Dzisiaj jest: Poniedziałek, 27.03.2023 Imieniny: Lidii i ErnestaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Równowaga kwasowo zasadowa


«   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |  

powrót

Równowaga kwasowo zasadowa

Rokl
moderatorSkąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


Zbyt mało mówi się o równowadze a przecież wydaje się, że to właśnie ona jest kluczem do naszego zdrowia. Co sądzicie na ten temat ?

beata_w
Skąd: Kamienna Góra
Dołączyła: 13.03.2009
Posty: 11

Pomogła: 1


cytat:

Dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu zaleca się aby, 80% jadłospisu stanowiły produkty zasadotwórcze, a 20% produkty kwasotwórcze.


Patrząc na tabele produktów kwaso i zasadotwórczych to wynika, że przecietny człowiek je na odwrót i jest zakwaszony. Może właśnie kluczem do homeostazy, a więc do zdrowia jest trzymanie się listy produktów zasadotwórczych z niewielką ilością (20%) produktów kwasotwórczych ?

Opel
Skąd: Bytów
Dołączył: 15.03.2009
Posty: 11

Pomógł: 1


Objawy zakwaszenia organizmu:

Przewód pokarmowy
Ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka, grzybica jelit, zaparcia, problemy trawienne, uczucie pełności, wzdęcia, schorzenia pęcherzyka żółciowego.

Mięśnie - stawy
Dna moczanowa (kwas moczowy), bóle mięśni (kwas mlekowy), uszkodzenia dysków międzykręgowych, ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa, osteoporoza, zapalenie stawów, reumatyzm.

Skóra - włosy - zęby
Wypadanie włosów, kruche paznokcie, próchnica, parodontoza, sucha skóra, neurodermitis, zakażenia grzybicze, trądzik u nastolatków i dorosłych, problemy z cerą, cellulitis.

Układ metaboliczny
Nadwaga, napady wilczego głodu, nagły głód słodyczy, cukrzyca, kamienie nerkowe, podwyższony poziom cholesterolu.

Układ sercowo-naczyniowy
Nadciśnienie, przedwczesne zwapnienie, choroby naczyń krwionośnych, nieprawidłowe ukrwienie rąk i nóg, zawroty głowy, migreny, zawał serca.

Cały organizm
Chroniczne bóle, depresja, zmniejszona wydolność organizmu, ogólne złe samopoczucie, niezdolność do radzenia sobie ze stresem, obniżenie popędu płciowego, przetrenowanie u sportowców, szybkie męczenie się.

Opel
Skąd: Bytów
Dołączył: 15.03.2009
Posty: 11

Pomógł: 1


I jeszcze to:

W JAKI SPOSÓB DOCHODZI DO ZAKWASZENIA?

Reakcje chemiczne i biologiczne w naszym ciele zachodzą głównie w środowisku wodnym.. W wodzie są rozpuszczone składniki odżywcze i elektrolity, podstawowy budulec przemiany materii. Płyny międzykomórkowe i wewnątrzkomórkowe w organizmie zapewniają ściśle określoną równowagę dynamiczną między kwasami a zasadami. Jest to warunek wstępny prawidłowego funkcjonowania organów.
W roztworach wodnych kwasy uwalniają jony wodorowe H+. Im więcej jest uwolnionych jonów H+, tym silniejszy jest kwas. Określa to tak zwana wartość pH, która jest tym niższa, im kwas jest silniejszy.
Zasady są związkami, które w roztworze wodnym uwalniają jony wodorotlenowe OH-. Jony OH- mają zdolność wiązania jonów H+, zobojętniając w ten sposób kwasy. Pozostający w roztworze nadmiar jonów wodorowych (H+) powoduje jego zakwaszenie(...)
Nawet niewielkie odchylenia od normy powodują poważne zaburzenia procesów przemiany materii(...)

PRZYCZYNY:

Wymieniając przyczyny zakwaszenia organizmu pominiemy czynniki natury biochemicznej, skupimy się natomiast na tych, które można przypisać naszemu stylowi życia.
Nagromadzenie kwasów może nastąpić jako efekt:

1.Nadwagi i braku ćwiczeń fizycznych.

2.Spożywania nadmiernej ilości białek zwierzęcych, węglowodanów, tłuszczu i cukru.

