Dzisiaj jest: Sobota, 27.11.2021 Imieniny: Waleriana i MaksymilianaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5861

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostkipowrót

Pikantne potrawy kontra otyłość

Bondini
Skąd: Sopot
Dołączył: 28.03.2009
Posty: 46

Spożywanie pikantnych potraw może sprzyjać pobudzaniu apetytu, a co za tym idzie zwiększaniu spożycia żywności i być może zwiększaniu także swojej masy ciała.

Jednak ostatnie doniesienia mówią również o ich zupełnie odwrotnym działaniu. Część ostrych przypraw zawiera w sobie tzw. kapsaicynę. Jest to związek, który w ostatnich latach poddawany jest licznym badaniom naukowców. Wykazano, że ma ona korzystny wpływ w profilaktyce nowotworów oraz leczeniu otyłości. Kapsaicyna nadaje ostry smak papryczce chilli. Natomiast jej pochodne odpowiadają za smak pieprzu i innych ostrych przypraw.

Ten związek chemiczny sam w sobie wyizolowany jest toksyczny dla człowieka. Producenci przypraw mogą dysponować czystą formą kapsaicyny. Jednak proces produkcji wymaga od nich bardzo dużej dokładności w określaniu jej dawek do produktów, np.: sosów, aby nie wywoływała ona negatywnych skutków zdrowotnych, np.: uszkodzeń wątroby. W połączeniach, w których występuje naturalnie oraz w małych dawkach dodawana do potraw jest bezpieczna dla zdrowia.

Waga przypraw
Badania z udziałem zwierząt pokazały, że zawartość tego związku w diecie sprzyja zahamowaniu budowania tkanki tłuszczowej. Są to dobre wiadomości dla osób borykających się z nadwagą. Jednak teraz przed badaczami stoi zbadanie czy taki sam efekt kapsaicyna będzie miała w przypadku ludzi, a potem zastanowienie się w jaki sposób można nią wzbogacać dietę. Problem otyłości dotyka już bardzo szerokie grono ludzi na całym świecie. Stąd tak ważne jest, aby szukać pomocy w naturalnych metodach utraty masy ciała.

Inne badania, ale już prowadzone z udziałem ludzi pokazały, że potrawy zawierające pochodne kapsaicyny mają wpływ na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Tłumaczą, że spożycie ostro przyprawionej żywności wysyła do mózgu informację, na którą organizm reaguje (w dużym uproszczeniu) wyrzutem adrenaliny i przyspieszeniem akcji serca, co pociąga za sobą spalanie kalorii.

Kapsaicyna w profilaktyce nowotworów
Poza dobrymi wiadomościami dla osób odchudzających się, są też dobre wieści dla osób zagrożonych ryzykiem wystąpienia nowotworu. Ostre przyprawy, w których składzie znajduje się kapsaicyna i związki pochodne od wielu lat postrzegane są jako dobre źródło antyoksydantów - substancji zalecanych w profilaktyce nowotworów. Są one źródłem witamin (A, C) oraz składników mineralnych takich jak potas czy magnez.


Neutralizacja ostrego smaku
Najczęściej kiedy zjadamy coś pikantnego wydaje nam się, że najlepiej wypić dużo wody, aby pozbyć się pieczenia w przełyku. W przypadku kapsaicyny woda nie ugasi pożaru nią wywołanego. Nie rozpuszcza się ona bowiem w wodzie. Po wypiciu wody możemy co najwyżej przenieść kapsaicynę na inne odcinki przewodu pokarmowego, a tym samym zwiększyć uczucie palenia. Jej ostry smak nie zostanie więc zneutralizowany. W jej przypadku ostry smak można zabić spożyciem tłuszczu, mleka a nawet alkoholu.

Informacje zaczerpnięte z http://vitalia.pl/artykul623_Pikantne_potrawy_kontra_otylosc.html

Vitalia PL
krzysiek
Dołączył: 26.08.2009
Posty: 12

Niektóre przyprawy, podobnie jak wyciągi z ziół, pobudzają i wspomagają trawienie. Ich znaczenia nie da się więc przecenić. Zioła i przyprawy posiadają działanie lecznicze, detoksykacyjne, antybakteryjne, przeciwzapalne, moczopędne i rozkurczowe. Co najważniejsze: przyprawy przyspieszają przemianę materii, skutecznie wspomagając odchudzanie (ale nie odchudzają !)

Przemianę materii stymulują przede wszystkim ostre przyprawy, takie jak pieprz czy papryka. Wspomagają funkcjonowanie wątroby, przyspieszają procesy trawienne i pobudzają szybsze spalanie tłuszczów. Metabolizm przyspieszają także imbir i cynamon. Pobudzają pracę jelit, ułatwiają pracę żołądka i mają działanie wzmacniające. Warto mieć je w swojej kuchni, ale należy pamiętać, że te przyprawy oprócz właściwości odchudzających, mają palący smak i zwiększają apetyt. Działaniem przyspieszającym trawienie charakteryzuje się mięta. Przyspiesza ona wydzielanie żółci przez żołądek i polepsza jego pracę. Ma także właściwości wiatropędne i eliminuje wzdęcia. Przyprawa curry posiada składnik – kurkumę, który zapobiega odkładaniu się tłuszczu. Może się więc okazać, że ta mało znana do tej pory w naszej kuchni przyprawa, okaże się prawdziwym hitem.

To nie wszystkie przyprawy wspomagające trawienie. Wśród wielu pozostałym warto wymienić choćby kminek, melisę, majeranek, oregano czy rozmaryn. Zapobiegają wzdęciom, wspomagają pracę żołądka, zwiększają wydzielanie żółci i ułatwiają trawienie. Przyprawy na lepsze trawienie nie zastąpią jednak właściwego odżywiania i zdrowego trybu życia. Dopiero wszystko to razem wzięte może dać pozytywne efekty.

Leniwa2
Ostrzeżenia: 1
Skąd: Łódź
Dołączyła: 13.08.2013
Posty: 1


Ja właśnie słyszałam że ostre przyprawy bardzo pobudzają metabolizm i świetnie pomagają schudnąć :)