Dzisiaj jest: Piątek, 31.03.2023 Imieniny: Balbiny i GwidonaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostkipowrót

Dlaczego dzieci w wakacje rosną tak intensywnie ?

Nina
Skąd: Rzeszów
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 23

Przepisy: 54


Jak w temacie, co jest przyczyną, że w okresie letnich wakacji dzieci tak rosną ? Czy ktoś zna na to odpowiedź ?

NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Brak stresu, bardzo duże dotlenienie organizmu, długi sen, dużo Słońca, dostępność świeżych owoców i warzyw.

Simone Angel
Skąd: Nakło
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 7

cytat:

dużo Słońca


W krajach o małym nasłonecznieniu - Skandynawia, dzieci też osiągają wysoki wzrost, a np. afrykanie nie należą do najwyższych. 8-)

cytat:

dostępność świeżych owoców i warzyw


Eskimosi nie jadają warzyw i owoców, a do najmniejszych nie należą. 8-)
Let this feeling ...

Opel
Skąd: Bytów
Dołączył: 15.03.2009
Posty: 11

Pomógł: 1


NutriAdvicerka napisał/a:

Brak stresu, bardzo duże dotlenienie organizmu, długi sen, dużo Słońca, dostępność świeżych owoców i warzyw.


Trzeba wspomnieć, że najważniejszym czynnikiem wzrostu jest pełnowartościowe białko, a wspomniane wyżej czynniki wspomagaczami wzrostu.


Simone Angel napisał/a:

W krajach o małym nasłonecznieniu - Skandynawia, dzieci też osiągają wysoki wzrost, a np. afrykanie nie należą do najwyższych.


Simone Angel napisał/a:

Eskimosi nie jadają warzyw i owoców, a do najmniejszych nie należą.


Niemniej jednak większość z nas największy skok wzrostu odnotowała w wakacje, po siódmej lub ósmej klasie podstawówki.

wanda
Skąd: Połczyn
Dołączyła: 15.03.2009
Posty: 8

Może to prawo natury - jak cała przyroda latem rozwija się intensywnie to organizm człowieka jako część przyrody też podlega temu wpływowi :?:
A może po prostu po długiej jesieni i zimie wiosenna i letnia aura pobudza zmysły i dodaje energii do wzrostu :roll:
A może więcej czasu na świeżym powietrzu - ;-) słońce, rower, piłka, rolki, deskorolka, trzepak, spacery, piaskownica, plaża - dotleniają, uwalniają adrenalinę i serotoninę, odblokowują organizm i pobudzają przemianę materii :shock:
A może wszystko naraz.... ;-)

Robson
Skąd: Darłowo
Dołączył: 13.04.2009
Posty: 21

Przepisy: 1


Istnieje jeden czynnik "wspomagający" pośrednio proces wzrostu, o którym mało się mówi, jest to kwas foliowy czyli witamina B9. Przeciętne, statystyczne dziecko cierpi na niedobór tej witaminy.

Dr House
Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Prawidłowy sen jest jednym z nieodzownych czynników zdrowia i prawidłowego wzrastania. Około 70 do 80% dobowego wytwarzania hormonu wzrostu przypada na godziny snu nocnego. Sen powinien być odpowiednio długi i powinien rozpoczynać się regularnie i o właściwej porze (przed godziną 22.00)
Aktywność fizyczna sprzyja zdrowiu i procesowi wzrastania. Jeśli dziecko musi być zwolnione z zajęć WF, powinno się zorganizować inną aktywność ruchową z uwzględnieniem powstałych ograniczeń. Niekorzystny jest siedzący tryb życia, kiedy po szkole bez lekcji WF, pozostaje odrabianie lekcji, komputer i telewizja. Przez całe wieki i wszystkie pokolenia nie udawało się powstrzymać dzieci od nieustannego ruchu, aż do czasu, kiedy nastąpiła era telewizji, komputera i Internetu.

A teraz o hormonach:

Hormon wzrostu somatotropina (GH) - hormon produkowany przez przysadkę przez całe życie człowieka. Głównym działaniem hormonu wzrostu w okresie rozwojowym jest pobudzanie wzrostu masy ciała i wzrostu, poprzez wpływ na chrząstki wzrostowe kości. Hormon wzrostu bierze także udział w regulacji metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Osoby u których stwierdza się nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu bardzo często zapadają na cukrzycę oraz choroby jej towarzyszące. GH jest wydzielany epizodycznie - cyklicznie, a jego stężenie w surowicy krwi w okresach pomiędzy epizodami wydzielniczymi jest bardzo niskie i może być nieoznaczalne. Dlatego też pobranie pojedynczej próbki krwi do oceny stężeń hormonu wzrostu nie ma żadnego znaczenia diagnostycznego. Około 70 - 80% hormonu wzrostu wydziela się w okresie snu.

Ważnym czynnikiem wzrostowym jest także insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1). Wpływa na wiele procesów życiowych, między innymi na wzrastanie poprzez bezpośrednie działanie na chrząstkę wzrostową. IGF-1 spełnia ważną rolę w regulacji wydzielania hormonu wzrostu, działając na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Hormon wzrostu stymuluje więc wytwarzanie IGF-1, a IGF-1 hamuje wydzielanie hormonu wzrostu.