Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki


«   | 1 | 2 |  

powrót

Jedzenie, które odchudza

Wesolutka




Skąd: Stargard Szczeciński
Dołączyła: 15.03.2009
Posty: 6

Znalazłam w necie taką listę z opisem

JABŁKA
Dostarczają aż 300 ważnych dla zdrowia substancji. Dla odchudzających się szczególnie ważne są pektyny. Oczyszczają one jelita, wiążą i niwelują trujące substancje. Poza tym regulują układ trawienny i pobudzają wydalanie. Codziennie należy zjeść przynajmniej jedno jabłko.

MAKARON
Wbrew obiegowym opiniom makaron nie jest tuczącym pokarmem. Bardziej niebezpieczne dla figury są tłuste sosy, które wraz z nim się spożywa. Jego zaletą jest zdolność do podnoszenia poziomu serotoniny w mózgu. Dzięki temu makaron poprawia nastrój co ma duże znaczenie w czasie uciążliwej diety odchudzającej.

ANANAS
Wspaniale pachnie i smakuje. Zawiera niewiele kalorii (56 w 100g) więc polecany jest w diecie odchudzającej. To jednak nie wszystkie jego zalety, gdyż ananas jest też źródłem bromeliny, czyli enzymu przyśpieszającego przyswajanie białka. Należy pamiętać, że enzym ten występuje tylko w świeżych owocach ? ananasy z puszki nie mają takich właściwości odchudzających, tym bardziej że zawierają o wiele więcej kalorii.

BROKUŁY
Są wyjątkowo niskokaloryczne - 100 g brokułów zawiera tylko 26 kcal, dlatego nie tuczą, choć są sycące. Najlepiej jest je gotować w wodzie lub na parze. Brokuły dostarczają dużej ilości kwasu foliowego, żelaza i witaminy C.

POPCORN
Jest doskonałą przekąską, którą można pogryzać np. podczas oglądania telewizora zamiast tłustych chipsów lub orzeszków, w przeciwieństwie do których dość szybko zapewnia uczucie sytości. Jest też o wiele zdrowszy i zawiera dużo magnezu.100 g zawiera tylko 150 kcal (bez tluszczu) a jak wiemy to bardzo duzo popcornu, gdyz jest on bardzo lekki.

KAPUSTA KISZONA
Zawiera bakterie kwasu mlekowego, które przywracając równowagę kwasowo-zasadową, korzystnie wpływają na florę bakteryjną jelit. Kapusta usuwa też trujące produkty przemiany materii i zawiera dużo witaminy C.

ALGI
Są wysoko cenionym źródłem jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jego niedobór powoduje osłabienie i ospałość może też prowadzić do otyłości. Aby uzupełnić niedobory tego pierwiastka, należy spożywać suszone algi (do nabycia w sklepach ze zdrową żywnością), które można dodawać do różnych posiłków.

PIERŚ KURCZAKA
Jest idealna na kolację, zwłaszcza w połączeniu z produktami bogatymi w witaminę C. Białko mięsa w zestawieniu z tą witaminą sprawia, że organizm wydziela nocą więcej hormonu stresu, który spala tłuszcz. Dzięki temu można chudnąć nawet we śnie. Trzeba jednak pamiętać o usunięciu tłustej skóry z piersi kurczaka i odpowiednim jej przygotowaniu, tzn. pieczeniu w piekarniku lub na grillu.

ZUPA JARZYNOWA
Potrawa ta (o ile nie jest przygotowana na tłustym mięsnym wywarze ani zaprawiona śmietaną czy zasmażką) stanowi danie niskokaloryczne i bogate w wiele witamin, biopierwiastków oraz błonnik. Trzeba jednak pamiętać o tym, że warzyw nie należy gotować zbyt długo by nie straciły swych cennych właściwości.

CHILLI
Przyśpiesza spalanie tłuszczów i pobudzają do pracy "leniwy" układ trawienia. Ponadto ludzie spożywający pikantne dania, zużywają więcej kalorii. Używanie ostrych przypraw pomaga też ograniczać sól, co ułatwia chudnięcie. Niektórzy naukowcy twierdzą też, że ostry smak chilli uwalnia endorfiny, związki uśmierzające ból, które w większych dawkach wywołują uczucie przyjemności.

RYŻ
Zawiera dużo potasu, który wiąże nadmiar wody znajdujący się w komórkach tłuszczowych. Ponadto jest bogatym źródłem niacyny, tiaminy, żelaza i białka

GREJPFRUT
Sprawia, że komórki wolniej przyswajają produkty odżywcze, a tym samym wolniej wzrasta poziom cukru we krwi i dłużej utrzymuje się uczucie sytości. Dobrze jest więc zjeść połówkę grejpfruta na pół godziny przed posiłkiem.

PŁATKI OWSIANE
Są doskonałym źródłem błonnika i witamin z grupy B. Z dodatkiem chudego mleka lub jogurtu, owoców i miodu są idealną propozycją na śniadanie. Po takim posiłku długo utrzymuje się uczucie sytości. Należy jednak uważać na gotowe musli dostępne w sklepach, gdyż mogą one zawierać zbyt dużo cukru.

KIWI
Główną zaletą tego owocu jest zdolność hamowania apetytu na słodycze. Poza tym jest on bogaty w witaminę C, która jest niezbędna do spalania tłuszczu. Jeden owoc kiwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę. Podczas odchudzania się warto zjeść 1-2 kiwi dziennie na drugie śniadanie, podwieczorek lub zamiast kolacji.

