Stwierdzenie, że woda jest substancją niezwykłą, choć może wydawać się zaskakujące jest w pełni uzasadnione. Właśnie dzięki swej niezwykłości, swym wyjątkowym właściwościom fizycznym i chemicznym woda odgrywa tak podstawową rolę w życiu człowieka.
Komórki naszego ciała, nasza krew, nasz mozg w 70 % składają się z wody. Stan naszych stawów, naczyń krwionośnych, obecność kamieni w wątrobie i nerkach, kolor twarzy (cera) - wszystko jest uzależnione od jakości wody, którą pijemy. Kiedy spożywamy dużo słodkich napojów, herbaty, kawy, piwa, wód wysokozmineralizowanych, to zawsze powinniśmy pamiętać, ze nasz organizm nie jest „ogniskiem”, do którego można wrzucić cokolwiek, a on wszystko się spali. Przez nieznajomość podstawowych zasad funkcjonowania naszego organizmu bezpowrotnie "płoną" lata naszego życia. Dlatego tez nie doceniając znaczenia wody, którą spożywamy - to świadomie skracamy swoje życie i rujnujemy swoje zdrowie. Woda w normalnych warunkach nie jest substancją bezpostaciową; tworzy ona struktury pseudokrystaliczne. Oznacza to, że jej cząsteczki ustawiają się w określony, nieprzypadkowy sposób. To ustawienie zależy od warunków w jakich znajdowała się woda. Warunki te mogą wywrzeć na niej mniej lub bardziej trwałe piętno obserwowane jako zmiana napięcia powierzchniowego, stałej dielektrycznej, przewodnictwa elektrycznego, widm oraz własności biologicznych. W zależności od rodzaju i natężenia tych wpływów, woda nabiera zróżnicowanych cech i na różne sposoby może oddziaływać na organizmy żywe. Zjawisko to nazywany pamięcią wody.
W naturze istnieje ponad 100 rodzajów wody. W komórkach naszego organizmu woda znajduje się pod specjalna postacią, którą nazywamy strukturowaną. Każdy inny płyn, który dostaje się do naszego organizmu musi być przetworzony i oczyszczony. Podczas tego procesu organizm traci znaczna ilość energii. Musimy ciągle pamiętać, ze nasze zdrowie zależy od tego ile energii organizm zużywa na obsługiwanie samego siebie. Im więcej energii tracimy na przetworzenie niepotrzebnej naszemu organizmowi wody, tym mniej energii pozostaje na regeneracje komórek i walkę z chorobami.
Najkorzystniejsza dla człowieka jest woda strukturowana. W przyrodzie spotyka się taka wodę w warzywach, owocach, ich sokach i roztopionym lodzie. Profesor Michał Tombak w swojej książce pt. „Droga do zdrowia” opisuje Jakutów, naród z północy Rosji, którzy mają średnią długość życia ponad 100 lat. Jak się okazuje nie posiadają wodociągów ani studni, spożywają niewielką ilość warzyw i owoców, w ogóle bardzo skromnie się odżywiają i właściwie wcale nie chorują. Rozwiązanie zagadki okazało się bardzo proste - przez wszystkie wieki Jakuci korzystali z wody, tnąc lód na płyty. Co zostało stopione przez słonce, to pili.
Dlaczego woda strukturowana jest taka zdrowa i wskazana do picia?
Według niektórych naukowców, woda którą się zamrozi, a następnie rozpuści „zapomina co niesie”. Jest to związane z wspomnianą wcześniej pamięcią wody. Idea ta fascynowała uczonych od dawna. W 1988r. J. Benveniste ogłosił swoje doświadczenia, które miały potwierdzać, że woda zachowuje pamięć substancji z jaką miała kontakt. Magazynuje ona informacje zarówno energetyczne jak i chemiczne. Jak wiadomo obecne środowisko naturalne jest silnie zanieczyszczone i skażone. Woda mając kontakt z takimi substancjami „zapamiętuje” ich właściwości i po wprowadzaniu jej do organizmu powoduje działania podobne z tymi jakie wywołują substancje z którymi miała owy kontakt. Oczywiście woda „zapamiętuje też dobre informacje”, ale żyjąc w tak silnie zdegradowanym środowisku jesteśmy skazani na spożywanie wody która niesie w sobie negatywne „informacje”.
Przygotowanie strukturowanej wody z roztopionego lodu.
Zwykłą wodę wodociągową nalać do garnuszka o dowolnej objętości, zagotować, przykryć, ostudzić i wstawić do zamrażalnika o temperaturze minus 4 C na 2-3 godziny. Po tym jak woda zamarznie, przebić powstały lód, a wodę zlać. Otrzymana woda posiada właściwości strukturowanej. Nawet jedna szklanka wody z roztopionego lodu wypita na czczo codziennie znacznie poprawi samopoczucie i wygląd zewnętrzny.