i dlatego ten typ nazywa się "dobrym cholesterolem".


A teraz do rzeczy:

Cholesterol zawierający się w pokarmach wchłaniany jest w niewielkich ilościach. Co się z nim dzieje i ile tego tłuszczu produkuje organizm wszystko zależy od organizmu, a przede wszystkim od wątroby.
Jeden organizm poradzi sobie z większą dawką tłuszczy, inny zaś nie poradzi sobie nawet z małą dawką. Jedno jest pewne, że jedzenie tłuszczów nasyconych, zwierzęcych pobudza organizm do produkcji cholesterolu i trójglicerydów.
Jeżeli powstaje z nienasyconych tłuszczów to podczas lekkiego wysiłku "topi się", wystarczy się tylko spocić i organizm radzi sobie bez problemu, jeżeli dostarczamy tłuszcze zwierzęce wtedy sam wysiłek fizyczny nie wystarczy, strumień krwi jakby "dusi się" i wtedy cząsteczki cholesterolu odkładają się na ściankach tętnicy i zwężają prześwit przepływu krwi.
Jest jeszcze jedna sprawa. Obiegowa opinia o cholesterolu zakłada, że powstaje on głównie z tłuszczów, jednak nie do końca mozna się z tym zgodzić. Z biochemicznego punktu widzenia do utworzenia cząsteczki cholesterolu potrzebny jest tzw. aktywny ottan. Drugim składnikiem jest NADPH. Aktywny ottan może powstać z wszystkiego: i z tłuszczu, i z węglowodanów, i z białka, ale NADPH w znaczącej ilości powstaje tylko z węglowodanów (i to zarówno słodyczy, pieczywa, ryżu, miodu czy słodkich owoców). Cholesterol powstaje z węglowodanów, w związku z czym jest oczywiste, że nadmiar cholesterolu będzie wtedy, gdy w pożywieniu występują nadmiar węglowodanów.

Podsumowując: Posiłki składające z nasyconych tłuszczy + prostych węglowodanów będą miały duży wpływ na powstawanie LDL. Posiłki składające się z nasyconych kwasów tłuszczowych, ale bez weglowodanów też będzie miało wpływ na powstawanie LDL ale już nie tak jak w przypadku pierwszym. W przypadku kwasów wielonienasyconych / jednonienasyconych wyniki badań są różne i niejednorodne i jest wiele zależności - generalnie odpowiednia proporcja omega 3 do omega 6. Kwasy omega 3 mają wpływ na spadek LDL i wzrost HDL.

gustaw




Dołączyła: 19.07.2010
Posty: 2

dziekuje bardzo. generalnie to ja sie dosc dobrze w temacie orientuje i chodzilo mi tylko o odpowiedz na moje pytanie ktore dostalem "polowicznie" - rozumiem ze pelna odpowiedz na nie nie zostala jeszcze do konca udzielona przez naukowcow :-)
dziekuje jeszcze raz!

Rokl
moderator



Skąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


Dołożę jeszcze parę luźnych, ale istotnych wątków w temacie LDL / HDL. Temat naprawdę skomplikowany z wieloma zależnościami i zmiennymi.

Wpływ sacharozy i fruktozy na powstawanie złego cholesterolu
Spożywanie żywności o dużej zawartości sacharozy albo picie soków z dużą zawartością fruktozy albo bardzo dużej ilości słodkich owoców (cukry te są też używane w produkcji wysoko przetworzonych pokarmów i napojów, syrop glukozowo-fruktozowy) prowadzi do dużego napływu fruktozy do żyły wrotnej wątroby (żyła ta zaopatruje wątrobę w krew i substancje wchłonięte w przewodzie pokarmowym). Fruktoza ulega metabolizmowi znacznie szybciej niż glukoza. Dzieje się tak dlatego, że omija ona pewien etap przemian biochemicznych, którym ulega glukoza. Wątroba zostaje szybko i w dużej ilości "zalana" fruktozą, co prowadzi do odpowiedzi wątroby w postaci zwiększenia syntezy kwasów tłuszczowych (oraz ich estryfikację), a także powoduje zwiększone wydzielanie VLDL.
VLDL są to lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości, które są prekursorem powszechnie znanego złego cholesterolu LDL. Oprócz tego fruktoza ma wpływ na zwiększenie ilości niebezpiecznych trójglicerydów.

