Dzisiaj jest: Wtorek, 28.06.2022 Imieniny: Leona i IreneuszaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5863

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostkipowrót

Geny przyczyną chorobliwej otyłości

mirabelle
Skąd: Szczecin
Dołączyła: 05.08.2009
Posty: 23

Przepisy: 4


News znaleziony w Rzeczypospolitej

Ubytek w DNA może odpowiadać za nadmierne tycie - ustalili europejscy uczeni

Podłożem epidemii otyłości, która ma miejsce w krajach rozwiniętych, jest styl życia: niezdrowe jedzenie i mała aktywność fizyczna - przyznaje prof. Philippe Froguel z Sehoolof Public Health przy Imperial College London. - Ale to, jak ludzie reagują na niesprzyjające czynniki środowiskowe, zależy od ich genów. Potwierdziły to badania wykonane pod kierownictwem prof. Froguela. Wynika z nich, że siedem na 1000 chorobliwie otyłych osób ma wrodzoną skazę polegającą na braku ok. 30 genów. Czegoś podobnego naukowcy nie zauważyli u nikogo o normalnej wadze ciała.
Nie udało się jeszcze co prawda ustalić, za co dokładnie odpowiadają zaginione fragmenty DNA. Wcześniejszo badania sugerują, że niektóre z nich mogą być związane z opóźnieniem rozwoju, autyzmem i schizofrenią. Ale prof. Philippe Froguel już się cieszy. Jeśli z pomocą testów genetycznych zidentfikujemy osoby z ową skazą to będziemy w stanie im pomóc. Choćby zaproponować odpowiednią opiekę i leczenie.
Wszystko zaczęło się od tego, że u 31 osób, nastolatkowi dorosłych, uczeni zidentyfikowali ubytek w jednej z kopii DNA. Badanych łączyło to, że mieli problemy z nauką lub ich rozwój był opóźniony, a wszyscy dorośli cierpieli na otyłość. Kolejnym krokiem były badania przeprowadzone z udziałem ponad 16 tys. osób z kilku europejskich ośrodków. Znaleźli się wśród nich ludzie chorobliwie otyli (ze wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40) oraz o normalnej wadze (BMt w granicach 18,5 - 25). Kilkadziesiąt osób miało brakującą genetyczną sknzę. Okazało się, że 11 z nich odziedziczyło ją po matce, cztery po ojcu, a u kolejnych dziesięciu musiała wystąpić przypadkowo. Wszyscy rodzice z nieobecnym fragmentem DNA również: byli otyli. Naukowcy uważają, że jedna na 20 osób cierpiących z powodu widocznego nadmiaru kilogramów jest nosicielem jakiejś mutacji bądź innej anomalii genetycznej. Już prawie połowa Polaków cieipi z powodu nadwagi lub otyłości.

Vitalia PL
Celine
Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26


W zasadzie nie jest to nowość. Znam bliźniaków, jeden z nich jest szczczupły, drugi ma lekką nadwagę. Mają takie same menu, zajęcia szkolen, zajęcia dodatkowe, ale różnią się wagą. Problemem jest jak zaradzić takim mutacjom w genach i/lub je leczyć.