Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

miód kontra kandydoza

Bondini




Skąd: Sopot
Dołączył: 28.03.2009
Posty: 46

Artykuł ze strony www.bioslone.pl na temat Miód a drożdżaki z cyklu obalanie mitów

Fakt: Miód ma wysoki indeks glikemiczny (IG 85), więc jest zakazany dla osób chorych na cukrzycę.

Mit: Miód jest szkodliwy dla zdrowia, bo "dokarmia" drożdżaka/grzyba Candida albicans.

W rzeczywistości to nie mit tylko bzdura, na poparcie której nie ma absolutnie żadnych argumentów. To mogła wymyślić tylko medycyna, zainteresowana leczeniem chorych, dla której wszelkie działania prozdrowotne pacjentów są równoznaczne z utratą dochodów. Toteż w naszym żywotnym interesie jest rozprawić się z wszelkimi mitami, zwłaszcza tymi, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a zaniechanie stosowania miodu jest mitem szczególnie szkodliwym, zwłaszcza dla chorych. Dziwne, że hołdujący temu idiotycznemu mitowi nie przedstawiają jakichkolwiek argumentów na poparcie negatywnego wpływu miodu na zdrowie - biorą go "na wiarę", podczas gdy argumentów za prozdrowotnym wpływem miodu na nasz organizm jest bez liku.

Oto tylko jeden z wielu argumentów uzasadniających potrzebę powszechnego stosowania miodu, zwłaszcza w naszych czasach, szczególnie zaś w chorobie:

Miód pszczeli jest jedną z najwartościowszych substancji odżywczych, jakich dostarcza nam natura. Właściwości bakteriobójcze i uodparniające miodu są znane już od bardzo dawna - dodawany do napojów i potraw wzmacnia organizm poprawiając naturalną odporność na choroby i infekcje. Zalecany jest szczególnie w stanach wyczerpania, osłabienia po operacjach, kuracjach antybiotykowych. Zwiększa ilość czerwonych krwinek, przyspiesza rekonwalescencję, usuwa zmęczenie. Miód wzmaga także działanie wszystkich naturalnych środków przeciw przeziębieniowych.

By do reszty i raz na zawsze rozprawić się z niedorzecznym mitem rzekomego dokarmiania drożdżaków miodem, przedstawię jeszcze jeden, chyba już ostateczny argument, po którym, jak mniemam, nikt przy zdrowych zmysłach, mając naturalny instynkt samozachowawczy, nie będzie obawiał się słodzić koktajlu miodem - co jest niebywałą niedorzecznością. Skąd wziął się ów mit? Chyba stąd:

Wikipedia: "Drożdżaki (...) żyją na podłożach zawierających cukry i powodują ich fermentację."

A że miód zawiera cukry, głównie fruktozę i glukozę, i jest na dodatek słodki, to z pewnością dokarmia drożdżaka... No ale, na litość Boską, czy słyszał kto, by miód sfermentował? Gdyby tak było... pszczoły latałyby ciągle pijane... Ale to jest niedorzeczność, ponieważ pszczoły przerabiając nektar kwiatowy na miód dodają do niego swoją ślinę bogatą w truciznę zwaną pszczelim jadem, co jest niezwykle skutecznym sposobem zapobiegania pleśnieniu i fermentacji. Także propolis swoje unikalne właściwości uzyskuje dzięki zawartości pszczelego jadu. Kto został użądlony przez pszczołę wie, jak nieprzyjemny jest kontakt z tą trucizną. Takie samo zdanie o skuteczności pszczelego jadu muszą mieć także drożdżaki, więc nigdy nie stanowi on dla nich odpowiedniego podłoża. Wprost przeciwnie - miód na drożdżaki działa zabójczo!

zimna Zośka




Skąd: Kraków
Dołączyła: 22.08.2009
Posty: 46

Przepisy: 13


Trzeba jednak pamiętać, żeby spożywać naturalny niepasteryzowany miód, najlepiej od zaufanego pszczelarza. Miód kupowany w marketach i w normalnych sklepach jest niewiadomego pochodzenia i zazwyczaj jest pasteryzowany, czyli jest praktycznie bez żadnych wartości odżywczych.
Można pomóc - 1% podatku - Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

mati




Dołączyła: 21.12.2009
Posty: 11

Zgadzam się z zimną Zośką, bo to co jest na półkach sklepowych nawet koło miodu i pszczół nie leżało. Sam cukier z wodą. Jak już chcesz stosować miód to kupuj go ze sprawdzonego miejsca i sprawdź jego jakość.