3.Niedostatecznej ilości produktów alkalizujących w diecie (np. owoce, warzywa).

4.Uzależnień od: alkoholu, nikotyny, kofeiny.

5.Nadmiernej fermentacji jelitowej spowodowanej niewłaściwą dietą.

6.Stosowania kuracji odchudzających.

7.Przyjmowania zbyt małej ilości płynów.

8.Stresu i szybkiego tempa życia.

9.Skutków ubocznych niektórych leków.

10.Nadmiernego wysiłku lub niewłaściwego treningu fizycznego.

11.Uszkodzenia komórek spowodowanego niedoborem tlenu.

12.aburzeń procesów wydzielania kwasów.

13.Zatrucia (np. metalami ciężkimi).

14.Chorób zakaźnych przebiegających z gorączką.

15.Upośledzenia funkcji nerek.

16.Chorób przemiany materii, takich jak cukrzyca i wiele innych.
Wystarczy jeden czynnik z powyższej niekompletnej listy, aby spowodować przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej w kierunku kwasów.


PRZYKŁADY LOKALNEGO NAGROMADZENIA KWASÓW:

·Bóle mięśni - gromadzenie się kwasu mlekowego w przeciążonych mięśniach

·Dna moczanowa - miejscowe gromadzenie się kwasu moczowego i jego kryształów w stawach

·Nadkwasota i zgaga - nadmiar kwasów żołądkowych, powodujących stany zapalne błony śluzowej żołądka

DIAGNOZOWANIE ZAKWASZENIA ORGANIZMU:

Szczególnie ważny dla oceny stopnia zakwaszenia organizmu jest stan tkanek łącznych. Na przykład z badania palpacyjnego tkanki łącznej na wysokości kości krzyżowej (twardość tkanek) można określić stopień zakwaszenia organizmu. Innymi objawami są kolor i stan skóry oraz kolor języka.
Pomiar wartości pH płynów ustrojowych nie odzwierciedla faktycznego stanu kwasowo-zasadowego całego organizmu człowieka. Pokazuje nam jedynie stan, jaki jest w danej chwili w danym płynie.


Regulacja równowagi kwasowo-zasadowej jest zabezpieczona wewnętrznymi mechanizmami ustroju, którą zapewniają:
·układy buforowe krwi i tkanek
·nerki
·płuca

Płuca i nerki czynnie eliminują z organizmu końcowe produkty przemiany materii, układy buforowe krwi neutralizują kwaśne produkty tej przemiany. Prawidłowe działanie tych mechanizmów ściśle zależy od prawidłowej czynności nerek i płuc, jak również od dostępności w pożywieniu składników mineralnych o oddziaływaniu zasadowym. ?ródłem tych składników mogą być owoce, warzywa, kiełki, orzechy, ziarno. Zrównoważona dieta powinna składać się w 80 procentach z produktów zasadotwórczych, a tylko w 20 procentach z kwasotwórczych(...)
W naszym ciele nie ma organu, jednostki funkcjonalnej ani pojedynczych komórek, które nie mogłyby zostać uszkodzone lub nawet całkowicie zniszczone przez nadmiar kwasów.
Nasz styl życia i nawyki żywieniowe powodują jednak ciągłe zakwaszanie organizmu, które w końcu doprowadza do zużycia rezerw i do wyczerpania się systemów buforowych. Jeśli zakwaszenie przekracza pojemność buforową systemu, nadwyżka kwasów nie może być zneutralizowana i jest magazynowana w tkankach miękkich oraz stawach, w postaci bolesnych złogów, składających się głównie z soli wytrąconych z kwasów. Są one oznaką chronicznych zmian i przyczyną wielu skarg pacjentów.

JESZCZE KILKA SŁÓW O ZAPOBIEGANIU:

Jeśli przy pomocy specjalisty lub własnej diagnozy stwierdziliśmy nadmierne nagromadzenie kwasów w organizmie, należy zastosować się do kilku istotnych reguł, aby naprawić powstałe uszkodzenia i zapobiec dalszym:

1.Przyjmować wystarczające ilości płynów.
W zależności od wzrostu i masy ciała danej osoby niezbędne jest picie przeciętnie od 2,5 do 4 litrów czystej wody wysokiej jakości. Przynajmniej raz dziennie mocz powinien być prawie przezroczysty.

