Dzisiaj jest: Poniedziałek, 21.06.2021 Imieniny: Alicji i AlojzegoIlość przepisów kulinarnych w serwisie: 5861

Forum dyskusyjne

Forum - Składniki żywnościpowrót

Jaki kwas foliowy najlepszy ?

Dorcia
Skąd: Warszawa
Dołączyła: 05.05.2009
Posty: 14

Przepisy: 40


Witam forumowiczów !


Przymierzam się do zajścia w ciążę i jestem świadoma potrzeby zażywania przed zajściem w ciążę kwasu foliowego. Pozostaje tylko pytanie jaki wśród wielu obecnych na rynku preparatów jest najlepszy (najlepsza dawka, wchłanialność witaminy).

Będę wdzięczna za naukowe wywody :-D

Dr House
Skąd: Niepołomice
Dołączył: 29.03.2009
Posty: 55

Myślę, że najlepszy jest Folik firmy Polfa Grodzisk - 1 tabletka dziennie.

Specjaliści na całym świecie twierdzą że wystarczy w profilaktyce pierwotnej przed planowana ciążą i w trakcie jej trwania (a przede wszystkim w 1 trymestrze ciąży) zażywać 0,4mg kwasu foliowego (jaka jest w Foliku) oraz spożywać produkty bogate w foliany (sok pomarańczowy ze świeżych owoców, banany, szpinak, brukselkę, kalafior, kapustę).

Kobieta która planuje ciążę powinna przynajmniej na miesiąc przed zapłodnieniem rozpocząć przyjmowanie profilaktycznej dawki kwasu foliowego 0,4 mg i utrzymać ją co najmniej przez I trymestr ciąży. W wielu przypadkach lekarze jednak przez całą ciążę polecają przyjmowanie np. Folika, ze względu na częste w okresie w tym okresie stany niedokrwistości.

NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 411

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Moim zdaniem dobrze jest przyjmować kwas foliowy w czasie zróżnicowanego obiadu (np. mięsko, ziemniaki, surówka) ponieważ witamina ta dla lepszego wchłonięcia lubi kompleks witamin B, uwielbia witaminę B12 i żelazo, nie gardzi witaminą H i witaminą C.

Dorcia
Skąd: Warszawa
Dołączyła: 05.05.2009
Posty: 14

Przepisy: 40


Czy jest możliwość przedawkowania kwasu foliowego i jakie są jego objawy, przy jednoczesnym przyjmowaniu jednej tabletki dziennie i pokarmu bardzo bogatego w tą witaminę ?

Jedna tabletka zawiera 0,4 mg, w tabelach zapotrzebowania dla mojego wieku znalazłam 0,4 mg / dzień, ale dodając jeszcze kwas foliowy z pożywienia to znacznie spożycie przewyższa zapotrzebowanie.

NutriAdvicerka
moderatorSkąd: Warszawa
Dołączyła: 16.03.2009
Posty: 411

Przepisy: 34

Pomogła: 24


Przy takim dawkowaniu nie ma mowy o przedawkowaniu. Bezpieczna maksymalna dawka nie powodująca ryzyka efektów ubocznych to 1 g / dzień.

Zjawisko hiperwitaminozy kwasu foliowego jest bardzo rzadkie i objawia się u niektórych osób tworzeniem szkodliwych kryształów folacyny w moczu, mogą również wystąpić alergiczne odczyny skórne. Spożycie dziennie ponad 15 mg kwasu foliowego może powodować zaburzenia układu nerwowego i pokarmowego.

NH_Ursus
Skąd: Warszawa
Dołączyła: 05.08.2019
Posty: 4

Kwas foliowy w postaci leku, a nie suplementu. Wtedy możemy być pewni, że w tabletce jest na pewno taka dawka kwasu foliowego jaką deklaruje producent, w suplemencie niestety nie możemy być tego pewni. Na rynku dostępny jest lek z kwasem foliowym o nazwie folik (koniecznie sprawdzić na opakowaniu czy to lek czy suplement lub poradzić się farmaceuty)
Pozdrawiamy
Centrum Dietetyczne Naturhouse Ursus
Centrum Dietetyczne Naturhouse Ursus