NutriAdvicerka
moderator



Skąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 412

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Dodatkowo polecam zapoznać się z rodzajami i specyficznymi właściwościami miodów w zależności od schorzenia lub choroby.

Marta




Dołączyła: 26.03.2010
Posty: 3

Witam :-)

Powiedzcie proszę, czy teraz (tj. w marcu) można dostać miód naturalny w postaci płynnej? Spotkałam się z opinią, że nie ..że teraz to tylko w postaci krystalicznej. Czy to prawda?
A może zależy to jakoś do rodzaju miodu?
Będę wdzięczna za odpowiedź ;-)
pozdrawiam :)

zimna Zośka




Skąd: Kraków
Dołączyła: 22.08.2009
Posty: 46

Przepisy: 13


Marta napisał/a:

Powiedzcie proszę, czy teraz (tj. w marcu) można dostać miód naturalny w postaci płynnej?


Wydaje mi się, że ciężko po zimie dostać płynny, bo jest to naturalny proces zachodzący pod wpływem czasu i wydaje mi się, że świadczy to o naturalności miodu.

Oto co znalazłam na ten temat:
Krystalizacja miodu jest naturalnym procesem fizycznym. Miód jest roztworem glukozy, fruktozy i innych składników w wodzie. Zawartość wody nie przekracza 20 procent. Tak stężony roztwór cukrów prostych musi skrystalizować, wcześniej lub później. Miód z dużą zawartością glukozy krystalizuje szybciej. Krystalizacja miodu jest dość wolna w zamkniętych, nie otwieranych słoikach.
Otwarcie opakowania, wybieranie miodu umożliwia osiadanie maleńkich drobin kurzu na powierzchni miodu. Jakiekolwiek obce cząsteczki w miodzie wywołują powstawanie pierwszych kryształków. Następnie kryształki rozrastają się w całej objętości miodu. Mieszanie miodu przyspiesza proces.
Aby upłynnić skrystalizowany miód należy wstawić słoik z miodem do wody o temperaturze 40 stopni C. i utrzymywać taką temperaturę.

A oto jeszcze inne fajne ciekawostki o miodzie.
Jak przechowywać miód?
Optymalne warunki przechowywania miodu to: temperatura 10-14 stopni C, brak światła, szczelne opakowania. Wyższa temperatura przechowywania przyspiesza rozpad enzymów zawartych w miodzie. Światło działa rozkładowo na inwertazę. Miód nie zamknięty jako bardzo hydroskopijny, wchłania wodę i zapachy z powietrza. Może to być przyczyną fermentacji miodu.

Jakie są dawki kuracyjne miodu?
Spożywanie miodu jest zalecane według następujących dawek:
-niemowlęta 7 gram dziennie
-dzieci do 16 lat 10-50 gram dziennie
-dorośli 50-100 gram dziennie
Łyżka miodu to około 20 gram.
Łyżeczka miodu to około 10 gram.

Dlaczego miód jest cenniejszy niż cukier?
Ponad 99,8% cukru to sacharoza, cukier buraczany, który musi być przez organizm rozłożony na glukozę i fruktozę, następnie wchłonięty do krwi. W miodzie 80% składu to glukoza i fruktoza wchłaniane do krwi bez procesu trawienia. W miodzie stwierdzono zawartość 21 pierwiastków, takich jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, mangan i inne. Miód zawiera związki czynne biologicznie, enzymy, inhibiny, kwasy organiczne. Ma działanie lecznicze profilaktyczne, bakteriostatyczne, odtruwające.

Co to jest miód przegrzany? Czy każdy miód płynny jest przegrzany?
Miód przegrany powstaje wówczas, gdy podczas dekrystalizacji (upłynniania) miodu stałego (krupca) utrzymywana jest zbyt wysoka temperatura i (lub) przetrzymuje się go zbyt długo w tej temperaturze.
Efekt to rozkład części enzymów, oraz znaczne osłabienie innych np. amylazy. Otrzymany miód ma znacznie osłabione działanie biologiczne. Prawidłowa temperatura dekrystalizacji wynosi 40-42 stopni C. Czas zależy od wielkości opakowania, stosujemy jak najkrótszy. Warto wiedzieć, że temperatura gniazda pszczół w pobliżu czerwiu wynosi ok. 35 stopni C.

www.pasieka.rostkowski.info
Można pomóc - 1% podatku - Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"

Marta




Dołączyła: 26.03.2010
Posty: 3

Zosiu, bardzo Ci dziękuję za szczegółową odpowiedź ;-)
pozdrawiam :)