Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Niezdrowe odżywianie obniża inteligencję u dzieci

classic




Dołączył: 13.01.2011
Posty: 6

To wniosek z badań przeprowadzonych wśród 4 tys. dzieci przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu.

Ze względu na stosowaną dietę podzielono małych uczestników na grupy. Pierwszą stanowiły maluchy jedzące duże ilości żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze i cukier, w tym tzw. jedzenie śmieciowe serwowane w barach szybkiej obsługi. W skład drugiej wchodziły te, które były na tradycyjnej diecie, opartej na mięsie i warzywach. W trzeciej znajdowały się dzieci karmione w prozdrowotny sposób, tj. głównie sałatkami, rybami i owocami.

Ich samopoczucie i stan zdrowia kilkakrotnie sprawdzano. W wieku ośmiu i pół roku zmierzono im inteligencję testem Wekslera. Okazało się, że poziom IQ dzieci z grupy pierwszej, które jadły najbardziej przetworzoną żywność, wynosił średnio 101 punktów i był o 5 punktów niższy niż maluchów z grupy trzeciej jedzących najbardziej zdrowo. – Różnica wydaje się niewielka – komentuje autorka badań Pauline Emmett. – Ale jest na tyle duża, że może obniżać potencjał rozwojowy.

Przyczyną tego zjawiska jest brak witamin i środków odżywczych, jakich do prawidłowego rozwoju potrzebuje mózg.

eater
moderator



Dołączył: 27.12.2010
Posty: 28

Przepisy: 5

Pomógł: 1


A zdrowe zwłaszcza niektóre związki (np. kwasy omega 3) podwyższają nie tylko IQ, ale też zdolność uczenia się i koncentracji.

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


eater napisał/a:

A zdrowe zwłaszcza niektóre związki (np. kwasy omega 3) podwyższają nie tylko IQ, ale też zdolność uczenia się i koncentracji.


Zgadza się. Naukowcy przypisują również kwasom DHA (dokozaheksaenowy - omega-3) i AA (arachidonowy - omega-6) istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu. Badania na małpach dowiodły zależności pomiędzy zawartością DHA w błonach komórkowych "szarych komórek" w ich mózgach, a zdolnością małp do uczenia. Badania w tej dziedzinie nie odkryły jednak dokładnego sposobu, w jaki DHA oddziałuje na nasz system nerwowy – przypuszcza się jednak, że duża ilość tego kwasu obecna w komórkach nerwowych, odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu licznych receptorów oraz neuroprzekaźników – związków chemicznych, które przenoszą sygnały pomiędzy neuronami.

Kwasy omega-3 jak i omega-6 stanowią istotny komponent w budowie błony komórkowej. W połączeniu z fosfolipidami (kluczowa substancja tworząca błonę komórkową) warunkują utrzymanie odpowiednich właściwości błony komórkowej (np. jej przepuszczalności).