Poziom białka C-reaktywnego i homocysteiny ma wpływ na zły cholesterol
Do ważnych wskaźników zagrożenia miażdżycą i chorób serca należy zaliczyć także białko C-reaktywne i homocysteinę. Białko C-reaktywne jest składnikiem tzw. ostrej fazy. Podwyższony poziom tego białka w surowicy krwi obserwuje się w otyłości, uzależnieniu od nikotyny, nadciśnieniu tętniczym, przewlekłym zapaleniu przyzębia, alkoholizmie. Homocysteina, aminokwas powstający w naszym organizmie, może z kolei powodować zlepianie się płytek krwi, powodując tym samym zagrożenie poważnymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Poziom białka C-reaktywnego w surowicy krwi uważany za bezpieczny dla człowieka wynosi <5 mg/dl, a homocysteiny <10 mg/dl. Homocysteina jest aminokwasem zawierającym siarkę, nie będącym składnikiem białek. Powstaje w organizmie w trakcie przemiany innego aminokwasu siarkowego dostarczanego z pokarmem, metioniny, który odgrywa główną rolę w procesach metylacji białek. Homocysteina może być dalej metabolizowana na drodze transsulfuracji do cysteiny lub remetylacji do metioniny. Koenzymem enzymów biorących udział w przemianie homocysteiny są witaminy B6, B12 i kwas foliowy, a ich niedobór prowadzi do wzrostu stężenia homocysteiny w płynach ustrojowych.

Miód naturalny obniża poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów
W badaniach z użyciem ochotników (7 zdrowych osób w wieku 25-45 lat) Al-Waili wykazał, że po 15 dniach przyjmowania 80 g miodu rozpuszczonego w 200 ml wody raz dziennie (rano na czczo), poziom cholesterolu całkowitego w surowicy krwi obniżył się o 21,0%, cholesterolu LDL o 18,7% i białka C-reaktywnego o 39,0%, przy równoczesnym wzroście cholesterolu HDL o 5,0%. Średni poziom triglicerydów w surowicy krwi wzrósł w tym czasie nieznacznie (o 1,4%).
W innych badaniach Al-Waili porównał wpływ podawania miodu naturalnego, miodu sztucznego i glukozy na poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, triglicerydów, białka C-reaktywnego i homocysteiny u ludzi zdrowych.
W pierwszym doświadczeniu 8 ochotnikom w wieku 25-42 lat (5 mężczyzn i 3 kobiety) podawał 80 g miodu naturalnego rozpuszczonego w 200 ml wody, po tygodniu doświadczenie powtarzał z miodem sztucznym (podawał 70 g miodu składającego się z 30 g glukozy i 40 g fruktozy), a po 2 tygodniach z glukozą (podawał 70 g glukozy). Poziom wymienionych powyżej parametrów określał po 1, 2 i 3 godzinach od momentu podania badanych substancji.
Po podaniu miodu naturalnego w trakcie 3 godzin doświadczenia w surowicy krwi osób zdrowych poziom cholesterolu całkowitego obniżył się o 8,0%, cholesterolu LDL o 12,6%, triglicerydów o 8,9%, a cholesterolu HDL wzrósł o 12,2%.
W przypadku miodu sztucznego na przestrzeni 3 godzin nastąpiło obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 6,7%, cholesterolu LDL o 13,7%, cholesterolu HDL o 2,3%, a poziom triglicerydów wzrósł o 30,6%.
Podobne wyniki otrzymano po podaniu glukozy. Po upływie 3 godzin nastąpiło obniżenie w surowicy krwi poziomu cholesterolu o 6,9%, cholesterolu LDL o 22,3%, cholesterolu HDL o 1,4%, a poziom triglicerydów podwyższył się o 27,6%.
W drugim doświadczeniu autor udowodnił, że podawanie miodu w ilości 75 g dziennie (w 250 ml wody) zdrowym ludziom przez 15 dni powoduje obniżenie w surowicy krwi poziomu cholesterolu całkowitego o 6,8%, cholesterolu LDL o 0,7%, triglicerydów o 2,7%, białka C-reaktywnego o 6,2%, homocysteiny o 7,4%, przy równoczesnym wzroście cholesterolu HDL o 2,0%.

