Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Czy ryby pakowane sa zdrowe?

Stalmi




Dołączył: 01.02.2019
Posty: 2

Czesc.

Mam pytanie takie jak w temacie - czy ryby ze sklepow, takie pakowane, np. w pudelka plastikowe lub opakowania prozniowe, sa zdrowe?
Chodzi o gotowe produkty, np. Lisner, SuperFish itp.

Z tego co wyczytalem, to nie warto kupowac w opakowaniach metalowych, ale nigdzie nie moge znalezc zadnych informacji odnosnie tych wymienionych powyzej.

Pytam, bo chcialbym rozszerzyc swoja diete o produkty rybne, jednak nie umiem ich przyrzadzac i nie chcialbym poswiecac na to czasu.

Przepraszam za brak polskich znakow, ale nie mam ich na tym komputerze.


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Pojęcie zdrowia jest w tym wypadku bardzo względne. To że w składzie produktu jest ryba, to nie jest to gwarancja, że jest on zdrowy. Trzeba na to popatrzeć przez pryzmat kilku rzeczy. Zazwyczaj są to produkty dość wysoko przetworzone - ryba często jest z dodatkiem octu, bywa też smażona, z dodatkiem środków konserwujących. Produkty w puszce są sterylizowane a więc poddane działaniu wysokiej temperatury. Teraz kwestia opakowań. Przemysłowe opakowania plastikowe niestety nie są zdrowe (BPA), opakowania metalowe (puszki) są wyścielane żywicą epoksydową i także zawiera szkodliwy BPA. BPA migruje do produktu.

Zdrowe ryby to na pewno ryby niehodowlane zwłaszcza tłuste morskie (z czystych akwenów oceanicznych) ale nie smażone, ponieważ niszczone są kwasy omega-3. Ryby powinny być przygotowywane na ruszcie, na grillu, pieczone - obróbka do momentu ścięcia białka ryb. Niestety produkty rybne, o których piszesz ja ze swojego punktu widzenia nie mogę zaliczyć do zdrowych. Zdrowe na pewno będzie zakup ryb i ich samodzielne przygotowanie wg tego co  opisałam.


Stalmi




Dołączył: 01.02.2019
Posty: 2


Dzieki za odpowiedz.

A co z takimi produkatmi jak ponizej?

superfish.pl/korki-ze-sledzia.php

superfish.pl/filety-ze-sledzia.php

One chyba nie sa poddawane obrobce termiczej, bo przeciez to surowa ryba. Te spod drugiego linku sa dodatkowo w sloiku, a wiec nie beda zawieraly BPA.

Czy z nimi tez jest cos nie tak?

Sorki, jak to sa glupie pytania, ale malo sie znam i ciezko cos na ten temat wygrzebac.


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Są poddawane inaczej zaraz by się popsuły. Rybę trzeba zakonserwować albo chemicznie albo termicznie (ciepłem albo zimnem), ewentualnie włożyć do modyfikowanej atmosfery, ale to tyczy się bardziej samych ryb, a nie przetworów - innych rozwiązań nie ma.

Nie wiem jaki jest skład, ale podejrzewam, że mogą być marynowane w occie, w przypadku oleju zapewne jest dodany rafinowany olej rzepakowy . Szkło oczywiście jest najlepszym opakowaniem (neutralnym). Wyroby w słoikach co najmniej się pasteryzuje a więc poddaje obróbce termicznej.

Zawsze pewniejszym i zdrowszym  rozwiązaniem będzie zakup i samodzielne przygotowanie świeżej niehodowlanej ryby z czystych akwenów i mało inwazyjna obróbka termiczna - to gwarantuje wyciągnięcie z ryby największej ilości wartości odżywczych - przede wszystkim kwasów omega-3 ale też witamin z grupy B.