2.Zmienić dietę.
Należy spożywać jak najmniej mięsa wieprzowego, bardzo mało tłuszczu, niewiele cukru. Wymagane jest przestrzeganie regularnych pór posiłków. Jedzenie powinno być starannie rozgryzane w jamie ustnej. Wieczorem przed spaniem nie należy jeść owoców.

3.Należy unikać sodu (soli kuchennej). Nadmiar soli przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, uszkadza błonę śluzową żołądka, zwiększa także ryzyko udaru mózgu. Spożywamy jej za dużo, nawet 13-krotnie więcej w stosunku do zapotrzebowania. Szczelnie dużo "ukrytej soli" zawiera gotowa, wysoko przetworzona żywność, konserwy, wędliny, sosy i zupy w proszku.

4.Unikać nadmiernego spożycia alkoholu, nikotyny i kofeiny.

5.Zażywać dużo ruchu o umiarkowanym obciążeniu
Unikać przeciążenia!! Lepiej iść na długi spacer niż na krótką przebieżkę. Ruch o umiarkowanym obciążeniu i świeże powietrze dostarczają płucom tlenu i zwiększają wydolność systemu buforowego krwi.

6.Zmniejszyć stres.Fragmenty artykułu
Mai Błaszczyszyn i doktora Wolfganga Auera

franulka
Skąd: Łowicz
Dołączyła: 23.05.2009
Posty: 10

Przepisy: 6


Patrząc na listę produktów kwasotwórczych i zasadotwórczych Lista produktów kwasotwórczych i zasadotwórczych,

to 80% produktów zasadotwórczych dostarczają chyba tylko wegetarianie !

Barbarella
Skąd: Łomża
Dołączyła: 28.03.2009
Posty: 59

Przepisy: 2


Czy przetwarzanie żywności (np. gotowanie, smażenie) ma wpływ na przesunięcie granicy zasadotwórczej do kwasotwórczej ?

Wyjaśnię na przykładzie.
Pomidory mało słodkie zaliczają się do grupy słabo zasadotwórczych. Czy pod wpływem przetwarzania mogą stać się np neutralne, albo nawet przejść w stronę słabo kwasotwórczych ?

Dr House
Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Barbarella napisał/a:

Czy przetwarzanie żywności (np. gotowanie, smażenie) ma wpływ na przesunięcie granicy zasadotwórczej do kwasotwórczej ?


Według mnie ma mały wpływ i nie wpływa na "przejście" do jednej lub drugiej grupy. Podczas takiej obróbki termicznej wspomnianego pomidora musiałoby dojść do migracji pierwiastków zasadotwórczych (wapń, sód, potas, magnez) do otoczenia (np. do sosu) przy jednoczesnym zatrzymaniu w pomidorze pierwiastków kwasotwórczych (chlor, fosfor i siarka). Raczej jest to mało prawdopodobne, aby jedne pierwiastki zostały a inne wymigrowały.

Tabularaza
Skąd: Rawa Mazowiecka
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 11

Przepisy: 35


Dlaczego na liście produktów kwasotwórczych słodziki znajdują się na pierwszym miejscu ? Co mają w składzie, że są aż tak kwasotwórcze ?

Opel
Skąd: Bytów
Dołączył: 15.03.2009
Posty: 11

Pomógł: 1


Tabularaza napisał/a:

Dlaczego na liście produktów kwasotwórczych słodziki znajdują się na pierwszym miejscu ? Co mają w składzie, że są aż tak kwasotwórcze ?


Aspartam to mimo, że jest wykazuje słodki smak faktycznie jest bardziej białkiem (połączeniem pary aminokwasów). Białko natomiast (i aminokwasy oczywiście) są silnie kwasotwórcze.

queensaba
Skąd: Włocławek
Dołączyła: 18.09.2009
Posty: 26

Przepisy: 33


Tabularaza napisał/a:

Dlaczego na liście produktów kwasotwórczych słodziki znajdują się na pierwszym miejscu ? Co mają w składzie, że są aż tak kwasotwórcze ?


A pytanie od drugiej strony. Dlaczego cytryna jest najbardziej zasadotwórcza ? Przecież to czysty kwas w smaku !


«   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |