Dzisiaj jest: Czwartek, 28.03.2024 Imieniny: Anieli i Sykstusa



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Różne informacje o odżywianiu, newsy, ciekawostki



powrót

Popularne suplementy diety są nieskuteczne

Kruszynka




Skąd: Zamość
Dołączyła: 22.01.2010
Posty: 55

Przepisy: 21


Niestety zła wiadomość dla wspomagających się w odchudzaniu suplementami - potwierdza się opinia na temat popularnych suplementów diety - są nieskuteczne

Artykuł z Rzeczpospolitej:

Popularne suplementy diety, m.in. L-karnityna, błonnik w tabletkach, poliglukozamina i inne nie pomagają w odchudzaniu bardziej od placebo - wynika z najnowszych prac, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
Wyniki badań zostały zaprezentowane na Międzynarodowym Kongresie Badań nad Otyłością, który odbywa się w Sztokholmie.

Jak przypomina prowadzący jedno z badań dr Thomas Ellrott, dyrektor Instytutu Odżywiania i Psychologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Getyndze, w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością sprzedawane są dziesiątki suplementów diety, które mają wspomagać odchudzanie. - Dysponujemy tzw. magnesami tłuszczu, które mają silnie przyciągać i wiązać tłuszcze, aktywatorami oraz rozpuszczalnikami tłuszczu, jak również preparatami tłumiącymi apetyt lub nasilającymi metabolizm - wylicza uczony. - Rynek tego rodzaju suplementów jest bogaty, jednak w przeciwieństwie do leków, ich skuteczność nie musi być dowiedziona, by mogły znaleźć się w sprzedaży - podkreśla Ellrott.

Specjalista razem ze swoimi współpracownikami testował efekty działania dziewięciu popularnych suplementów na odchudzanie, takich jak L-karnityna (reklamowana jako spalacz tłuszczu), poliglukozamina (która ma wiązać tłuszcze), proszek z kapusty, z nasion guarany (które ze względu na wysoką zawartość kofeiny pobudzają metabolizm), wyciąg z dziwidła (zawierający specjalny błonnik - glukomannan - pęczniejący w żołądku i sprzyjający uczuciu sytości), alginian sodu (o działaniu podobnym do glukomannanu) oraz tabletki z błonnikiem i wybrane ekstrakty roślinne.

Naukowcy kupili wszystkie te specyfiki w niemieckich aptekach, zmienili ich opakowanie i nazwy na neutralnie brzmiące i dodali nowe ulotki informacyjne, pozbawione prawdziwej nazwy preparatu.

Potem grono osób w średnim wieku z otyłością lub nadwagą podzielili na dziewięć grup i przez osiem tygodni każdej podawali inny specyfik. Za każdym razem stosowali preparat ściśle według zaleceń producenta. Dziesiąta grupa otrzymywała placebo. Łącznie w badaniu udział wzięło 189 pacjentów.

Po dwóch miesiącach osoby zażywające siedem z dziewięciu badanych produktów zrzuciły od 1 do 2 kg (w zależności od suplementu), podczas gdy w grupie stosującej placebo ubytek masy ciała wyniósł średnio 1,2 kg.

Jak ocenili naukowcy, żaden z suplementów - niezależnie od mechanizmu działania - nie spowodował więc znacznej utraty wagi w porównaniu z substancją nieaktywną.

Zdaniem Ellrotta, wynika z tego, że jeśli pacjent ma wskazanie do odchudzenia się powinien wybrać raczej leki o sprawdzonych efektach działania - przepisywane na receptę lub dostępne w wolnej sprzedaży.
The Truth Is Out There

Stereo




Dołączyła: 16.01.2010
Posty: 23

Nie zgodziłabym się z tą opinią. Ja biorę suplement z l-karnityna, która pomaga spalić tłuszcz podczas ćwiczeń dzięki zwiększeniu wydolności. I działa bardzo skutecznie, bo obserwuję to. Mam suplement milkoshake diet dla kobiet aktywnych. Czasami piję go nawet zamiast posiłku. I chudnę. Ale oczywiście bez diety i ćwiczeń żaden "cudowny środek" nie ma szans zadziałać.

