Dzisiaj jest: Sobota, 27.02.2021 Imieniny: Gabriela i AnastazjiIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5861

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostkipowrót

Odżywianie - aspekty psychologiczne

gtslomka
Skąd: Głogówek
Dołączyła: 18.09.2017
Posty: 3

Witam :) Z racji uprawianego zawodu (psycholog, specjalista psychodietetyki) chciałabym zaproponować nowy temat - przejrzałam forum i nie znalazłam podobnego wątku. A mianowicie chodzi mi o psychologiczne podłoże różnorakich problemów z odżywianiem.

Psychodietetyka jest stosunkowo nową dziedziną nauki, więc na początek skrobnę kilka słów wyjaśniających :)

Psychodietetyk jest specjalistą, którego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w osiągnięciu zamierzonych celów – od wyjaśnienia psychologicznych mechanizmów prowadzących do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała; przez pracę nad motywacją, obrazem siebie, samooceną; po wspomaganie w procesie zmiany nawyków żywieniowych oraz edukację prozdrowotną.

Zadaniem psychodietetyka jest również przekonanie swojego klienta, że dieta nie jest karą – nie musi wiązać się z wyrzutami sumienia, ciągłym uczuciem głodu, przemęczeniem i frustracją. Diety-cud na dłuższą metę nie są skuteczne, bo klucz do sukcesu leży w zmianie nawyków żywieniowych.

Czekam na informacje zwrotne, czy jesteście takim wątkiem zainteresowani :)

Agnieszka Słomka
https://terapiaslomka.wordpress.com/

zimna Zośka
Skąd: Kraków
Dołączyła: 22.08.2009
Posty: 46

Przepisy: 13Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim głowa, tak trzeba skutecznie sobie poukładać, wtedy liczenie kalorii i stosowanie planów żywieniowych nie jest tak uciążliwe ;-) Lubię takie tematy więc oczywiście ja jestem zainteresowana.
Można pomóc - 1% podatku - Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

gtslomka
Skąd: Głogówek
Dołączyła: 18.09.2017
Posty: 3

Cieszę się, że pojawiła się chociaż jedna przychyla temu pomysłowi odpowiedź :)

Jeśli ktoś jest zainteresowany zgłębieniem tematu - od dłuższego czasu prowadzę stronę poświęconą psychodietetyce, mam nadzieję, że znajdziecie dla siebie kilka przydatnych informacji :)

psychodietetyk.wordpress.com/

Czekam na sugestie i propozycje tematów, które chcielibyście, abym poruszyła - bardzo chętnie skorzystam z takiej inspiracji i odpowiem na Wasze potrzeby.

Pozdrawiam serdecznie!

Agnieszka Słomka
https://terapiaslomka.wordpress.com/