Dzisiaj jest: Sobota, 25.03.2023 Imieniny: Marii i WieńczysłąwaIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywnościpowrót

Nowe normy zapotrzebowania na witaminę D

Rokl
moderatorSkąd: Polska
Dołączył: 19.12.2008
Posty: 79

Przepisy: 106

Pomógł: 4


Pod koniec 2010 uaktualniono zapotrzebowanie na witaminę D (według National Academy of Sciences. Institute of Medicine. Food and Nutrition Board). Zalecane normy dietetyczne [µg / dzień] dla niektórych grup ludności zwiększyły się o 200% !, a bezpieczna maksymalna dawka nie powodująca ryzyka efektów ubocznych [µg / dzień] przeważnie zwiększyła się o 100%. Taka drastyczna zmiana uświadamia nas o ogromnej roli witaminy D i jej dużych niedoborach.

Szczegółowe poprawione tabele dla poszczególnych grup ludności na stronach portalu - Nowe normy zapotrzebowania na witaminę D

Jo-Da
Dołączyła: 07.07.2010
Posty: 7

A więc jednak przejrzeli na oczy naukowcy b020 . Teraz trzeba by było wobec nowych norm ułożyć jakiś sensowny sposób suplementacji, bo wiadomo, że nie ma najmniejszych szans aby poza okresem od czerwca do sierpnia (jeśli jest dużo słonecznych dni) zapewnić prawidłową dawkę dzienną.

juras
Skąd: Wałcz
Dołączył: 17.11.2009
Posty: 19

Przepisy: 7


Temat jest naprawdę intrygujący. Dokopałem się takich informacji:

Naukowcy z Bejrutu w Libanie donoszą, że dzieci i nastolatkowie mogą potrzebować aż do dziesięciu razy więcej witaminy D (kalcyferolu), niż sugerują obowiązujące obecnie normy. Jest to pierwsze badanie kliniczne tak dobrze dokumentujące ten fakt.

Nasze badanie wykazało, że przyjmowanie witaminy D w dawkach 2000 IU [jednostek międzynarodowych - red.] jest nie tylko bezpieczne dla dojrzewających osób, lecz jest tak naprawdę niezbędne dla osiągnięcia odpowiedniego jej poziomu w organizmie, mówi dr Ghada El-Hajj Fuleihan, główny autor badań. Rekomendowana obecnie dawka, uznawana za wystarczająca do zapobiegania krzywicy, wynosi w przypadku dzieci i młodzieży 200 IU, lecz w ostatnich latach lekarze coraz częściej mówili, że rzeczywiste zapotrzebowanie na ten związek jest znacznie wyższe. Eksperyment wykonany w Libanie jest pierwszym wiarygodnym i szeroko zakrojonym badaniem, które potwierdza tę opinię.

W trwającym rok teście wzięło udział 340 dzieci w wieku od dziesięciu do siedemnastu lat. Jednej trzeciej z nich podawano placebo, czyli preparat niezawierający w rzeczywistości badanej substancji. Kolejna, równie liczna grupa otrzymywała dawkę 200 IU witaminy D3 dziennie, czyli ilość odpowiadającą obecnie stosowanym normom. Reszta dzieci przyjmowała codziennie dawkę dziesięciokrotnie wyższą od zalecanej, czyli 2000 jednostek międzynarodowych.

Po roku leczenia stwierdzono, że zarówno pacjenci przyjmujący placebo, jak i ci, którym podawano standardową dawkę witaminy, nie uzyskali zalecanego poziomu tego związku we krwi, czyli 30 nanogramów na mililitr. Z kolei dzieci, które przyjmowały dawkę 2000 IU dziennie, przekroczyły ten próg średnio o około 20 procent. Co ważne, u żadnej z badanych osób nie stwierdzono objawów toksycznego działania terapii. Mimo to badacze zalecają ostrożność i konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek suplementów diety, szczególnie u dzieci.

Badacze stanowczo podkreślają, że dzieci często nie przyjmują dostatecznej dawki witaminy D, niezbędnej przede wszystkim dla prawidłowej budowy kośćca. Dotyczy to szczególnie osób, które z racji krótkotrwałego przebywania na wolnym powietrzu nie są dostatecznie eksponowane na światło słoneczne, niezbędne dla produkcji tej substancji w organizmie. Autorzy badań zaznaczają jednak, że problem zbyt niskiej podaży dotyczy także osób dorosłych.

Z drugiej strony sponsorem badań był producent żywności Nestle oraz koncern farmaceutyczny Merck co może budzić zastrzeżenia i kontrowersje.

Kazuya07
Dołączył: 21.02.2015
Posty: 1


Z tego co czytałem na tym forum i w internecie to zdecydowanie dorzuciłbym i to na pierwszym miejscu witaminę D (niedawno przecież zwiększono zapotrzebowanie na tą witaminę 
DdD DeViL