CZERWONA PAPRYKA
Jest bogatym źródłem witaminy C i beta-karotenu, a więc utleniaczy, które doskonale wpływają na wygląd skóry, co ma duże znaczenie podczas odchudzania. Jest wspaniałą przegryzką między posiłkami, którą z powodzeniem można zastąpić chipsy i słodycze.

AWOKADO
Jest źródłem lipazy - enzymu wytwarzanego przez komórki wątroby, biorącego udział w spalaniu tłuszczów. Osoby otyłe często cierpią na niedobór tego enzymu. Ponadto awokado zawiera też nienasycone kwasy tłuszczowe, chroniące organizm.


:?: Co sądzicie o tej liście :?:


mokka




Dołączyła: 06.05.2009
Posty: 1

Zgadzam się z wieloma. Ale nie powiedziałabym, żeby jakoś szczególnie produkty odchudzały. Owszem - wiadomo że potrzebujemy więcej energii do strawienia niektórych produktów i bilans wychodzi blisko zera. Ale sądzę, ze po prostu są to produkty, którymi warto w diecie zastąpić inne - takie, które zawierają dużo kalorii. Sama uwielbiam zupę warzywną, nigdy nie gotuję na mięsie, po prostu wywar z warzyw przyprawiony, do tego można np. dodać łyżkę oliwy, która jest bardzo zdrowa i potrzebna.

I zajadam się zawsze brokułami - nigdy nie kupuję tzw. "świeżych" w sklepie. Takie mają znikome ilości witaminy C bo ona bardzo szybko "ucieka", w ciągu 2-3 dni przechowywania w temperaturze pokojowej (a tak jest jak są wiezione z pól do hurtowni, potem do sklepu i tam leżą) mają już tylko śladowe ilosci witaminy C. Za to polecam wszystkie mrożone - jeżeli to nie jest jakaś fatalna mrożonka z Chin albo Tajlandii to wiadomo, że tam jet najwięcej witamin - byle gotować na parze! :)

Jellybelly




Dołączyła: 07.05.2009
Posty: 37

Mokka, ty naprawde uwazasz, ze mrozone warzywa sa lepsze od swiezych? Ciekawa teoria, nigdy dotad sie z nia nie spotkalam. A w ogole, to wlasnie sie zarejestrowalam. Witam wszystkich. Nie moge znalezc kacika zapoznawczego, wiec robie to tutaj. Milo mi was poznac.

Dr House




Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Jellybelly napisał/a:

Mokka, ty naprawde uwazasz, ze mrozone warzywa sa lepsze od swiezych? Ciekawa teoria, nigdy dotad sie z nia nie spotkalam. A w ogole, to wlasnie sie zarejestrowalam. Witam wszystkich. Nie moge znalezc kacika zapoznawczego, wiec robie to tutaj. Milo mi was poznac.


Myślę, że chodziło o to (i słusznie), że mrozonkowe warzywa są bardziej wartościowsze odżywczo i zdrowsze niż nowalijkowe warzywa.

Jak pokazują statystyki w spożyciu warzyw mrożonych Polakom dużo jeszcze brakuje w przeliczeniu do krajów zachodnich. Albo to brak reklam produktów mrożonych, brak edukacji zdrowotnej, stereotypy, że to co mrozone to gorsze albo popsute, albo też po prostu brak pieniędzy, ale o mrozonkach to już inny temat :->

Jellybelly




Dołączyła: 07.05.2009
Posty: 37

Ale przeciez mrozonki sa niejednokrotnie tansze niz nowalijki! :-) A poza tym ja nie wiem czy Zachod juz tak zdrowo sie zywi... Grubasow u nich az gesto. Z kazdej kieszeni snacki wystaja. ;-)

Rokl
moderator



Skąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


cytat:

Ale przeciez mrozonki sa niejednokrotnie tansze niz nowalijki!

Zgadza się tylko, że ich "taniość" spowodowana jest zbieraniem i przetwarzaniem we właściwej porze zbioru i nisko nakładowej uprawie. Nowalijki w szklarniach (pomidory, ogórki) wymagają znacznie więcej nakładu energii i pracy

Blueberry




Dołączyła: 03.06.2014
Posty: 13

Przepisy: 217


Polecasz ryż i makarony na odchudzanie. Ale czy chodziło o wszystkie makarony i ryże? Bo ja słyszałam, że tylko te pełnoziarniste makarony i ryż brązowy są dobre w odchudzaniu.

Beneq




Ostrzeżenia: 1
Dołączył: 29.06.2013
Posty: 10


hmm chyba seler? mial wlasnie ujemne kalorie:) hmm takze salata zielona - nie ma praktycznie kalorii, wiec mozna zezrec cala glowke;) ale nie ze smietana tlusta:P

Daisy07




Dołączyła: 12.08.2014
Posty: 13

Przepisy: 170





Wesolutka napisał/a:
BROKUŁY Są wyjątkowo niskokaloryczne - 100 g brokułów zawiera tylko 26 kcal, dlatego nie tuczą, choć są sycące. Najlepiej jest je gotować w wodzie lub na parze. Brokuły dostarczają dużej ilości kwasu foliowego, żelaza i witaminy C.
Uwielbiam brokuły, a w szczególności zupę brokułowąP

dylsien




Ostrzeżenia: 1
Dołączyła: 06.06.2013
Posty: 17


Od siebie mogę dodać przekąskę, która dzięki dużej zawartości błonnika wspomaga trawienie, czyli piramidki Popcrop. Doskonale zastępują ciastka, którym często nie mogłam się oprzeć, szczególnie podczas pracy przy komputerze.

«   | 1 | 2 |