MichałW




Dołączyła: 19.02.2011
Posty: 28

Na niektórych środku odchudzające będą działać na innych nie będą. Ja jestem osobom, na którą raczej nie działają takie specyfiki, dlatego sobie odpuściłem ;)

Libię sobie tylko czasem zrobić napoje musujące z witaminami lub magnezem, gdy chce mi się pić.
Darmowy kurs, na temat jak i co jeść, aby cieszyć się zdrowiem
Wszystko o GMO Genetycznie Modyfikowanej Żywności

Celine




Skąd: Elbląg
Dołączyła: 01.04.2009
Posty: 90

Przepisy: 26


Ja też nie za bardzo wierzę w odchudzające suplementy, wierzę natomiast w zdrowe odżywianie i jego wpływowi na wagę człowieka. Jeśli zdrowe produkty mają w sobie dużo składników odżywczych takich jak witaminy, składniki mineralny, antyoksydanty, enzymy, błonnik i nie mają zbyt dużo węglowodanów prostych to uważam, że organizm nie będzie się domagał więcej jedzenia. Ludzie jedzą więcej nie dlatego że są "obżartuchami" tylko dlatego, że cierpią na głód składników odżywczych.

gymsport




Dołączyła: 28.02.2012
Posty: 1

a ja uwazam ze samo okreslenie spalacz tluszczow to samo w subie jest smieszne, przeciez kazdy wie ze w przyrodzie nic nie ginie:) nie znam takiego specyfiku ktory odchudzilby kogos do tego potrzeba jest zmiana nawyków żywieniowych albo dobra dieta, a jeszcze w polaczeniu z aktywnoscia fizyczna mozemy osiagnac pozadany efekt. a jesli aktywnosc bedzie duza to mozemy sobie odpuscic diety, ja gdy gralem w pilke 4 x w tygodniu, to potrafilem zjesc doslownie wiadro "smieci" o godzinie 23 i co i nic:) i dalej bylem glodny:))

zielolka




Skąd: lubin
Dołączyła: 05.03.2012
Posty: 1

ja myśle ze to zalerzy od suplementu. sa takie kture nie działają i takie co działają, no bo jednak moja znajoma zaczela diete i chodzenie na siłke i dopiero jak zaczeła brać takie tabletki to jej waga w dol poszla :mrgreen:

Kitty




Dołączyła: 26.11.2012
Posty: 6


to zależy czego oczekujemy - nie wierzę, ze można schudnąć tylko dzięki stosowaniu jakiejkolwiek tabletki;

ale można się nieco wspomóc - na mnie działa asnax - mam tendencję do podjadania a dzięki niemu mogę się powstrzymać od wrzucania w siebie przekąsek bez żadnego umiaru

politia




Dołączyła: 19.12.2011
Posty: 120


Dla mnie ten artykuł nie jest zaskoczeniem ;) Gdyby suplementy były skuteczne to nie byłoby tyle osób z nadwagą ;)

Dolcevita890




Dołączyła: 10.12.2013
Posty: 1


Witam, zapraszam wszystkich do odwiedzenia strony z nowym suplementem diety(najnowsze badania: 2 Nagrody Nobla):
http://duolife.eu

 

Nie jest to suplement równoznaczny z tymi obecnym od dawna na rynku, których skład syntetycznych substancji czynnych wynosi do 38 % całej zawartości. Jest to nowy produkt wprowadzony na rynekw październiku tego roku, przygotowany przez polskich specjalistów przy zastosowaniu najwyższej jakości surowców roślinnych (98% subsatncji czynnych), wolnych od GMO i konserwantów.  Uważam, ze wart się zagłębić i przekonać o wartości produktu:

 http://www.youtube.com/watch?v=yUlaLrXaXOE


Jeżeli, ktoś zechce nawiązać ze mną współpracę proszę o kontakt: anna.krzyminska890@gmail.com
link do rejestracji: https://anna890.myduolife.com
DuoLife oferuje:
- Likwidację wolnych rodników
- Oczyszczenie organizmu przez wiązanie toksyn i metabolitów
- Regulację pracy całego układu pokarmowego
- Wzmocnienie mechanizmów immunologicznych
- Stabilizację pracy układu hormonalnego
- Zapewnienie optymalnego odżywiania komórkowego
- Wspieranie prawidłowej pracy układu krwionośnego
- Usprawnienie pracy układu nerwowego i poprawę samopoczucia
- Tonowanie objawów alergii
- Wzmocnienie mechanizmów regeneracyjnych
- Głęboki, przywracający siły sen
- Opóźnienie procesów starzenia
- Przywrócenie homeostazy organizmu

Polecam ) Więcej informacji pod nr tel. 512165220
Pozdrwiam

Anna Krzymińska
tel. 512165220
https://anna890.myduolife.com