Dzisiaj jest: Piątek, 29.03.2024 Imieniny: Wiktora i Eustachego



Ilość przepisów kulinarnych w serwisie: 5865

Forum dyskusyjne

Forum - Zdrowe i smaczne przepisy kulinarne



powrót

Sajgonki z zawartosci lodowki

Maksym




Dołączył: 05.04.2010
Posty: 4

Pewnego dnia baardzo mialem ochote na sajgonki wiec co, wybralem sie do sklepu po parpier ryzowy, wrocilem do domu, otworzylem lodowke i zaczalem gotowac.

- 1/4 glowki kapusty pekinskiej
- 1/2 duzej marchewki
- 1/2 duzej pietruszki
- 1/2 surowej czerwonej papryki
- 1 sredniej wielkosci cebula
- 3 zabki czosnku
- przyprawy (pieprz, przyprawa chinska Kamis)
- sos sojowy
- sos slodki chili
- lyzka oleju/oliwy z oliwek
- piers z kurczaka
- papier ryzowy

Kurczaka tniemy w kostke, czosnek mozna potraktowac praska albo pociac na malutkie kawaleczki. Papryke obieramy (najlepiej obieraczka do warzyw) i tniemy w male slupki. Cebule tniemy w kostke. Marchew i pietruszke scieramy na tarce. Kapuste szatkujemy.

Na patelni rozgrzewamy oliwe. Pocieta drobno cebule i czosnek wrzucamy na 3 minuty. Po tym czasie dodajemy kurczaka i zostawiamy jeszcze na minute. Nastepnie dodajemy reszte warzyw: kapuste pekinska, marchew, pietruszke i papryke. Wszystko mieszamy. Po ok 5 minutach podlewamy 1/4 szklanki wody by sie nie przypalalo i znowu mieszamy. Dusimy az warzywa troche zmiekna ich konsystencja zmieni sie w bardziej scisla. Po tym czasie dodajemy ok. 1 lyzke przpyrawy chinskiej, pieprzymy (nie solimy bo sos sojowy jest juz wystarczajaco slony) i znowu mieszamy. Zostawiamy jeszcze na 5 minut (gdyby sie przypalalo mozna dolac wody). Na koniec, gdy warzywa sa juz "al dente"* i woda troche odparowala dodajemy 2 lyzki sosu sojowego i mieszamy. Papier ryzowy moczymy w cieplej wodzie wg. instrukcji na opakowaniu. Na kazdym papierku ukladamy ok. 1 lyzke farszu i zwijamy wg. instrukcji z tylu opakowania. Kiedy sajgonki sa juz gotowe smazymy (w wersji beztluszczowej: po prostu jemy lub zapiekamy ok. 10 minut w piekarniku - temp. 200 stopni) az papier sie zarumieni. Podajemy z sosem chili.

*miekkosc warzyw zalezy od upodoban gotujacego, ja lubie wlasnie takie jeszce twardawe

jedna porcja bez smazenia: <100kcal

Sajgonki w wersji okrojonej bo zdalem sie na wlasna inwencje tworcza, zrobilem po prostu z tego, co mialem w lodowce. Przepis starczyl mi na cale opakowanie papieru ryzowego firmy TaoTao, czyli wyszlo 10 sztuk sajgonek.

Dagmara




Skąd: Gdańsk
Dołączyła: 28.02.2010
Posty: 18

Przepisy: 15


Bardzo lubię chińską kuchnię - chyba pociąga mnie smak umami :mrgreen:. Spróbuję wersję zapiekaną, na pewno zdrowsza niż smażona.

malutka




Dołączyła: 18.03.2010
Posty: 15

No i już wiem co jutro będę robić - moje pierwsze warzywne sajgonki.

Nina




Skąd: Rzeszów
Dołączyła: 19.05.2009
Posty: 23

Przepisy: 54


Mój skład na sajgonki troszkę rózni się od Maksyma. Używam:

1.Kapusta biała
2.Kapusta czerwona
3.Pieczarka
4.Marchew (może być mrożona)
5.Cebula kostka
6.Groszek zielony (może być mrożony)
7.Grzyb moon suszony (namoczyć)
8.Makaron sojowy suszony (namoczyć)
9.Fasola zielona mung suszona (namoczyć)
10.Żółtko jaj (jako masa spajająca dla farszu i dodaje wartości odżywczych)
11.Sos sojowy
12.Przyprawy (vegeta, pieprz mielony, sól, maggi, przyprawa curry)

oczywiście
13.Papier ryżowy

Wszystkie składniki farszu oczywiście rozdrobnić. Stosuję do jednej sajgonki dwa papiery ryżowe, który dodatkowo namaczam w rozwodnionej przyprawie curry. Podwójny papier daje to, że podczas ogrzewania tak bardzo sajgonki nie pękają.