Wyniki krwi - proporcja cholesterol HDL / cholesterol całkowity / trójglicerydy
Granicą biologiczną, która określa zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest HDL poniżej 20 % w stosunku do cholesterolu całkowitego. Jeżeli HDL stanowi np. 35% cholesterolu całkowitego to jest bardzo dobrze. Jednocześnie jeśli poziom trójglicerydów jest niższy niż 100 mg% to jest to wynik dobry (im wynik niższy od 100 tym lepiej). Podniesiony cholesterol całkowity nie stanowi większego zagrożenia. Natomiast niski cholesterol całkowity może uśpić naszą czujność bo HDL-u może być tylko np. 10 %. Stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia.

Dr House




Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Zwracam jeszcze uwagę na temat pozytywnego działania fitosteroli na obniżenie cholesterolu LDL

Fitosterole to związki pochodzenia roślinnego, które swoją budową przypominają cholesterol. Stanowią one swego rodzaju odpowiednik tego związku. To właśnie dzięki temu zyskują tak duże znaczenie w diecie i w profilaktyce chorób układu krążenia.

Fitosterole mają zdolność obniżania stężenia cholesterolu frakcji LDL we krwi o 10–15%, dlatego ich spożywane nabiera coraz większego znaczenia w zapobieganiu rozwojowi zmian miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Łączą się one na zasadzie konkurencji w świetle jelit z receptorami zarezerwowanymi dla cholesterolu, zmniejszając tym samym wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, co prowadzi do zwiększonego jego wydalania ze stolcem. Same fitosterole zaś wchłaniają się z przewodu pokarmowego w bardzo niewielkim stopniu. Fitosterole mogą być stosowane razem z lekami obniżającymi stężenie cholesterolu we krwi zwłaszcza u osób, u których mimo podjętego leczenia farmakologicznego nadal obserwuje się podwyższone stężenie cholesterolu frakcji LDL.
?ródła fitosteroli

Najbogatszym naturalnym źródłem fitosteroli są nierafinowane oleje roślinne. Największe ilości tych związków występują w oleju z otrąb ryżowych, oleju kukurydzianym, oleju sezamowym (1050–850 mg/100 g). Pewną ich ilość dostarczają również orzechy (100–200 mg/100 g), nasiona roślin strączkowych (120–135 mg/100 g) oraz przetwory zbożowe. Niewielkie ich ilości są obecne również w warzywach i owocach (10–20 mg/100 g). Niestety, ich naturalna ilość w wymienionych produktach jest zbyt niska, by możliwe było pokrycie zapotrzebowania organizmu wyłącznie z tych źródeł.

W celu obniżenia podwyższonego poziomu cholesterolu – poza odpowiednią dietą – zaleca się dostarczenie dziennie około 2 g fitosteroli, natomiast średnie ich spożycie z produktów roślinnych w typowej zachodniej diecie osiąga wartości 150–350 mg dziennie. Konieczne jest więc użycie produktów, które są wzbogacone w te związki, np. margaryna, jogurt. Innymi produktami wzbogaconymi w fitosterole mogą być soki owocowe, serki, wyroby cukiernicze.

