Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki


«   | 1 | 2 |  

powrót

Kawa- tak czy nie?

ziarnista




Dołączył: 17.04.2016
Posty: 1

Kawa, Jedni mówią pić, drudzy mówią rzucić - jak tu być mądrym. Wiem, że umiar, to podstawa. Filiżanka kawy dziennie myślę, że mi nie zaszkodzi. Mam tylko taki dylemat: jak myślicie skoro kawa podobno wypłukuje m.in magnez, to czy jakbym sporządzała ją z dodatkiem kakao (które ma sporo mg), to czy mam szansę zmniejszyć te straty? Czy zadziałam jeszcze gorzej blokując wchłanianie magnezu? :) 

 J 


NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24



Spokojnie pić do 2 dziennie. Nie pić jednak kawy rozpuszczalnej tylko mieloną -> posiada one swoje duże wartości odżywcze w postaci polifenoli, a także właściwości pobudzające, jeśli zaczniemy zwiększać ilość kaw dziennie to organizm będzie się przyzwyczajał i dla efektu pobudzenia trzeba będzie zwiększać ilość kaw dziennie, tak więc z rozsądkiem - 2 dziennie i będzie wilk syty i owca cała Co ciekawe większość specjalistów sugeruje, że spożycie 300-400 mg kofeiny dziennie (co stanowi około 3-4 filiżanek kawy dziennie) nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, ja jednak upieram się przy 2 filiżankach.

Nie pij z kakao, chyba, że lubisz sobie psuć przyjemność z picia, ponadto kakao również zawiera teobrominę, a więc alkaloid o podobnym działaniu jak kofeina (jednak słabszym).  Jeśli już to proponuję kilka kostek bardzo gorzkiej czekolady (bez cukru), podobnie jak kawa bez cukru, wtedy połączysz przyjemne z pożytecznym i bilans magnezu będzie dodatni, a kawa smaczna -D. Mechanizm "wypłukiwania" magnezu, ale nie tylko magnezu, bo i innych pierwiastków (np. sodu, wapnia) polega na tym, że  kofeina działa odwadniająco i nasila straty pierwiastków., ale nie są to duże straty. Większe straty będą występować przy spożyciu ponad 500 mg kofeiny. Wydalanie po spożyciu utrzymuje się przez co najmniej 3 godziny, ale trzeba też wiedzieć, że kawa nie zawiera jedynie kofeiny i polifenoli, ma też (nie za dużo) magnez i witaminy z grupy B.  Więc bilans po spożyciu kawy mielonej będzie tylko lekko ujemny. Duże "wypłukiwanie" będzie występowało w przypadku żelaza niehemowego (pochodzenia roślinnego) za sprawą polifenoli. Mogą one hamować jego wchłanianie i to już przy szklance kawy wypitej przy posiłku zmniejsza wchłanianie żelaza nawet do 70%. Aby do tego nie dopuścić wystarczy po prostu unikać równoczesnego spożycia kawy przy posiłku.

 


kamilaimila




Dołączyła: 17.05.2016
Posty: 5

kawa jak najbardziej. Jeśli do picia, to najlepiej parzona, albo i nawet świeżo mielona. Wszystkie pseudo "kawy" w stylu 3 w 1 to sproszkowane bomby kaloryczne. Jeśli w tabletkach, to zielona kawa. Pomaga w trakcie odchudzania :)
Kamila

Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2


Oczywiście, że pić. Nie ma się co słuchać propagandy, że jest niezdrowa. Wiadomo - w nadmiarze wszystko jest złe, ale pita z umiarem jest świetna :)
hardcorowo

HealthlyPlan




Dołączyła: 19.07.2016
Posty: 2

Dwie filiżanki dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziły, a co do tego kakao to bym nie ryzykowała. Na uzupełnienie magnezu, to tylko woda. Ostatnio czytałam blog Physio Profit i tam znalazłam przepis na naturalny energetyk! Dokładnych proporcji nie pamiętam, ale zawsze można sobie wygooglować...Tam leci miód, bodajże cała cytryna i mięta aaaaaaa! i szczypta soli himalajskiej. Super uzupełnia właśnie magnez, a do tego sód i potas ;)
Miłego dnia! :)

sonia-kowalczyk




Dołączyła: 20.07.2016
Posty: 8


to nie zycie odmawiać sobie zawsze przyjemności :(

Morela




Dołączyła: 21.07.2016
Posty: 4


Niewiele osób wie, ale kawa jest też zdrowa i zaleca się jej picie - oczywiście w umiarkowanych ilościach. Jeżeli już ktoś musi być kilka dziennie to warto rozejrzeć się za taką, która będzie dobra gatunkowo i aromatyczna. Taka jest też najzdrowsza i ma najmniej chemicznych dodatków. Polecam szczególnie sklep SzlachetnySmak.pl, bo mają w ofercie naprawdę dobrej jakości produkty. Nie tylko kawę, ale też herbatkę czy Yerba Mate.

Bodykox




Dołączył: 01.04.2015
Posty: 447

Pomógł: 2



W przypadku kawy rozpuszczalnej też można liczyć na dobre produkty, choć rzeczywiście nie ma to jak zwykła, mielona (najlepiej w domowych warunkach), świeża kawa. :)
hardcorowo

zinio74




Dołączył: 01.12.2016
Posty: 14


Jesli kawa to tylko inka z mlekiem ryzowym
Jeśli człowiek szczerze chce wieść prawe życie, najpierw musi wyrzec się jedzenia żywności pochodzenia zwierzęcego.

~~ Lew Tołstoj

Nananana




Skąd: Zakopane
Dołączył: 13.02.2017
Posty: 3


Kawa jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Wyjątek stanowi naturalna kawa zbożowa. I nie ma co głosić haseł typu "nie można sobie w życiu odmawiać przyjemności", bo to się może źle skończyć.

 


«   | 1 | 2 |