Warto również nadmienić, że fitosterole nie zmniejszają stężenia cholesterolu frakcji HDL podczas stosowania, co jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym ze względu na korzystny wpływ tej frakcji cholesterolu na zdrowie człowieka. Ponadto sterole nie wpływają na stężenie triglicerydów we krwi, dlatego bezskuteczne jest podawanie ich osobom, u których stężenie to jest wysokie.

Rokl
moderator



Skąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


Tabela z zawartością fitosteroli jako suma beta sitosterolu, kampesterolu i stigmasterolu. Siemię lniane można oczywiście podciągnąć pod olej lniany

fitosterole.JPG




Jo-Da




Dołączyła: 07.07.2010
Posty: 7

cytat:

Miód naturalny obniża poziom złego cholesterolu LDL i trójglicerydów


Jaki składnik lub składniki w miodzie są odpowiedzialne za spadek tych wartości ?

Rokl
moderator



Skąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


Jo-Da napisał/a:

Jaki składnik lub składniki w miodzie są odpowiedzialne za spadek tych wartości ?


Jest to pyłek kwiatowy. Pyłek kwiatowy pobrany z kwiatów, pszczoły mieszają z odrobiną śliny lub nektaru i w postaci obnóży przenoszą do ula w koszyczkach znajdujących się na tylnej parze nóg. Pyłek kwiatowy jest dość zróżnicowanym produktem roślinnym, bogatym w substancje biologicznie aktywne. W ziarnach pyłku pochodzących z różnych gatunków roślin stwierdzono ponad 200 substancji. Do zasadniczych grup chemicznych omawianego produktu zalicza się: białka i aminokwasy, węglowodany, lipidy i kwasy tłuszczowe, związki fenolowe, enzymy i koenzymy, a także witaminy i biopierwiastki.
Pyłek kwiatowy zawiera średnio 22,7% białka, w tym około 10,4% aminokwasów egzogennych, do których należą: metionina, lizyna, treonina, histydyna, leucyna, izoleucyna, walina, fenyloalanina i tryptofan. Są to niezbędne do życia elementy białka, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. W pyłku kwiatowym występują ponadto znaczne ilości kwasów nukleinowych, z przewagą kwasu rybonukleinowego.
Węglowodany przyswajalne przez organizm człowieka występują w pyłku kwiatowym średnio w ilości 30,8%. Cukry redukujące, głównie fruktoza i glukoza, obecne są w tym produkcie w ilości koło 25,7%.
Wśród lipidów obecnych w pyłku kwiatowym w ilości około 5,1% wymienić należy przede wszystkim niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Należą do nich kwasy: linolowy, γ-linolenowy i arachidowy. Fosfolipidy i fitosterole (β-fitosterol) reprezentowane są w pyłku kwiatowym w mniejszych ilościach.
Kolejną grupą są związki fenolowe (ok. 1,6%). Składają się na nią flawonoidy, leukotrieny, katechiny i fenolokwasy. Do flawonoidów występujących w pyłku kwiatowym zalicza się przede wszystkim pochodne kemferolu, a do fenolokwasów – kwas chlorogenowy.
Do cennych substancji należy zaliczyć witaminy i biopierwiastki. Pyłek kwiatowy jest dość istotnym źródłem witamin (ok. 0,7%), zarówno rozpuszczalnych w tłuszczach, do których zalicza się witaminę A, witaminy E i D, jak i rozpuszczalnych w wodzie, takich jak B1, B2, B6, C, kwasy: pantotenowy, nikotynowy i foliowy, biotyna, rutyna i inozytol.
Wśród biopierwiastków występują makroelementy (wapń, fosfor, magnez, sód i potas) oraz mikroelementy (żelazo, miedź, cynk, mangan, krzem i selen).
?ródło: www.czytelniamedyczna.pl